Список на книги што ги прочита Обама ова лето

Обама

На веб-страницата на Белата куќа, да, на претседателот Барак Обама, тие откриле што се книгите што ги читаше сегашниот претседател во текот на ова лето, објавувајќи пет доста разновидни опции што се опишани подолу.

Денови на варварците: Suивотен страдалник од Вилијам Финеган

Првата книга што се наоѓа на врвот на списокот е „Варварски денови: Suивот на страдање“, книга објавена во јули 2015 година од „Пингвин прес“ и има 464 страници во моментов не е на шпански јазик. Оваа книга се базира на сурфање со дискусија за зависноста на авторот од спортот.

Подземната железница од Колсон Вајтхед

Иако се преведени три книги на авторот, секундата од списокот на претседателот сè уште не е на шпански јазик. Ова може да биде затоа што книгата е објавена на 2 август. Оваа книга ни нуди прекрасна обиколка на Авантури на роб кој очајно се обидува да избега од јужниот период на војната.

H for Hawk од Хелен Мекдоналд

Третата книга на списокот е достапна на шпански веќе една година. Тоа покажува како самата авторка, по смртта на нејзиниот татко, решава да купи и обучи сокол, земајќи А. патување на истражување што ќе доведе до промена во вашиот живот.

Девојчето на воз од Пола Хокинс

Можно е четвртата книга на списокот во моментов да е најпозната поради големиот бум што го имаше неговото лансирање. Како што многумина од вас веќе знаат, оваа книга покажува а патник кој завршува заплеткан во случај на исчезнато лице.

Седумдесетмина од Нил Стефсон

Последната книга на списокот беше објавена пред неколку месеци од издавачката куќа Нова. Во овој случај тоа е книга на научна фантастика каде што покажува одраз за тоа како би живеело човештвото ако на светот му дојде крајот.

 

Овие пет книги се избор на читање на сегашниот претседател на САД, 5 дела се многу различни едни од други и кои покажуваат разновидност што преминува од научна фантастика до скоро автобиографии.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Антонио Рамирез де Леон dijo

  Здраво, не ја знам ниту таа книга „Огнениот круг“ од Маријан Карли, ниту авторот. Неодамна напишав приказна, сè уште необјавена, што се случува да се вика „Огнен круг“. Дали тоа може да ме доведе до проблем со авторските права ако требаше да се објави?

  Хозе Антонио

  1.    Лидија Агилера dijo

   Здраво Хозе Антонио. Мислам дека нема проблем затоа што има широк спектар на романи со исто име и никогаш не се случило ништо. Ако книгите, или приказните во вашиот случај, не се многу слични на другите по содржина, нема проблем.

   Поздрав.

бул (точно)