Книги засновани на вистински настани

книги засновани на вистински настани

При избор на книга има многу литературни жанрови за избор. Сепак, една од нив се „вистинските факти“. Тоа е, ние зборуваме за книги каде што се раскажува приказна што се случила во реалниот живот. Овие книги засновани врз вистински настани влијаат затоа што знаете нешто што навистина се случило.

Всушност, можеме да најдеме мноштво од примери на книги засновани на вистински настани, некои попознати од другите. Дали сакате да знаете некои од нив?

Книгите засновани на вистински настани, дали се секогаш верни на она што се случило?

книги засновани на вистински настани

Sorryал ни е што ви кажам дека нема лесен одговор на тоа прашање. Причината е што зависи од секоја книга, од тоа кој ја пишува, од тоа колку е објективна ... Книгата напишана во прво лице од некој што го набудувал настанот не е иста со некој што ја живеел.

Исто така, треба да бидете свесни дека понекогаш приказната има тенденција да се раскажува на начин на кој настаните не се случиле како што е наведено во книгата, но таа е најблиску до реалноста (бидејќи станува збор за книги засновани врз вистински настани). Мора да разберете дека овие дела се комбинација од роман, полициска и новинарска истрага и искуство на една личност. Постои тенка линија помеѓу сите нив што можете да направите дека има детали што се ставаат, но кои, всушност, самите по себе не биле важни, или се детали за читателот да не се изгуби.

Се разбира, ќе има книги пореални од другите. Затоа, ако ви се допаѓа овој жанр, кој закачува илјадници луѓе, тогаш ние предлагаме некои книги.

Најдобрите книги засновани врз вистински настани

Меѓу нив, ние сакаме да го препорачаме следново:

Портокаловата е новата црна

Ова дело на Пајпер Керман, напишано во 2010 година, ќе ви ја раскаже приказната, во прво лице, бидејќи е автобиографска, на една жена, Пајпер Керман, која беше осуден за трговија со дрога и перење пари. Сепак, освен што ќе ви кажам зошто завршил таму, осудете како се третираат затворениците и каков е судскиот систем во земјата.

Можеби сте ја виделе серијата Нетфликс (која беше објавена во 2013 година) и дека тоа беше неверојатен успех.

Пола

Напишана од Изабел Аleенде, приказната што ќе ја најдете помеѓу нејзините страници е нејзината сопствена ќерка, болна од порфирија и парализирана. Поради оваа причина, таа раскажува како мајката се справува со проблемот на својата ќерка и како тоа влијае на сите луѓе со кои таа комуницира.

Книги засновани на вистински настани: Хоророт живее тука

Напишано од еј Ансон во 1977 година, Meetе се сретнете со а компилација на се што е познато за убиството во проклетата куќа во Амитивил, место каде живеело семејство и тврди дека слушаат гласови и чувствуваат присуства што ги принудувале да се однесуваат на начини што не биле нормални. Всушност, ако сакате да дознаете повеќе, има многу вести за убиствата што се случиле во тие куќи, како и филмови базирани на вистинската приказна.

Во овој случај, еве една компилација од она што е познато за вистинските настани што се случиле во 70-тите години на минатиот век.

Ладнокрвно

Меѓу книгите засновани на вистински настани, Овој од Труман Капоте мора да се има. И, тоа е што ја раскажува приказната за повеќекратното убиство што се случило во градот Холкомб во 1959 година. Всушност, авторот бил толку опседнат со таа приказна што се преселил во градот за да живее некое време таму за да може прикажете го што е можно подобро во нејзината историја.

Книги засновани на вистински настани: ovingубов

Ова е една од најмалку познатите книги заснована на вистински настани, но може да ви даде идеја за тоа како луѓето со боја се справиле со нивната дискриминација. Во овој случај, приказната го раскажува животот на Милдред etетер и Ричард Ловинг, двојка која се венчала во Вашингтон во 50-тите.

И двајцата беа со различна боја, а во тоа време, една вечер завршија уапсени, само затоа што имаа различна боја на кожа меѓу нив. Знајте дека мешаните бракови беа забранети во Вирџинија.

Дневник на Ана Франк

Оваа книга, напишана од сопствената авторка, Ана Франк, е всушност дневник за кој напишала таа раскажете каков бил неговиот живот и како живеело еврејско семејство за време на нацистичката окупација на Холандија.

Имајте на ум дека тој го напишал кога имал тринаесет години, но најсилно го тресе начинот на раскажување и како вие сочувствувате и чувствувате низ што поминала таа девојка. Се разбира, тоа е само краток период, од 1942 до 1944 година.

Книги засновани на вистински настани: Чудовиштето во Фиренца

Можете ли да замислите да читате книга за сериски убиец? Па, тоа е она што ќе го најдете овде, една од книгите засновани врз вистински настани што ја раскажува приказната за еден убиец во Фиренца, кој го плашеше населението 20 години.

Што направи тој? Па му се допадна прободе парови во изолирани области, бидејќи тие заминале во тие области да вршат сексуални активности. Така, тој беше обвинет за осум двојни убиства.

Wireичаните девојки

Напишано од Jordорди Сиера и Фабра, тоа е книга што раскажува она што не се гледа во светот на модата, односно сè што се случува зад сцената, како се врши притисок врз моделите, вознемирување, лекови, болести ...

Приказната е документирана и има постигнато дело што влијае на оние што ја читаат, но привлекува и внимание. Покрај тоа, тоа нè тера да мислиме дека, исто како што се случува во светот на модата, може да се случи и во светот на телевизијата, киното, литературата итн.

Книги засновани на вистински настани: Егзорцистот

Напишано од Вилијам Питер Блати, тој раскажува за најдобро позната приказна во жанрот хорор. Книгата го инспирираше филмот, бидејќи ги раскажуваше вистинските настани што се случиле во 1949 година, кога 12-годишно девојче било опседнато од ѓаволот. Неговото семејство мораше да повика егзорцист за да го изнесе, иако, како што знаете, имаше многу повеќе.

Слатка песна

Можете ли да замислите дека вработувате услуги на бејбиситерка и еден ден ги наоѓате вашите деца мртви? Па, ова е аргументот што го користи Леила Слимани за да ги раскаже вистинските настани што се случиле во нејзината книга.

La Данката се викаше Јоселин Ортега и уби две деца. Во книгата, авторот ни ја раскажува приказната за родителите, како тие ја ангажирале, живееле со неа и почнала да гледа дека нејзиното однесување се менува сè до тој фатален исход.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)