Книги за, за и за Божиќ. Избор

Тука е, зад аголот. Повторно Божиќ, и многу посебна оваа година, исто така толку посебна, но што се надеваме дека никогаш нема да се повтори. Уште еднаш треба да направите а избор на читања за ова време на кое се посветени толку многу книги. Ова е мое со шпански класици, и странците сакаат Рилке, Андерсен o Стивенсон, во приказни и повеќе Божиќни приказни.

Денот на кралевите. Божиќни приказни - Франциско Хозе Гомез Фернандез

Приказни од Пардо Базан, Вале-Инклан, Табоада и други класици

Знаеме малку - или можеби подобро е да кажеме дека имаме мала традиција - на Божиќни приказни од Шпанија. Но, има И во оваа книга некои се собрани во форма на приказни исто така, како што се гледа во поднасловот што го носи.

Така имаме автори како Бикер, Емилија Пардо Базан, Вале-Инклан или Азорин, покрај другите помалку популарни како Рамон де ла Круз, Руиз Агилера или Аларкон. Сите тие напишаа кратки приказни со Божиќ, каде што доловуваа семејни спомени, искуства или суровоста на животот.

Писма до мајка ми за Божиќ - Рајнер Марија Рилке

Познатиот германски поет Рајнер Марија Рилке одржуваше посебен и непрекинат Божиќна преписка со нејзината мајка Софи Енц, од 1900 до 1925 година, една година пред да почине.

Овие букви се издвојуваат по нивните хомогена содржина и тон, и покрај прилично проблематичната врска што поетот ја имал со неговата мајка. Напишани се со голема деликатност и содржат, на пример, допири карактеристични за најинтимната доверба како на пр потпис на поетот: „Рене“. Исто така, и секоја година, и двајцата ја повторуваат својата посветеност да мислат едни на други во шест попладне на денот пред Божиќ. Оваа преписка никогаш не запреНи за време на војната.

Доаѓање во планините - Гунар Гунарсон

Ова дело е преведено на повеќе од 10 јазици и е многу популарна во земји како Германија y САД. Дури е коментирано дека тоа го инспирирало Хемингвеј да пишува Старецот и морето и дека Волт Дизни сакаше да ја однесе на кино. И неговиот автор, Гунар Гунарсон, е еден од најголемите романсиери на исландската литература 1955-ти век. Во XNUMX година е номиниран за Нобелова награда за литература.

Тоа е краток роман, сместен во суровата зима од планините на северо-исток Исланд. Неговиот протагонист, Пастор Бенедикт, започнува со својата традиционална авантура на Доаѓање став спаси од снегот до оние во странство на стадото што се изгубени и се предодредени за сигурна смрт. Придружени со неговата голема вредност, неговото куче и овен, влегува во снежната планина без да се сомнева дека, во оваа прилика, а исходот неочекувано.

Ела - Ханс Кристијан Андерсен

Повеќе класици за Божиќ, па не можете да го пропуштите најпознатиот дански писател на приказни и легенди: Ханс Кристијан Андерсен. Оваа приказна првпат е објавена во 1844 година и ни ја носи приказната за а Árbol што е така желни да растат и постигнете големи работи што заборавате да ја живеете убавината на моментот. А. карпе дием Божиќ со еколошки преседан да размислуваме, и повеќе во оваа година, за важноста да живеете од ден на ден и да уживате во она што го имате.

Божиќен подарок - Роберт Луис Стивенсон

Друг класик што го читате на кој било состанок е Стивенсон, кој го напиша ова пар приказни што прогонуваат и за двете Божикни, скоро на крајот од неговиот живот.

Во Primera од нив го имаме главниот јунак, Маркхајм, кој оди кај А. продавница за антиквитети да се купи подарок Божиќ. А, она што ќе му се случи таму во следните часови, целосно ќе ја промени неговата судбина.

И во вториот un англиски офицер, кој се бори внатре Шпанија во текот на Војна за независност, се повлекува на терен за да се опорави. Тој тоа го прави во а Замок сместено помеѓу планини и фасцинантни предели. Таму тој ќе се обиде да ги најде клучевите од а loveубовна и хорор приказна каде што телесните и духовните речиси не се разликуваат. Двете се спојуваат во име на мистериозна жена: Олала.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Вероника dijo

  Многу добар избор. Благодарам !!

 2.   Густаво Волтман dijo

  Одлична компилација и истражна работа. Многу успешен избор на книги на шпански јазик.
  -Густаво Волтман.