Литературна ознака: Која книга би и ја дале…?

Која книга би и ја дале на ...

Ако обично внесувате канали на YouTube на 'Книжни клубени или ако сте редовен читател на книжевни блогови, ќе имате потврдено дека т.н. „литературни ознаки“. Со овие ознаки, намерата е да се препорачаат книги и / или да се поврзат со една или повеќе карактеристики. Благодарение на нив, исто така можете да запознаете малку повеќе за личноста што ја гледате на видеа или да ја читате на блог.

Лично, сакам да започнам да правам една или неколку ознаки од овој тип месечно и на тој начин ќе можам да комуницирам со вас, за да ги видам и вашите одговори што можете да ги оставите во делот за коментари, веднаш под овој запис. Ако е во ред со вас, да почнеме со оваа што ви ја презентирам денес: На која книга би и дале ...? Следно ќе видите серија луѓе на кои ќе им препорачам книга од специфичен автор, литературна сага или исто така персонализирана книга. Ние почнавме!

Која книга би и ја дала на мајка ми?

За мајка ми сакам книга што ја мотивира, што ја тера да заборави на сè и секого и и помага да се фокусира повеќе на неа, што прави да се чувствува жива и што и помага да ја пронајде долгоочекуваната физичка и емоционална благосостојба на дневна основа . За сето ова би била книгата што би му ја дала „Книгата за мали револуции“ de Елса пунсет.

Која книга би ја подариле - Елза Пансет

опис

Стресот на работа, емоционалната клима дома, песимистичкиот глас што секогаш се појавува кога најмалку ни треба, оние токсични средини што не прават да се чувствуваме добро, стравот што нè напаѓа пред непознатото или гневот што зрачи кога нешто надминато ќе престане да биде ситуацијата на нашиот ден за ден, ние нема да знаеме како да се справиме.

Ние веќе знаеме што да правиме кога сме гладни, жедни или поспани: јадеме, пиеме или спиеме. Но, повеќето од нас не знаат што да прават кога сме тажни, вознемирени или разочарани.

Оваа книга ни обезбедува клучеви за подобрување на нашата емоционална благосостојба со мали дневни активности достапни за секого.

Која книга би му ја дала на татко ми?

Би му дал на татко ми, како во случајот со мајка ми, оној што ќе му помогне да се чувствува подобро секој ден ... Што би сакал син за своите родители повеќе од нивната среќа и благосостојба? Ништо!

Затоа би ја одбрал книгата „Да се ​​биде среќен на Алјаска: силни умови низ густи и тенки“ de Рафаел Сантандреу.

Опис:

Оваа книга претставува научно докажан метод што ќе ни овозможи да станеме здрави и емоционално силни, смирени, фокусирани на сегашноста и ослободени од сите наши стравови.

Според зборовите на неговиот автор, Рафаел Сантандреу"Почитуван читател: Те чекам на патот на изобилноста. Не е важно каде сте сега; Ако започнете да одите во вистинската насока, брзо ќе ја пронајдете патеката. Додека поминувате низ него, добриот живот ќе се отвори како цвет од цреша. Илјадници луѓе порано најдоа емоционална сила со истиот овој когнитивен метод. Исто така ви е на дофат ».

Која книга би му ја дала на мојот партнер?

Со мојот партнер го имам малку полесно, бидејќи тој е трудо toубив да допира различни теми:

Нешто во врска со историјата

Некоја книга што раскажува важен историски настан или за цивилизација што ви се допаѓа, како што се римската или викиншката ...

Или напротив, оваа книга на Јувал ноах харари, «Од животни до богови», совршено читање за човек со страст за историја и знаење. Се однесува на животот на нашиот вид од неговото потекло пред 100,000 XNUMX години. Како успеваме да се наметнеме во борбата за егзистенција? Зошто нашите предци во потрага по храна се собраа за да создадат градови и кралства? Како да веруваме во богови, нации или човекови права; да им верувате на пари, книги или закони? Тоа е одлична книга во која сигурно ќе уживате.

Нешто во врска со економијата и претприемништвото

Неговите студии се поврзани со оваа тема, затоа е секогаш добро да го продлабочуваме нашето знаење и да го прошириме.

Нешто за подобрување и мотивација

Која книга би ја подариле - Марк Божествен

Како може да биде книгата «Размислете како најдобрите воини» de Марк Божествен. Како што е опишано: Оваа книга е совршена за амбициозен човек кој поставува предизвикувачки цели и прави сè за да ги исполни. Напишано од поранешниот командант на печатот Марк Дивајн, тој дискутира за менталниот фокус и техниките на контрола кои помагаат да се изгради умот за внатрешна сила, емоционална еластичност и практична интуиција. Во основа тоа е водич за секој што сака да стане елитен лидер во сопствениот живот.

Нешто напишано од мене

Да го направам свесен колку е важен за мене, што значи да имаш личност како него во мојот живот, итн ... Цела loveубовна приказна, со слатки и привлечни допири, леле!

Која книга би им ја подарила на моите деца?

Па, без разлика дали станува збор за момче или девојче, јас би ти дал книга каде зборуваш за добрината на луѓето и нивните постапки, во форма на приказна или басна.

Јас исто така би им дал „Малиот принц“ de Антоан де Сент Егзипери-, бидејќи иако знам дека тоа е книга повеќе за возрасни отколку за деца, јас веќе би се погрижил да ја прочитаат во иднина и на тој начин да им обезбедам неверојатни учења што ги чува меѓу своите страници.

Која книга би и ја дал на мојот најдобар пријател?

Која книга би и ја дале - Елизабет Бенавент

Јас имам јасно! Книга што ќе ве насмееше додека не кашлате, што ве тера да сонувате, што ќе ве натера повторно да верувате во loveубовта ако претрпевте неодамнешен раскин, што ќе ве натера да заборавите сè за некое време ...

И за ова мислам дека би избрал Сагата Валерија de Елизабет бенавент. Сага составена од книги «Чевли на Валерија», «Валерија во огледало», «Валерија во црно-бело» y «Валерија ал гола» тие го раскажуваат животот на четири девојки кои се борат да бидат среќни. Нереа, Кармен, Лола и Валерија страдаат, плачат, се смеат, се за loveубуваат и, во крајна линија, се обидуваат да преживеат. Мадрид ќе биде сведок на вашите авантури и вашите напори да направите место за себе во светот.

Која книга би си ја подарил?

Која книга би и ја дале ---

Па, за мене, сега, во овој прецизен момент, би си подарил две книги:

 • „Womenените што читаат се опасни“ de Стефан Болман.
 • Y, „Висока чувствителност, живеење од срце“ de Карина Зегерс.

 

А ти, на кои книги би одговорил на секое од овие 6 прашања:

 • Која книга би и ја дале на мајка ти?
 • Која книга би му ја дале на татко ти?
 • Која книга би му ја подариле на вашиот партнер?
 • Која книга би им ја подариле на своите деца?
 • Која книга би ја подарила на твојата најдобра пријателка?
 • И, конечно, која книга би си ја дале себе си?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско Хименес (@Francisjn) dijo

  Која книга би и ја дале на мајка ти? Биографијата на актерот Франциско Рабал

  Која книга би му ја дале на татко ти? Во потрага по одговори… Фелипе Гонзалес

  Која книга би му ја подариле на вашиот партнер? Последниот Евреин ... НОА ГОРДОН

  Која книга би им ја подариле на своите деца? Малиот принц “од Антоан де Сент-Егзипери и Историјата на Шпанија.

  Која книга би ја подарила на твојата најдобра пријателка? Хаиме Гил Де Бидема. РАЗГОВОРИ

  И, конечно, која книга би си ја дале себе си? Шеријатскиот БАУДУН ДУПРЕТ

бул (точно)