Едгар Алан По биографија и најдобри книги

Едгар Алан По биографија и најдобри книги

Едгар Алан По

Кога пловиме внатре книги за хорор или научна фантастикаМалкумина се сеќаваат на фактот дека некогаш постоел автор кој се осмелувал да премине одредени граници и да се обложи на уникатен жанр во време на голема литературна трансформација. И покрај неславниот живот, Американецот Едгар Алан По продолжува да биде референца на злобни букви и расказ како и модел на сите оние писатели кои некогаш се осмелуваа да живеат исклучиво од фикција. Ајде да се движиме низ Биографија на Едгар Алан По и најдобри книги со цел да ги знаеме тајните на овој мрачен волшебник.

Биографија на Едгар Алан По

Едгар Алан По биографија и најдобри книги

Гравура Едгар Алан По. Од Едуард Мане.

Роден во Бостон на 19 јануари 1809 година, Едгар Алан По се крсти по ликот кој се појавува во Кралот Лир на Вилијам Шекспир. После летот од семејната куќа на неговиот татко кога По имал само една година и смртта на неговата мајка од туберкулоза една година подоцна, Едгар го прошета светот носејќи фотографија од неговите родители како единствена опиплива спомен за неговото потекло. Додека неговата сестра Розали ја примиле нејзините баба и дедо, По беше усвоен со бракот на Франсис и Johnон Алан, од кого се стекнал со образование во Велика Британија пред да се врати во Ричмонд (Вирџинија) во 1820 година.

Веќе во тинејџерските години, По ги демонстрираше своите литературни вештини пишувајќи песна на мајка на соученик по име „До Хелен“, смета за негова прва голема loveубов. Во текот на оваа фаза, тоа темно дете развиваше несигурна и херметичка личност, која во литературата или неговите новинарски амбиции наоѓаше начин да добие моќ над остатокот од луѓето од кои беше отуѓен. Веќе во универзитетските денови, тој лик заврши со дефинирање на човек кој веруваше дека има супериорно знаење и покрај нешто поосновно. Амбиција што би била намалена кога неговиот посвоител не можел да ги плати долговите на младиот По и тој ги напуштил студиите за да се запише како војник во Бостон. За време на неговата воена служба, тој напишал две книги песни, проследено со трета, платена од неговите колеги, која била објавена во Newујорк, каде По побегнал од воената функција за да гради кариера како писател.

Всушност, По стана првиот писател кој тргнал да живее исклучиво од фикција, комплицирана цел во една деценија од 1830 година зафатена од економска криза што го зафати литературниот сектор. После освои награда за неговиот расказ Ракопис напишан во шишеПо се преселил во Балтимор, каде се оженил со неговата братучетка Вирџинија Клем, која имала само тринаесет години. Наследен од богатството на посвоител, чија врска ќе го обележи комплексот на инфериорност што По се обиде да го надомести со неговите литературни аспирации, тој започна да пишува во весникот „Ричмонд“ чиј тираж се зголеми заради славата на авторот, неговите критики и неговите готски приказни, жанр тогаш непознат на Запад. Сепак, веќе во тоа време неговите проблеми со алкохолот беа познати.

За време на годините што следеа, Едгар Алан По ги поврзуваше периодите на поголемо и помало прифаќање: од одбивањето на издавачот во Newујорк до неговиот антологија на раскази Приказни на Фолио клубот сметајќи го за некомерцијален формат во тоа време, до неколку месеци гладен во пензија во Пенсилванија или развој на полицискиот наратив во списанието Graham's Magazine, што му овозможи на семејството да живее едно од најдобрите економски периоди.

Сепак, смртта на Вирџинија од туберкулоза во 1847 година го втурна По во депресија удавена во алкохол и лауданум што ќе му стави крај на животот на 3 октомври 1849 година, датум на кој авторот Тој беше пронајден во состојба на делириум на улиците на Балтимор неколку часа пред неговата смрт.

Најдобри книги Едгар Алан По

Пред да продолжиме, треба да се запомни дека скоро целото творештво на По е засновано на приказни, приказни што беа романи во тоа време и беа вклучени во различни антологии во следните години. На овој начин, ги разгледуваме најдобрите дела на авторот преку неговите раскази и неговиот единствен роман како таков.

Наративот Артур Гордон Пим

Наративот Артур Гордон Пим

Единствениот роман на Едгар Алан По Објавено е на рати во 1938 година, што резултира со едно од најпознатите енигматични дела на авторот. Заговор кој нè води до сите океани во кои Артур Гордон Пим се нурнува низ китот Грамп. Сукцесија бунтовници и бродоломи кои конечно го водат главниот јунак да бара одговори, уморен од своето постоење, во оддалечените и осамени земји на Антарктикот. Чиста инспирација за учениците на авторот како Лавкрафт, романот продолжува да биде еден од најкарактеристичните наративи на По.

Дали сакате да прочитате Не се пронајдени производи?

Црната мачка

Црната мачка на Едгар Алан По

Објавено во 1843 година во издание на Филаделфија Сабота вечер Вечер, Црната мачка е можно Најпознатата приказна на По и верен катализатор на тој злобен и мрачен универзум. Приказната нè носи во домот на една млада брачна двојка која посвојува мачка, животно што сопругот го убива за време на состојба на опиеност. Појавата на втора мачка ќе ја намали семејната хармонија, водејќи го наративот кон исход што ја означува личноста на оваа приказна што рефлектира дел од ситуацијата во која живеел По и чувства како што се лутина, зло или лутина.

Златната бубачка

Златната буба на Едгар Алан По

Објавено во 1843 година во весникот долар Филаделфија,  Златната бубачка ја раскажува средбата на еден пријател на осамениот Вилијам Легранд со неговиот слуга Јупитер на еден остров во близина на Чарлстон каде откриле шифриран свиток што ја открива локацијата на богатството на пират

Гавранот

Гавранот од Едгар Алан По

Станете икона на По универзумот и главна работа што му донесе меѓународно признание, Не се пронајдени производи е песна објавена во 1845 година во Newујорк Вечерно огледало. Обдарено со злобна атмосфера и стилизиран јазик, делото ја раскажува посетата на врана на прозорецот на тажен lубовник, знак на слегувањето на главниот јунак во самиот пекол.

Комплетни приказни

Едгар Алан По Комплетни приказни

Ако барате антологија што обединува дел од творештвото на По, неговото издание Комплетни приказни објавено од Пингвин се собира 72 дела на авторот, вклучувајќи ги и предговорите на неговите колекции „Приказни за фолио клубот“ и „Приказни за гротеската“ и „Арабеска“, како и седум необјавени приказни на шпански јазик.

Кои се вашите омилени дела на По?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.