Агата суво грозје: книги

Марион Чесни: фраза

Марион Чесни: фраза

Агата Рајзин е измислен детективски протагонист на 32 романи и 3 книги со раскази создадени од MC Битон. Вториот беше псевдонимот што најмногу го користеше шкотската писателка и новинарка Марион Чесни. Ликот за кој станува збор, исто така, го достигна спектарот на радио емитување - играна од Пенелопе Кит на BBC Radio 4 - како и популарна телевизиска серија.

Првиот дел од сагата, Агата суво грозје и кишот на смртта, беше објавен од St Martins PG во 1992 година. Од таа година Битон привлече милиони читатели со спојување на хуморот и мистеријата во брза нарација.. Резултатот беше обемна сага со брзочитачки текстови кои инспирираа безброј читатели од три генерации.

Биографија на ликот и резиме на серијата Агата Раисин

Детство

Родена во Бирмингем под името Агата Стајлс, таа е ќерка на Џозеф и Маргарет Стајлс, пар невработени пијаници кои се издржувале од јавни бенефиции и, повремено, од кражби. И покрај нејзините околности, протагонистката можеше да помине славен одмор во Котсволдс (нејзините родители претпочитаа да влезат во локалното казино).

Од град до село

Споменатиот престој во земјата беше најпријатниот спомен од детството на Агата. Од оваа причина, протагонистот (53 години на почетокот на серијата) одлучува да се пресели во Карсели (измислен град) во Котсволдс.

Тогаш таа само Тој штотуку ја продаде својата ПР фирма во Мејфер., Лондон и предвремено пензионирање. И покрај тоа, таа се чувствува многу фрустрирано, но тоа чувство не ја одзема срдечноста.

Брзо открива дека неговото ново место на живеење е негостопримливо кога ќе влезе и ќе изгуби - неправедно, според неа - на натпревар за киш. Но, Агата нема можност да го прекори судијата, бидејќи тој умира од отров откако зема дополнително парче торта.

Не многу почитуван детектив

Агата решава да дојде до суштината на работата за да се оправда и да го пронајде сторителот на труењето. Додека собира докази, се откриваат детали од минатото. Најважно е убиството на нејзиниот прв сопруг Џими Рејзин, од кого го усвоила презимето. По решавањето на првиот случај, протагонистката се гледа себеси со талент за истраги.

Така се случуваат првите четиринаесет книги од сагата. (еден случај по испорака). Сепак, полицијата, па дури и неговите блиски веруваат дека сувото злоделата ги решава по среќа или случајност. Како и да е, во книгата петнаесет од серијата -Агата суво грозје и смртоносниот танц (2004) - таа одлучува да основа своја агенција за детективи во Мирчестер, блискиот (измислен) град.

Повеќе преплетувања и втор брак

Агата повторно се мажи во единаесеттата книга од сагата -Агата суво грозје и љубовта од пеколот (2001) - со Џејмс Лејси, нејзиниот сосед во Карсели. Треба да се напомене дека овој лик има голема тежина низ сагата, појавувајќи се во дванаесет од триесет и двата главни тома. Додека бракот меѓу Агата и Џејмс се покажува како катастрофа, тој повторно се појавува во подоцнежните делови како нејзин љубовник.

книгата со детали

Не сите локации каде што се случуваат приказните се фиктивни, има и вистински градови во Котсволдс како Евешам или Моретон-во-март. Во оваа смисла, книгата Придружник на Агата суво грозје (2010) беше напишана од Марион Чесни со цел „да ги слави сите нешта“ за неговиот протагонист.

Подолу се споменати некои од податоците прикажани во една од најдобрите детективски книги:

 • Биографијата на Агата и контекстот на нејзиното пензионирање во Котсволдс;
 • Сложената љубовна приказна на Раисин и детали од животот во вилата на Карсели;
 • Кратка биографија на сите мажи кои биле важни во животот на главниот лик;
 • Омилените рецепти за готвење на Агата.

Агата суво грозје и кишот на смртта, фрагменти

„Агата Рајзин седеше на неодамна расчистената маса во нејзината канцеларија на улицата Саут Молтон, во лондонската населба Мејфер. Од мрморењето и ѕвонењето на чашите што доаѓале од канцеларијата, таа заклучила дека нејзините вработени се подготвени да ја отпуштат.

… „Агата стана да се приклучи на забавата и ја зафати мало чувство на вртоглавица, нешто што никогаш не и се случувало. Пред неа лежеше долга низа празни денови: без обврска, без врева, без гужва. Дали би знаеле како да го преболите?

„Тој ја исфрли идејата од умот и го премина Рубикон за да влезе во канцеларијата и да се збогува.

Која е последната книга во серијата?

На платформи како Википедија се споменуваат 32 романи на Агата Рајзин, па затоа, последниот би бил Долу во отворот: Мистерија на Агата суво грозје (2021). Сепак, во 2022 година беше објавено Агата суво грозје и задоволството на ѓаволот, потпишан од MC Beaton и англискиот писател RW Green. Покрај тоа, овој наслов се смета за дел од оригиналната серија во повеќето фан веб-страници на сагата.

Анекс

Романи од серијата Агата суво грозје

 • Агата суво грозје и кишот на смртта (1992);
 • Агата Рајзин и злобниот ветеринар (1993);
 • Агата суво грозје и градинар во саксии (1994);
 • Агата Рајзин и шетачите од Дембли (1995);
 • Агата Раисин и убиствениот брак (1996);
 • Агата Раисин и ужасниот турист (1997);
 • Агата суво грозје и изворот на смртта (1998);
 • Агата Рајзин и Волшебникот од Евешам (1999);
 • Агата Рајзин и вештерката од Викаден (1999);
 • Агата Раисин и самовилите на Фрајфам (2000);
 • Агата суво грозје и љубовта од пеколот (2001);
 • Агата суво грозје и денот кога дојдоа поплавите (2002);
 • Агата Рајзин и случајот со љубопитните курати (2003);
 • Агата Раисин и опседната куќа (2003);
 • Агата суво грозје и смртоносниот танц (2004);
 • Совршениот парагон: мистерија на Агата суво грозје (2005);
 • Љубов, лаги и алкохол: мистерија на Агата суво грозје (2006);
 • Бакнување Божиќно збогум: мистерија на Агата суво грозје (2007);
 • Лажица отров: мистерија на Агата суво грозје (2008);
 • Таму оди невестата: Мистерија на Агата суво грозје (2009);
 • Зафатеното тело: мистерија на Агата суво грозје (2010);
 • Како што се врти свињата: мистерија на Агата суво грозје (2011);
 • Hiss and Hers: An Agatha Raisin мистерија (2012);
 • Нешто позајмено, некој мртов: мистерија на Агата суво грозје (2013);
 • Крвта на Англичанец: Мистерија на Агата суво (2014);
 • Потопување на нечистотијата: мистерија за суво грозје на Агата (2015);
 • Pushing Up Daisies: Мистерија на Агата суво грозје (2016);
 • Дрвото на вештерки: мистерија за суво грозје на Агата (2017);
 • Мртвиот ѕвонеч: Мистерија на Агата суво грозје (2018);
 • Тепање за Буш: Мистерија на Агата суво грозје (2019);
 • Hot to Trot: An Agatha Raisin мистерија (2020);
 • Долу во отворот: Мистерија на Агата суво грозје (Октомври 2021 година).

Кратки раскази

 • Agatha Raisin и The Christmas Crumble (2012);
 • Agatha Raisin: Пеколните ѕвона (2013);
 • Првиот случај на Агата (2015).

За авторката, Мерион Чесни

Марион Чесни

Марион Чесни

Раѓање, семејство и младост

Марион Мекгован Чесни е родена во Глазгов, Шкотска, на 10 јуни 1936 година. Нејзини родители биле Дејвид, трговец со јаглен и Агнес, домашна слуга. Малата Глазвејка отсекогаш сакала да биде писателка, поради оваа причина често шетала низ книжарниците. Всушност, нејзината прва работа беше како купувач во книжарница во нејзиниот роден град.

Први работни места

Таа прва работа ја стави младата Мерион во контакт со многу литература додека ја доближи до светот на новинарството. Како? Добро, таа помогна да добие книга за готвење на една жена која случајно беше уредник на шкотското издание на на Дејли Меил. Таму таа започна како писател на театарски критики, а потоа стана главен критичар на драмскиот дел.

Подоцна Чесни беше моден уредник и новинар за криминал на улицата Флит. Во 1969 година, таа се омажи за новинарот Хари Скот Гибонс, со кого се пресели во САД по раѓањето на нивниот единствен син, Чарлс. Веќе во новиот милениум, двојката живееше меѓу Глостершир и Париз и остана заедно до смртта на сопругот, која се случи во 2016 година. Таа почина три години подоцна, имаше 83 години.

Книжевна кариера

Почетоци и влијанија

Марион Чесни во различни интервјуа објаснуваше како била нејзината иницијација за пишување. За почеток, таа Таа отсекогаш била обожавателка на романтичните романи на Жоржет Хејер., сместена во ерата на Регентството (1811 – 1820) во Англија. Исто така, таа се жалеше на нејзиниот сопруг за имитаторите на Хејер кои генерално погрешно ги прикажувале и менувале историските настани.

Следствено, Хари ја предизвикал да напише свој роман (а успехот ќе и ослободи повеќе време да помине со нејзиниот син). Конечно, Во 1979 година се случи книжевното деби на Марион Чесни, Kitty, романтичен роман потпишан под псевдонимот Џени Трамејн. Тој наслов беше првата од неговите повеќе од 100 сентиментални книги објавени во следните четири децении.

Осветување

Првите книги на Чесни се појавија потпишани со нејзиното вистинско име заедно со други прекари како Ен Ферфакс, Хелен Крамптон и Шарлот Вард. Сепак, неговиот најпознат псевдоним беше MC Beaton, кој првпат се појави на Смрт на озборувач (1985). Овој наслов беше првиот дел од серијата Хамиш Магбет и значеше почеток на шкотската книжевна кариера.

Во следните години, многу од публикациите на британскиот автор беа адаптирани за радио и телевизија. Подоцна, лансирањето на Агата суво грозје и кишот на смртта (1992). рече романот ја започна серијата Agatha Raisin и е дел од најпознатото наследство меѓу повеќе од 160 текстови објавени од Чесни до неговата смрт (31 декември 2019 година).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.