Биографија и најдобри книги на Дијана Габалдон

Биографија и најдобри книги на Дијана Габалдон

Неодамнешниот Хит на серијата Оутлендер им овозможи на многу читатели да го откријат делото на Дијана Габалдон, американска писателка која започна да се специјализира во еколошки студии за да стане автор на историска фантастика. Ве покануваме да се потопите во биографија и најдобри книги на Дијана Габалдон со цел да патуваат низ нови светови и ликови.

Биографија на Дијана Габалдон

Дијана Габалдон

Фотографија: Гејџ Скидмор

Родена од татко со мексиканско потекло и мајка со англиско потекло, Дијана Габалдон (1952 година, Аризона) никогаш не помислувала да пишува како средство за успех како дете. Всушност, откако порасна во популацијата на Флагстаф, во Аризона, студирал зоологија на универзитетот во Северна Аризона помеѓу 1970 и 1973 година, обука поврзана со магистер по морска биологија и докторат по бихевиорална екологија.

Откако започна да работи во Центарот за студии за животна средина на Државниот универзитет во Аризона, во раните 80-ти идната писателка започна да ги комбинира своето истражување во базите на податоци и часовите по анатомија со пишување научни статии, страст што ја натера да го основа Квартално списание Science Software. Набргу потоа, веќе заведена од пишувањето, таа почна да креирајте содржина за стрипови уредувани од Дизни.

Нејзиното преминување кон пишувањето ја натера да си постави задача да започне роман без најмал стремеж да го објави, но едноставно како начин да се докаже. Тој реши да напише историска фантастика, и покрај неговиот недостаток на обука во оваа област, но потпирајќи се на неговата способност да истражува и да собира податоци. Сепак, инспирацијата беше бавна да се дојде. Би било во 1988 година, гледајќи поглавје од телевизиската серија д-р Коу, кога појавата на одредено шкотско момче по име ieејми Меккримон би ја поставила основата за нејзиното прво дело: приказна сместена во Шкотска во XNUMX век и со ringејмс Фрејзер во главната улога. Во исто време, и како начин да ја пренесе својата перспектива на историјата, Габалдон создаде жена протагонист што може да патува од поново време во минатото низ времето.

Така се роди Outlander (позната на шпански како Форастера), наслов на прво дело што би се доделило со наградата РИТА на здружението „Романтични писатели на Америка“ во 1991 година, во исто време кога биле продадени стотици примероци кои биле следени од други седум испораки кои сочинуваат еден од највозбудливи литературни саги од последните неколку години.

Толку многу што самиот роман беше адаптирана како телевизиска серија во 2014 година. Нов начин за откривање на делото на писателот, кој покрај романот, се осмелил и со други жанрови и формати како што се стрипот, расказот или дури графичкиот роман.

Дали сакате да истражувате во работата на Дијана Габалдон?

Најдобри книги од Дијана Габалдон

Аутсајдер сага

Аутсајдер

Добро познатата сага „Оутлендер“ започна да се оформува кон крајот на 80-тите до првата титула, Аутсајдер, беше објавена во 1991 година. Приказната за Форастера се смета за протагонист со Клер Рандал, медицинска сестра која за време на Втората светска војна таа е повторно обединета со нејзиниот партнер, без да предвиди присуство на некои чудни камења кои, откако ќе бидат откриени, предизвикуваат во неа чуден транс. По будењето, Клер го сфаќа тоа отпатувал за Шкотска во 1734 година, фаза каде ќе се сретнете Jamesејмс Фрејзер, војник со големи способности да учи различни јазици. Интересна приказна која, благодарение на нејзината совршена комбинација на романса, научна фантастика и историја, ќе стане успех, што ќе доведе до уште седум книги кои станаа мулти-продажни по нивните соодветни публикации:

Заробени во времето (1992)

Фатени на време

En Фатени на време, Клер се враќа на сцената на првиот роман во придружба на нејзината ќерка Брајана и брилијантен историчар по име Роџер. Во оваа прилика, главниот јунак ќе се обиде да тргне во потрага по гробовите на паднатите во битката кај Калоден во 1745 година.

Патник (1994)

Патник

Третата титула во сагата, Патник, пијалоци од поегзотични влијанија при пренесување на авантурите на Клер и Jamesејмс на островите на Карибите за време на колонијалните денови на британската влада.

Тапани на есента (1997)

Есенски тапани

Поставен во 1766 година, Есенски тапани ги преместува своите двајца протагонисти во Америка, континент каде пристигнуваат да се населат во планините на Северна Каролина со цел да се извлечат од Американската револуција. Во оваа историја Daughterерката на Клер, Брајана зазема поголемо значење при влегување во паралелна авантура со цел да се знае потеклото на неговиот татко што патувал од 1968 година.

Крстот што гори (2001)

Крстот што гори

Крстот што гори Сместено е во 1771 година и се смета за еден од највозбудливите во серијата. Во него Клер, сè уште знаејќи ги ефектите што ќе ги имаат конфликтите во иднина, одлучи да учествува во конфронтацијата помеѓу англиската круна и тринаесетте колонии на Америка.

Ветер и пепел (2005)

Ветер и пепел

Катапултирано кон број 1 од бестселери од Newујорк Тајмс, Ветер и пепел Поставено е една година по претходната, откако ефектите од револуцијата ги претворија улиците на Америка во море од тела и неизвесност.

Одгласи на минатото (2009)

Одгласи на минатото

Уште нурнати во Американската револуција, протагонистите ќе се обидат да ја искористат способноста на Клер да ја божествени иднината по нејзините многубројни патувања со цел да спасат што повеќе членови на семејството.

Дали сакате да прочитате Одгласи на минатото?

Напишано со крвта на моето срце (2014)

Напишано со крвта на моето срце

En Напишано со крвта на моето срце, последната рата на сагата објавена досега, Американската револуција завршува во исто време кога Клер мора да се бори меѓу убовта на двајца мажи.

За возврат, сагата „Форастера“ е исто така предмет на чудна приказна или антологија заснована врз содржината на делото. На пример, водичот Необичен придружник, објавен во 1999 година, или расказот Лист на ветрот на сите светители, објавен во 2010 година.

Конечно, сагата пие и од Аутсајдер како спин-оф: Господ hnон, составен од пет кратки романи и три долги романи објавени помеѓу 1998 и 2011 година.

Следната книга од серијата ќе се вика Оди кажи им на пчелите дека ме нема, иако датумот на објавување сè уште не е објавен.

Што мислеше за биографија и најдобри книги на Дијана Габалдон?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.