Jordорди Сиера и Фабра: книги што ги препорачуваме

книги jordi sierra i fabra

Без сомнение, еден од најплодните и активни шпански писатели е Jordорди Сиера и Фабра, кој има напишано повеќе од 500 дела уште од многу мала. Всушност, има книги од Jordорди Сиера и Фабра за сите вкусови, а многу од нив се користат во училиштата или институтите за работа со текст или коментари.

Но Кој е Jordорди Сиера и Фабра? Кои книги сте ги напишале? Зошто е толку добро познато? Ние одговориме на сите овие прашања подолу.

Кој е Jordорди Сиера и Фабра

Jordорди Сиера и Фабра е осветен шпански писател. Роден е во 1947 година во Барселона и има напишано различни литературни жанрови, како што се романи, поезија, есеи или раскази. Сепак, тоа е во детската и младинската литература каде ги постигна своите најголеми успеси.

Нешто што многумина не го знаат за авторот е дека тој е страстен и поп музика, до тој степен што работел за списанија и радио станици на таа специфична тема. Се разбира, тој го комбинираше совршено со неговата работа како писател.

Денес Jordорди Сиера и Фабра е познат не само во Шпанија, туку и во Латинска Америка. И неговиот живот не бил „розов“ да се каже.

Авторот имал многу проблеми како дете бидејќи бил пелтечење и тоа значело дека многу од неговите соученици го бирале по него. Истото се случи и во неговото семејство, потиснато од неговиот татко. Затоа, целото внимание го насочи кон книгите и беше присилен читател.

На осумгодишна возраст доживеал сериозна несреќа и од 10 до 12 година започнал да ги пишува своите први раскази. Скоро за сите нив се карактеризираше со околу сто страници, иако на 15 години успеа да заврши една од 500 страници.

Студирал да биде механичар заради обврската на неговиот татко, сепак, она што го сакал е пишување и слушање музика. На 21 година, Судот за јавен ред го потпишал затоа што пишувал во тајно списание и тоа довело до повлекување на неговиот пасош.

По неколку инсистирања, се вработи како уредник на списание во 1968 година. Сепак, не застана тука; Тој најде време да напише статија во Ла Пренса де Барселона и Нуево Диарио де Мадрид. Тој исто така учествуваше како режисер во неделникот „Диско експрес“ (кој траеше 8 години) и неговата прва книга беше музика, во 1972 година. Се работеше за историја на поп музиката од 1962 до 72 година.

Тој беше толку добро познат во музичката индустрија што некои од најдобрите музички списанија го имаа во својот тим: Топ магазин, Екстра, Популарен 1, Супер поп ...

Освен оваа книга (и многу други што дојдоа), во наративот и есејот тој премиерно беше прикажан со Светот на златните стаорци, во 1975 година; додека младинската литература не пристигнуваше дури во 1981 година со Ел Казадор.

Jordорди Сиера и Фабра: неговите книги

Да разговараме понатаму за сите книги што ги напиша Jordорди Сиера и Фабра, ќе биде скоро невозможна задача. И тоа е дека на негова заслуга тој е автор на повеќе од 500 книги, со кои не можевме, дури и да сакавме, да коментираме за секоја од нив, заради толку обемниот каталог.

Сепак, можеме да направиме а избор на она што сметаме дека се најдобрите книги на авторот. Се разбира, со толку многу, невозможно е да се опфатат сите, па дури и да се направи објективен избор, бидејќи некои повеќе или помалку ќе сакаат други книги. Но, во нашиот случај, ние го избравме следново:

Полиња со јагоди

книги jordi sierra i fabra

Лусијана е млада жена од 90-тите години, која е зафатена од светот на дрогата, сè додека не падне во кома. Така, она што авторот се обидува со делото е да им помогне на младите разберете што е добро, а што не, што е добро и што е лошо во општеството.

Убиството на наставникот по математика

книги jordi sierra i fabra

Кој не би сакал некогаш да го убие својот наставник по математика? Иако Jordорди Сиера и Фабра во своите книги не сака да дава идеи за правење лоши работи, можеме да најдеме смешна приказна.

Во него ќе сретнете тројца студенти кои се лоши по математика. Значи наставникот се обидува да им претстави сценарио во кое тие навистина сакаат да бидат заинтересирани за решавање: умирање.

Поради оваа причина, тој ја подигнува својата смрт и преку белешки и индиции наредува за решавање на случајот.

Книги Jordорди Сиера и Фабра: Кафка и патувачката кукла

книги jordi sierra i fabra

Во овој случај, авторот ја искористи својата имагинација за да создаде голема почит кон писателот Кафка. И за ова ја создаде оваа приказна, во која се раскажува како Кафка и пришол на девојка која плачела во паркот. Таму ја праша што се случило со неа, а девојчето и рече дека изгубила кукла.

Поттикнат од таа девојка, Тој одлучи да го измисли ликот на „Поштарот со кукли“, младо момче кое беше во паркот и кое требаше да даде порака од својата „кукла“.

Така, Jordорди Сиера и Фабра во својата книга ја пресоздаде сцената, како и „буквите“ што беа напишани.

Секако, мора да имаме предвид дека тоа не е нешто што навистина се случило (освен инцидентот со девојчето, за кој коментираше нејзината сопствена вдовица).

Моите (први) 400 книги: литературни мемоари на Jordорди Сиера и Фабра

книги jordi sierra i fabra

Авторот во оваа книга ги составил насловите на неговите први книги, причините што го натерале да ги напише, како и Анегдоти на кои се сеќавате од тие рани години.

Книги Jordорди Сиера и Фабра: Библиотека со празни книги

Можете ли да замислите дека во библиотека буквите од книгите почнаа да паѓаат? Затоа што, како растение за венење, книгите ќе почнат да умираат? Па тоа е она што Jordорди Сиера и Фабра го замислува со оваа книга, град во кој никој не чита и почнуваат да се случуваат чудни појави. Но, малку по малку ќе откријат нешто уште поважно.

Книги Jordорди Сиера и Фабра: Кожата на меморијата

Станува збор за драма во која тој нè запознава со еден млад африкански протагонист кој ја изгубил својата мајка. Сепак, неговиот татко не останува со него, но решава да го продаде за да ги реши неговите финансиски проблеми.

Затоа, во книгата можете доживејте ги тешкотиите што ги претрпе овој млад човек од тоа што е африканец и сиромашен. Со одредени пораки кои одат длабоко и ве поттикнуваат на размислување, она што авторот го бара е да ги разбере најмладите (бидејќи тоа е книга за малолетничка литература) дека нема потреба да се суди според расата, бојата на кожата итн. (и други пораки што ги чуваме за да не останеме будни).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   АНА dijo

    Го сакам овој писател. Го открив кога го прочитав ЕЛ КАРТЕРО де МУЧЕКАС, за да му направам голема почит на КАФКА, а потоа прочитав и други негови младински книги, иако веќе наполнив 78 години.