Книги Пауло Коеhoо

Пауло Коељо.

Пауло Коељо.

Начинот на стрелецот (2020) е последната од книгите на Пауло Коеhoо. Како и многу од претходните наслови на бразилскиот најпродаван писател, тоа е дело на брзо читање и рефлектирачка намера (само-заклучувајќи). Исто така, станува збор за публикација не без критики, што претставува периодична ситуација во реномираната книжевна кариера на јужноамериканскиот автор.

Гласовите против „формулата Коеhoо“ укажуваат на три негативни карактеристики на писателот од Сао Паоло (ако тие се фер или релевантни, веќе се чини како целосно субјективна работа). Прво, употребата на многу рудиментарен јазик. Второ, - претпоставена - недостаток на длабочина на идеи. И, трето, тој е обвинет за ракување со ограничени стилски ресурси.

Неприкосновено: неговата способност да плени милиони читатели

Веројатно, најиритирачки аспект за омаловажувачите на Пауло Коеhoо се неговите импресивни уреднички броеви и безброј награди собрани на меѓународно ниво. До денес, тој надмина 320 милиони примероци продадени во повеќе од 170 нации и преведени на 83 јазици.

Исто така, Коеhoо е писателот со најголем дострел на социјалните мрежи (тој собира 29,5 и 15,5 милиони следбеници само на Фејсбук и Твитер, соодветно). Затоа, глупаво е да се критикува автор со толку очигледна леснотија да ги допре чувствителностите на неговата гигантска публика. Не залудно, од 2002 година е член на Бразилската академија за писма.

Некои од најважните признанија добиени од Пауло Коеhoо

 • Витез на уметностите и писмата на Франција (1996).
 • Златен медал Галиција (1999).
 • Од 1998 година учествуваше на Светскиот економски форум, истата организација му додели награди Награда за кристал на 1999.
 • Витез на Националниот орден на легијата на честа (Франција, 2000).
 • Орден на честа на Украина (2004).
 • Француски орден за уметности и писма (2003).
 • Наречен „гласник на мирот“ во конкуренција за „меѓукултурен дијалог“ на Обединетите нации (2007).
 • Номиниран во 2017 година од Фондацијата Алберт Ајнштајн како еден од 100-те најрелевантни визионери на нашето време.

Биографска синтеза на Пауло Коеhoо

Пауло Коеhoо де Соуза за првпат ја виде светлината на 24 август 1947 година во Рио де Janeанеиро. Студирал основно училиште во езуитското училиште Сан Игнасио во неговиот роден град. Тој е син на Педро Квеима Коеhoо де Соуза и Лигија Арарипе. Тие - неговите родители - сакаа тој да биде инженер. Кога младиот Пауло го покажа својот цврст литературен повик, неговиот татко го испрати (до два наврати) во психијатриско интернат.

Очигледно, идниот писател немал никаква ментална болест како што претпоставувал неговиот татко. Сепак, тоа не беше единствената прилика во која Коеhoо беше затворен, бидејќи во 1972 година беше киднапиран и мачен од страна на послушници на диктатурата Бранко. Пред таа епизода, Пауло се занимавал со театар, новинарство, музика (заедно со Раул Сеиксас), кратко студирал право и бил политички активист.

Најпознати книги од Пауло Коеhoо

Аџијата на Компостела (1987)

Откако работеше на издавачка куќа, двапати се омажи и живееше во градови како Лондон или Амстердам, Коеhoо го заврши Камино де Сантијаго во 1986 година. Една година подоцна, тој ја издаде својата прва книга, Аџијата на Компостела (првично крстено О Диарио де ем Маго) Првично, овој наслов едвај се продаваше, иако по успехот на неговите последователни книги беше реиздаден неколку пати.

Алхемичарот (1988)

Алхемичарот.

Алхемичарот.

Книгата можете да ја купите тука: Алхемичарот

Осветувачката титула на Пауло Коеhoо не доби големо внимание по објавувањето. Всушност, бум дојде во 1990 година со објавување на Брида и појава на издавачка куќа со подобра стратегија за рекламирање (Роко). Кој го привлече вниманието на печатот и доведоа до Алхемичарот ya Аџијата на Компостела до врвот на рангирањето најдобрите продавачи.

Аргументот на Алхемичарот Таа се заснова на студиите за алхемија што ги спроведуваше бразилскиот писател нешто повеќе од една деценија. Големината на оваа книга е таква што се смета за најпродавана книга во историјата на Бразил и - според Јорнал де Летрас де Португалија- на португалски јазик. Во моментов, тој го држи рекордот за најпреведувано дело (80 јазици) од жив писател.

На бреговите на реката Пиедра седев и плачев (1994)

Оваа книга претставуваше консолидација на кариерата на Коеhoо на меѓународно ниво. Ја раскажува приказната за Пилар, млада студентка на универзитет, која е малку воздржана со студиите и со својот живот. Но, средбата со пријател од детството (сега трансформирана во почитуван духовен водич) е почеток на волшебно и откривачко патување на француските Пиринеи.

Петтата планина (1996)

Текстот раскажува за маршот на пророкот Илија од неговото заминување од Израел (по Божествена заповед) низ пустината до Петтата планина. На патот, низа настани ги будат сомнежите на главниот јунак во врска со суеверниот свет полн со религиозни конфликти во кои тој живее. Во врвниот момент, тој е лице в лице со Создателот.

Вероника одлучи да умре (1998)

Вероника одлучи да умре.

Вероника одлучи да умре.

Книгата можете да ја купите тука: Не се пронајдени производи

Тоа е втора книга од трилогијата На седмиот ден, раскажува за повторното откривање на новата причина да се живее од нејзиниот протагонист, Вероника. За волја на вистината, насловот не може да биде поизразен. Од кога главниот лик донесува одлука за самоубиство и покрај тоа што има (и имал) сè што сакал во животот.

Единаесет минути (2003)

Единаесет минути.

Единаесет минути.

Книгата можете да ја купите тука: Единаесет минути

Тоа е текст кој истражува во „мистериозните“ причини за одредени настани во животот на луѓето. За да го стори тоа, тој се фокусира на патеката на Марија, која го остава својот син во рурален град во Бразил со идеја да изгради подобра иднина во Рио де Janeанеиро. Но, патувањето на главниот јунак ја носи во Geneенева (Швајцарија) среде спирала на скршени соништа и проституција.

Победникот е сам (2008)

Приказната се случува за само 24 часа. Главниот лик на книгата е Игор, многу успешен руски бизнисмен, кој се обидува да ја врати loveубовта на својот живот, Ева, неговата поранешна сопруга. Како што се одвиваат настаните, очајниот протагонист се покажува буквално за с.. На крајот, фасцинацијата да станете славна личност отсекогаш била најмалку релевантна.

Шпионот (2016)

Во оваа пригода, Коеhoо истражува во приказната за Мата Хари, легендарниот двоен шпион на Првата светска војна. Поточно, наративот ги опишува енигматичните патувања на оваа жена до места како Јава или Берлин, сè до нејзиното судење (без убедливи докази) во Париз.

Други титули од Пауло Коеhoо

Скоро сите наслови споменати во следната листа (нарачани хронолошки) се доделени или признати на некој начин. Секако, потребна е посебна статија за да се прегледаат сите книги на Пауло Коеhoо. Тие се споменуваат подолу:

 • Брида (1990).
 • Валкири (1992).
 • Мактуб (1994).
 • Прирачник за воинот на светлината (1997).
 • Theаволот и госпоѓицата Прајм (2000).
 • Захирот (2005).
 • Вештерката од Портобело (2007).
 • Како што тече реката (2008).
 • Начинот на лакот (2009).
 • Приказни за родители, деца и внуци (2009).
 • Алеф (2011).
 • Ракописот пронајден во Акра (2012).
 • Прељуба (2014).
 • хипи (2018).
 • Начинот на стрелецот (2020).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Коеhoо е автор кој генерира спротивставени мислења или измешани чувства, без сомнение неговите бројки се импресивни, исто како и неговите омаловажувачи.
  -Густаво Волтман.