Елза Пансет: книгите што ги препорачуваме

книги на Елза Пансет

Во Шпанија, малкумина кои сакаат литература не слушнале за Елса Пансет. Книгите што ги издава остануваат без првите изданија за неколку дена или недели. Всушност, можеме со сигурност да кажеме дека Елса Пансет е една од најспецијализираните писатели за емоционална интелигенција во Шпанија, па дури и во светот. Неговите книги, за разлика од другите што можеби сте ги прочитале, се оценети како една од најдобрите затоа што тој предава, не директно (и здодевно), туку со метафори и приказни што ве тераат да застанете да размислувате и да разберете што, ако тие објаснат теоретски, вие не би разбрал.

Но Која е Елза Пансет? Кои книги сте ги напишале? Тука ги разјаснуваме сите сомнежи што може да ги имате.

Која е Елза Пансет

Која е Елза Пансет

Биографијата на Елза Пансет не носи во Лондон. Роден е во 60-тите години, поточно во 1964 година; Сепак, и покрај тоа што е роден таму, тој го помина својот живот на Хаити, САД и Мадрид. Неговиот татко, Едуардо Пансет, беше познат научен популаризатор и јасно е дека тој го наследил.

Во текот на неговиот живот дипломирал филозофија и писма на Универзитетот во Оксфорд, а исто така има магистер по хуманистички науки, друг по новинарство (вториот на Универзитетот во Мадрид) и трет во средно образование од универзитетот „Камило Хозе Села“ во Мадрид.

Неговата книжевна кариера започна со книгите Радикална невиност, компас за емоционални навигатори и ранец за универзумот (21 пат за да ги живееме нашите емоции). Од сите нив, последните две беа најуспешни, иако ранецот Уна за Универзумот стана бестселер и успеа да продаде повеќе од 150000 примероци во вкупно 14 изданија, не само во Шпанија, туку и надвор од земјата: Јапонија, Италија, Грција, Мексико ...

En 2012 година започна книга повеќе фокусирана на децата, „Лав градинар“, со голем успех. Всушност, во 2015 година тој започна колекција на илустрирани приказни, наречена „Лос Аревидос“ и се фокусираше на децата да им помогнат да се справат со своите емоции. Така, можете да најдете емоции како што се радост, самодоверба, тага, страв итн.

Една од неговите последни книги е „Книгата на малите револуции“, објавена во 2015 година, која со месеци се наоѓаше на списоците на бестселери, кои не беа во фикција. Во моментот, објави Силни, слободни и номади: Предлози за живеење во вонредни времиња.

Покрај тоа што е писател, Елса Пансет соработуваше и во телевизиски програми, како што се Ел Хормигеро (2010), Редес (2012) или Ла Мирада де Елса, дел од меѓународниот канал на ТВЕ, кој се занимаваше со личен развој

Елза Пансет: книги што вредат

Да зборувам тука за сите книги на Елза Пансет би било премногу досадно, плус ќе се изморите од тоа да ви даваме еден наслов по друг. На крајот, би го заборавиле првото и ќе се сеќавате само на второто.

И, иако нема многу наслови од авторот, некои може да бидат подобри од другите, и поради мислењата на читателите и затоа што сметаме дека вреди да се прочитаат во одреден момент од животот. Дали сакате да знаете кои се тие? Па забележи:

Книги на Елза Пансет: Лавовите градинари

Започнуваме со книга за деца, која верувале или не, крие одлично учење. Историјата ни кажува како лав се спријателува со птица; и едните и другите се штитат затоа што лавот чува мајмуни и змии настрана, чувајќи ја птицата безбедна; а тоа пак ги отстранува крлежите од лавот.

Но, што ако лавот ви каже една од најскриените тајни што не сакал никому да ја каже?

Силни, слободни и номадски: предлози да се живее во вонредни времиња

Елза Пансет: книги што вредат

Оваа книга е една од последните објавени од Елса Пансет. Во него, тој се обидува да им помогне на луѓето кои забележуваат дека има промена во нивните животи, во начинот на кој тие комуницираат, работат ... и се обидуваат служат како водич за управување со анксиозноста и трансформација на личноста за видот на општеството што го имаме сега.

Книга што не е лошо да се прочита затоа што сигурно се идентификувате со некои ситуации што се опишани во неа.

Книгата на малите револуции

Елза Пансет: книги што вредат

Како што прецизира книгата, кога сте гладни, знаете што да правите. Кога е жеден, истото. Но, Што се случува кога сме тажни, разочарани ...? Многу пати не знаеме како да се справиме со тие емоции и тоа нè прави несреќни.

Затоа, тука авторот се обидува да ви помогне да знаете како да управувате со овие типови емоции, како што се стресот, песимизмот, токсичните средини, стравот, лутината кога нешто нè обзема итн.

Книги на Елза Пансет: Ранец за универзумот

Во неа ќе најдете многу прашања што сте можеле да си ги поставите, во одреден момент од вашиот живот. На пример, Дали знаете зошто сме завидливи? Зошто ни требаат пријатели за да бидеме среќни? Или зошто плачеме? Секојдневни прашања, вид со кој се справуваме секојдневно, а сепак не сфаќаме дека одговорите можат да го направат животот подобар.

Смелите во потрага по богатство

Оваа книга е втора во колекцијата „Лос Атревидос“ и ние ја одбравме затоа што едно од чувствата со кои се занимава е самодовербата. Многу деца грешат што го немаат или го имаат ниско, што ги прави да се чувствуваат дека не се способни да направат ништо. Улоги влијае на нивниот дух и сила да се соочат со нивниот ден за ден: студии, пријателства и сл. Затоа Елза Пансет и оваа книга сакаат да им дадат на родителите, а исто така и на децата, ресурси за подобрување на самодовербата и емоционалната интелигенција на децата.

Книги на Елза Пансет: Добра вечер, Бобиблу!

Оваа книга е дел од новата детска колекција што Елса Пансет ја објави со книги насочени кон најмалите. Во него наоѓаме „куче“ и дете, кои се месо и крв, до тој степен што сите ги нарекуваат Бобибib.

За што служи книгата? Па за да им помогне на малите да се справат со некои од нивните емоции, или исто така и за рутините, како во овој случај, одење во кревет.

Сега е вашиот ред да ги видите книгите што најмногу ви се допаѓаат или оние што ви го сменија животот на Елса Пансет. Сигурно има!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.