Janeејн Остин: книги

Џејн Остин

Џејн Остин

Janeејн Остин беше позната романсиерка од XNUMX век, нејзините дела се сметаат за класици на англиската литература. Неговиот најистакнат роман беше Гордост и предрасуди, романтична приказна сместена во тоа време, анонимно објавена во 1813 година. Со векови, овој наратив служеше како инспирација за другите автори, како и адаптиран за екранот во повеќе наврати.

Остин фати уникатен и динамичен стил, оптоварен со секојдневниот живот, морализам и со прецизни описи на традициите на општеството од тој период. Многумина адвокати ја сметаат за конзервативен литературен човек, иако денешните феминистички критичари тврдат дека таа била верен бранител на жените. Во 2007 година, животот на писателот беше однесен во кино, со филмот: Станување Janeејн.

Биографија

Janeејн Остин е родена на 16 декември 1775 година во малиот англиски град Стивентон во северен Хемпшир. Неговите родители беа англиканскиот пречесен Georgeорџ Остин и Касандра Ли. Таа беше претпоследно дете од осумте деца на бракот, покрај тоа што беше втора девојка од групата. Од мала, Janeејн беше многу блиска со нејзината постара сестра, Касандра.

Семејство, образование и обичај на времето

Во рамките на општеството, Остин тие припаѓале на „господата“, една од групите со помалку статус во рамките на аристократијата. Тие немаа големо богатство и нивните приходи ги покриваа само основните трошоци, па браќата на Janeејн мораа да работат од мали нозе. Сепак, таа преку писма потврди дека уживаат во среќно детство во кое нивниот татко ги стимулира интелектуално.

Во тоа време, жените добиваа основно образование дома, иако ако семејството имаше можности, тие можеа да ги испраќаат своите ќерки на училиште. Во 1783, Касандра требаше да оди на студии надвор, но Janeејн одби да го остави да замине од неа. За ова, свештеникот решил да ги испрати заедно во интернат во Оксфорд, но тоа беше само за кратко време, бидејќи и двајцата мораа да се вратат откако се разболеа од тифус.

Во 1785 година, Janeејн и Касандра посетувале интернат во Аби во градот Ридинг; но, бидејќи не можеа да ја платат школарината, мораа да се вратат. Оттаму, тие го продолжија своето образование дома, во кое нивниот татко беше многу поддржувачки.. Пречесниот имаше обемна библиотека и секогаш мотивирани навика на читање во семејната група, оттаму Janeејн беше страствен читател уште од дете.

Почетоци во пишувањето

Се проценува дека Остин започна да пишува на рана возраст, Доказ за тоа се тетратките направени помеѓу 1787 и 1793 година, кои вклучуваат неколку раскази. Овие мали приказни беа објавени на почетокот на XNUMX век, бидејќи малолетнички дела се собраа во три тома. Некои од вклучените приказни се: „Замокот на Лесли“, „Трите сестри“ и „Кетрин“.

Novelas

Почнувајќи од 1795 година, Остин подготви нацрти на нејзините први романи, кои - откако се пресели во Чавон во 1809 година - ги ревидираше пред да бидат објавени. Првиот што го прифати уредникот беше: Чувство и сензибилитет (1811). Овој наратив беше доставен анонимно, само со потпис „Од една дама” Делото уживаше добро прифаќање од страна на критичарите од тоа време.

По успехот на оваа книга, тој објави Гордост и предрасуди (1813), роман со кој писателот започна да се препознава. Една година подоцна излезе на виделина Парк Менсфилд (1814), чии копии се продадоа брзо. На крајот на 1815 година, авторката го објави своето последно дело во животот, Emma. Во 1818 година беа објавени неговите дела Нортангер Абај y Убедување.

Смрт

Џејн Остин почина на 18 јули 1817 година во градот Винчестер, со само 41 година. Во моментов, се претпоставува дека неговата смрт се должи на страдање од Адисонова болест. Остатоците од писателот почиваат во катедралата Винчестер.

Романи на ејн Остин

 • Чувство и сензибилитет (1811)
 • Гордост и предрасуди (1813)
 • Парк Менсфилд (1814)
 • Emma (1815)
 • Нортангер Абај (1818) постхумно дело
 • Убедување (1818) постхумно дело

Содржина на книгата Janeејн Остин

Чувство и сензибилитет (1811)

Животот на Елинор, Маријана и Маргарет Дашвуд драстично се менува по смртта на неговиот татко. Човекот ги остави сите свои средства на машкото дете што го имаше во претходниот синдикат, Johnон. Иако наследникот се заколнува дека ќе ја осигури безбедноста и удобноста на беспомошните жени, Фани - неговата сопруга - комплицира сè. Ситуацијата води кон девојки мора да се придвижи со неговата мајка во мала и скромна куќа.

Општата заговор е насочена кон Елинор и Маријана, бидејќи Маргарет е само дете. Од нивната нова економска и социјална реалност, животот го прави своето, а младите жени почнуваат да запознаваат нови пријатели и да минуваат низ подеми и падови на убовта.

Секој претпоставува живот поинаку; Елинор, кој е најстариот, е значително зрел и фокусиран. Маријана, од своја страна, е страсна девојка и многу сентименталнил Меѓутоа, во развојот на заговорот може да се цени алтернацијата во личностите на протагонистите.

Приказната се одвива во потрага по loveубов според перспективата на секоја млада личност. Додека се појавуваат типични компликации на заплетот, сестрите Дашвуд се растргнати помеѓу чувството и сензибилитетот во рамките на традициите на аристократијата и буржоазијата од Англија од XNUMX век.

Гордост и предрасуди (1813)

На крајот на XNUMX век, во рурална област во Англија живее семејството Бенет, парот и нивните 5 ќерки: Janeејн, Елизабет, Мери, Кетрин и Лидија. Поради својата економска состојба и вкоренетите обичаи од тоа време, мајката е фокусирана да им најде добри бракови. Сепак, тој е загрижен за Елизабет -Лизи- и нејзиниот тежок карактер, кој тврди дека нема желба некогаш да се ожени.

Одеднаш, пристигнувањето во градот на две важни млади луѓе - Г-дин Бингли и г. Дарси - предизвика внимание на г-ѓа Бенет, кој во нив ја гледа совршената иднина за нивните постари ќерки, Janeејн и Лизи. Оттаму, двете односи минуваат низ различни ситуации. Судбината на протагонистите е поделена помеѓу предрасудите, ароганцијата, мистериите, страстите и многу измешани чувства.

Парк Менсфилд (1814)

Малата Фани Прајс е прифатена од нејзините богати чичковци: сестрата на неговата мајка, Лејди Бертрам; и нејзиниот сопруг, сер Томас. Семејството живее во замокот Менсфилд Парк со своите четири деца: Том, Едмунд, Марија и Јулија. Поради своето скромно потекло, младата жена е подложен на постојан презир од нејзините братучеди, освен Едмунд, кој ја третира со nessубезност и учтивост

Ова сценарио останува со години Фани расте со поинаков третман, иако нејзината благодарност кон Едмунд се претвора во тајна loveубов. Еден ден, Сер Томас прави важно патување, што се совпаѓа со пристигнувањето на Паркот Менсфилд на браќата Крафорд: Хенри и Мери.

Посетата на овие млади луѓе ќе го вовлече ова семејство во разни заплеткувања и заведувања. Помеѓу lovesубовта, конфронтациите и страстите, само Фани - од неговата перспектива - може да ги најавува тие латентни закани.

Emma (1815)

Ема Вудхаус е убава интелигентна млада жена, која зеде како мисија да договори бракови за сите блиски до него. За неа, нејзиниот loveубовен живот не е приоритет, повеќе се грижи за оној на трети лица.

Сè одеше добро во животот на Ема, сè до Тејлор - нејзината гувернанта и пријателка - се мажи. По овој настан, ситуацијата помеѓу двајцата се менува неверојатно, па така и младата жена Вудхаус е втурнат во длабока осаменост. Сепак, младата жена се обидува да се справи со тагата преку својот вокал како стројник.

Ема наскоро наоѓа нов пријател, Хариет Смит, скромна млада жена. И покрај тоа што девојчето нема високи аспирации, стројничката инсистира да ја најде богат сопруг. Сепак, Хариет одбива да биде изманипулиран, што ги руши плановите на Вудхаус. Вистината е дека меѓу многу разновидните пресврти на заплетот во комбинација со појавата на нови и добро структурирани ликови, „касадората“ завршува во ситуација за која никогаш не помислила сама.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)