Кратко резиме на книгата «Градот и кучињата» од Марио Варгас losоса

Марио Варгас losоса, перуански писател и одлична фигура во шпанско-американскиот наратив за неговата голема истрага на наративните техники и нивната сложеност во романските светови, го објави своето дело „Градот на кучињата“ во 1962 година. Ова беше првото дело на авторот, а исто така и првото кое го водеше движењето наречено бум 

En „Градот и кучињата“, изразува преку осудување на махизам и насилство во воено училиште во Лима, критика кон перуанското општество.

За оние од вас кои не знаат на што се повикува повикот бум на литературата, одговара на големиот успех на Роман од Латинска Америка што започна во раните години Деценија од шеесеттите години приближно Во овој бум, се појавија одредени дела што предлагаа прекин на традиционалните форми на приказната, а кои истовремено ги направија имињата на нивните автори светски познати. Меѓу нив има и романсиери за раст на Г. Гарсија Маркез, Карлос Фуентес и Марио Варгас losоса меѓу многу други. Тие користат поширок и многу повеќе меѓународен јазик отколку што имаше дотогаш.

„Градот и кучињата“, за што станува збор?

„Градот и кучињата“, објавено во 1962, раскажува за неконтролираната бруталност извршена врз група млади студенти од воено училиште во Лима. Преку разни наративни ресурси, прилично иновативни за тоа време, Варгас losоса ги разоткрива последиците од неразбраното воено образование и исто така ја осудува корупцијата на тој свет и неговото постојано присутно насилство.

Следно, ќе резимираме многу кратко (ако сакате да го прочитате, подобро е да го оставите читањето на овој напис овде), некои од деловите што го сочинуваат.

Крштевање на куче

Воениот колеџ е институција во која пристапуваат разни момчиња за да ги изучуваат последните три години средно училиште. Во него, студентите се подложени на насилно и сордно опкружување. Учениците од 4 одделение изведуваат суров обред за новите учесници таа година. Како одговор на ова, некои млади луѓе го формираат таканаречениот „Круг“, група која одлучува да им се одмазди на четвртоодделенците. Го води Јагуар, насилно момче кое планира груби напади против своите противници и што се покажува дека е водач на останатите момчиња кои исто така ги поттикнува на насилство. Рикардо Арана, единствениот кој останува настрана, тотално неволно го турка и за ова добива брутален ќотек. Од овој момент тој е континуирано напаѓан и навреден од остатокот на кадетите.

Инциденти на училиште

Кражба на тест за хемија и смрт на кадет

Кава, еден од студентите на колеџ, краде тест по хемија следејќи ги упатствата на Јагуар. Властите дознаваат за злосторството, иако не се во можност да го идентификуваат виновникот. Ова е причината зошто тие одлучуваат да им се одмаздат на сите млади луѓе и да ги заклучат и да ги чуваат на училиште на неодредено време. По неколку недели затворање, ликот познат како Славе ја осудува Кава пред полицајците и тој е протеран. Сепак, за време на некои маневри се случува немил настан ... Еден кадет добива куршум од чуден извор и умира ...

Сведочењето на Алберто и вмешаноста на јагуарот

Алберто, со прекар Поет, имал благодарност за Робот (Рикардо Арана). Поради оваа причина, тој ги осудува неправилностите на неговите соученици и го обвинува Јагуарот до поручникот Гамбоа. Тој се сомнева дека бил убиец на Арана, но нема доволно докази. Интервенцијата на поручникот нема да биде од корист; неговите претпоставени одбиваат да истражат за да избегнат скандали што го нарушуваат имиџот на институцијата. Тие му се закануваат на Алберто да ја постигне својата тишина и да нареди трансфер на поручникот. Питомците, кои се казнети за информациите дадени од Поетот, погрешно веруваат дека Јагуарот ги подарил во момент на незадоволство. Потоа добива презир и понижување од неговите придружници и се чувствува осамен за прв пат.

Lifeивот по училиште

Јагуарот, разочаран од односот на останатите кадети, му признава на Гамбоа дека тој го извршил злосторството. Тој е покаен, подготвен да се предаде и подготвен да се соочи со последиците. Но, Гамбоа знае дека никој во училиштето не е заинтересиран да го слушне неговото признание. Ве поттикнува да научите од својата грешка и да се надоместите за вашиот живот. Јагуарот на крајот се интегрира во општеството и се жени.

Поврзана статија:
Книги што треба да ги прочитате пред да умрете, според Варгас Лоса

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марија Ана dijo

  Без сомнение, тоа е прекрасна литература. Имам намера да ја стекнам книгата, бидејќи се заубив во оваа тема

 2.   Мудар dijo

  Те молам кој е тој што го напиша ова што го користи махизмот како синоним за насилство, каква злоупотреба и злоупотреба на овој збор во моментов, какви глупости во овие времиња 2018 година, мора да употребиш насилство, кое нема пол и мачизам што не е за од сите насилства и феминистички идеолошки глупости.

 3.   ПАШИ dijo

  Ви благодарам, што ме служеше soooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ... Јас треба да се стави ова резиме навистина ... .. благодарение

 4.   ernesto dijo

  здраво пријатели, корисници на Интернет, поздрави и бакнежи упоси

 5.   Диего од Дора dijo

  отидов кај Гузмен и Гомез и добив бурито од три долари, но госпоѓата не зборуваше англиски, така што реков дека дај ми ја проклетата кучка од Тако и потоа таа стана проститутка за мексиканската порнографска индустрија. кратко време откако ја повикав и таа ми даде сук сук, со вклучен бесплатен сос. потоа го зеде во задникот пред да ејакулира на тортилја. тогаш таа беше депортирана назад во Кенија, мислам на венезуела каде што нејзината баба ја чекаше со ареп де глупости. арепката беше исполнета со машки измет и женски измет, беше прилично скромен и заврши во мојата книга за готвење во Тиа Марија, каде што беше предложено Марио тестино да готви на телевизија во живо, каде што ја додаваше книгата и книгата веќе не отворен заради раб. потоа отишол на пазар да набави производи за неговиот чиле-кон карн и случајно купил месо од геј крава. кои биле инјектирани со хламедија. Диего тогаш му рече на Марио, жал ми е пријателе, но изгледа како твој хомосексуалец, па ние ќе ја отстраниме хомосексуалноста со тоа што ќе ти дадеме неколку од моите баби и дедовци, сварени со loveубов и приврзаност.

 6.   Камила авила dijo

  Ми се допаѓа ова дело во многу симпатично го прочитав 3 пати

 7.   НИКОЛ ГОНЗАЛ РАМОС dijo

  На крајот Јагуар завршува да учи од своите грешки и да го поправи својот живот, станувајќи свесен за сè што направил и за тоа што се оженил.