Книги за Шерлок Холмс

Цитат на Артур Конан Дојл.

Цитат на Артур Конан Дојл.

Кога корисник на Интернет ќе побара „книги од Шерлок Холмс“ на Google, на екранот се појавуваат приказни за (веројатно) најпознатиот полициски истражител на сите времиња. Тој е - заедно со Дупин на Едгар Алан По и Поаро на Агата Кристи - еден од „основачките“ ликови на детективскиот жанр. Уште повеќе, значењето на неговото име го надминува литературното поле.

Всушност, Оваа икона за популарна култура создадена од славниот Сер Артур Конан Дојл е неизбежна референца во аудиовизуелната уметност. Не е изненадувачки што инспирираше повеќе од триесет наслови помеѓу играните филмови и телевизиските серии. Во овој дел, претставите на светски познати актери (Р. Дауни r.униор или remереми Брет, на пример) го направија Холмс универзална фигура.

За авторот, сер Артур Конан Дојл

Раѓање, семејство и први студии

Син на уметниците Чарлс Дојл и Мери Фоли, Артур Игнатиј Конан Дојл Роден е во Единбург, Шкотска, на 22 мај 1859 година. Тој израснал под грижа на богато, католичко семејство со конзервативно размислување. Според тоа, младиот Артур бил запишан во езуитските училишта во Англија (основно и дел од средно) и Австрија (средно училиште).

Високо образование

Во 1876 година, Дојл ги започнал своите медицински студии на Универзитетот во Единбург. Таму се истакна заради неговите квалификации и во различни спортови (бокс, рагби, голф крикет)… На ист начин, во тој дом на студии стана ученик на реномираниот судски лекар Josephозеф Бел, кој го импресионираше младиот Артур со прецизноста на неговите дедуктивни процеси.

Први приказни

Бел имал круцијално влијание во конструкцијата на ликот кој му дал литературна слава на Дојл: Шерлок Холмс. Еднакво, Мистеријата на долината Сасаса (1879) - кратка приказна објавена во Journalурнал во Единбург на коморите - тој го имаше своето деби. Следната година го завршил својот тренинг како хирург на бродот кит Надежта, На Арктикот.

Подоцна, тој се качи на СС Мајумба, брод во кој патуваше на голем дел од западноафриканскиот брег. Овие патувања инспирираа приказни како на пр Изјава на Ј. Абакум Јефсон (1884) y Капетанот на Пол-везда (1890). Во 1889 година докторирал благодарение на својата теза Грбни табли.

Премин кон букви

Во 1882 година, Дојл се обиде да заработи за живот од медицината во канцеларијата на неговиот стар соученик од колеџот, T.орџ Т. Бад. Но, како и неговите последователни канцеларии во Портсмут и Лондон, и оваа иницијатива беше неуспешна. Затоа, започна почесто да креира текстови, вклучително, Тајната на Клумбер (1888) y Студија во Скарлет (1887), првата во која глуми Холмс.

Исто така, Конан Дојл имаше време да се посвети на играње голф, фудбал (беше голман на АФЦ на Портсмут) и крикет (беше дел од престижниот Мерилебон КК). Од друга страна, Тој беше оженет од 1885 година со Луиз Хокинс, со која имаше две деца, сè до нејзината смрт во 1906 година (туберкулоза). Подоцна, писателот има уште три деца во неговиот втор брак со Jeanан Е.Леки.

Relationshipубовта и омразата во врска на Дојл со Шерлок Холмс

Во 1891 година Артур Конан Дојл изрази во писмо до неговата мајка дека карактерот на Холмс „го носеше умот“. Сепак - и покрај наводната смрт на детективот, раскажано во Конечниот проблем-, шкотскиот автор објавуваше приказни за Холмс до 1927 година (Архивата Шерлок Холмс) Всушност, Дојл почина во Англија само три години по тоа објавување, на 7 јули 1930 година.

Во секој случај, Доил беше широко прикажано дека не „зависи“ од Холмс за да создаде добри приказни и уреднички успеси. Меѓу нив, се издвојуваат шесте книги во кои играат професорот Челинџер, неговите бројни историски романи -Камен Родни (1896), на пример - и манифести како што се Големата војна на Бур (1900 г.) Вториот му го донесе на авторот од Единбург титулата Господине.

Холмезискиот канон

Педесет и шест приказни групирани во пет збирки плус четири романи го сочинуваат таканаречениот канон на Холмсијан создаден од Сер Артур Конан Дојл. Што се однесува до нарачката за читање на наративите во кои глуми Шерлок Холмс, постојат два предложени начина.

Првиот се однесува на биографијата на детективот, вклучувајќи кохерентна низа за неговото измислено пропаѓање и последователното повторно појавување. Вториот начин на приближување кон холмезискиот канон es според временската рамка за издавање прикажано подолу (насловите што не се означени како романи одговараат на збирки раскази):

 • Студија во Скарлет (1887) Роман
 • Знакот на четири (1890) Роман
 • Авантурите на Шерлок Холмс (1892)
 • Спомени од Шерлок Холмс (1903)
 • Пес на Баскервил (1901-1902). Роман
 • Враќањето на Шерлок Холмс (1903)
 • Долина на терор (1914-1916). Роман
 • Неговиот последен лак (1917)
 • Архивата Шерлок Холмс (1927)

Биографија на Шерлок Холмс

Според упатствата на списите на Дојл, Шерлок Холмс е роден во 1854 година. Тој беше син на англиски земјопоседник и жена потекнуваше од галски уметници. Тој исто така имал двајца браќа: Шеринфорд (едвај спомнат во целиот канон на Холмсијан) и Мајкрофт.

Доби високо образование по предметите хемија, медицина, право и музикологија на некој престижен универзитет во Велика Британија (Дојл не посочува конкретно кој). Токму во таа фаза како студент на универзитет, Холмс ја започна својата детективска работа, заедно со театарските активности.

Одлики на личноста

По престојот на универзитетот, Холмс се пресели во близина на Британскиот музеј со цел да ги надополни вашите научни студии. Во меѓувреме, тој се сретна со д-р Вотсон - Со кого тој сподели седумнаесет од својата дваесет и три годишна кариера - во лабораторијата на болницата Свети Вартоломеј во текот на 1881. Од своја страна, партнерот на Шерлок го опиша со следниве квалитети:

 • Фан на литературата во таблоид. Иако повремено алудираше на писатели како Гете, Ла Рошфуко или Jeanан-Пол.
 • Ништовно докажување за астрономијата и филозофијата, малку увид во политиката и основите за британскиот закон.
 • Тој беше специјалист по хемија и свиреше виолина на одличен начин.
 • Тој докажа дека има обемни информации за ботаниката (особено во работите поврзани со отрови и дроги), иако тој не беше запознаен со работи како што е земјоделството.
 • Тој манифестираше основно знаење за геологијата и составот на почвите.
 • Стручен боксер и мечувар.

Други ликови и некои куриозитети

Кон крајот на XNUMX век, Холмс ја отфрли разликата на господине (Витез на империјата), но ја прифати легионата на честа на резервиран начин. Што се однесува до жените, детективот секогаш бил многу сомнителен кон нив заедно со изрази на витештво, почит и восхит. Особено кон неговата сакана Ајрин Адлер.

Немесис со извонредни интелектуални способности

Брилијантниот професор Мориарти беше немизата на Холмс, како и причината за неговото (очигледно) пропаѓање на водопадот Рајченбах, Швајцарија. Сепак, еминентниот детектив повторно се појави три години подоцна Враќањето на Шерлок Холмс (1903), конкретно во случајот со Празната куќа.

Ретиро

Откако се повлече од истражната работа, Холмс се преселил во Сасекс, Англија, за да се посвети на читање филозофија и пчеларство. (Тој дури напиша многу детален прирачник за пчеларство.) Како и да е, тој имаше време да реши скоро случајно уште еден важен случај Авантурата на лавовската грива (1907).

Конечно, Холмс учествувал во планирањето на сложена контраразузнавачка мисија во годините пред Големата војна.. По 1914 година нема запис (во рамките на канонот на Холмсијан) за животот на најпознатиот полициски истражител во историјата на литературата.

Редослед за читање на канонот Холмсијан според биографијата на детективот

- Корветата Глорија Скот

- Ритуалот на Масгрејв

- Студија во Скарлет

- Бендот со точки

- Резидентниот пациент

- Аристократ ерген

- Авантурата на втората дамка

- Reigate's Squires

- Скандал во Бохемија

- Човекот со изопачена усна

- Петте семиња од портокал

- Случај на идентитет

- Лига на црвенокосите

- Авантурата на детективот што умира

- Синиот карбункул

- Долина на теророт

- Yellowолтото лице

- Грчки преведувач

- Знакот на четири

- Пес на Баскервил

- Тајна на бакарни буки

- Мистерија во долината Боскомб

- Службеникот на акциите на брокери

- Поморскиот договор

- Картонот

- Палец на инженер

- Подгрбавениот човек

- Авантурата на ложата Вистерија

- Сребрена starвезда

- Бериловата круна

- Конечниот проблем

- Авантурата на празната куќа

- Авантурата на златните очила

- Авантурата на тројцата студенти

- Авантурата на осамениот велосипедист

- Авантурата на Петар „Ел Негро“

- Авантура на Норвуд Билдер

- Плановите на Брус-Партингтон

- Авантурата на закупецот на превезот

- Авантура Сасекс Вампир

- Авантурата на исчезнатиот напаѓач

- Авантурата на опатија Гранџ

- Авантурата на ногата на ѓаволот

- Авантурата на куклите

- Пензионираниот производител на бои

- Чарлс Август Милвертон

- Авантурата на шесте Наполеони

- Проблем со мостот на Тор

- Авантурата на основното училиште

- Shoscombe Old Place Adventure

- Авантурата на трите гаридиби

- Исчезнувањето на лејди Франсис Карфакс

- Илустрирана авантура за клиенти

- Авантурата на Црвениот круг

- Војникот со избелена кожа

- Авантурата на Трес фронтоните

- Авантурата на каменот Мазарин

- Човекот што ползеше

- Авантурата на лавовската грива

- Последниот поздрав


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)