Книги што треба да ги прочитате пред да умрете, според Варгас Лоса

МАДРИД, Шпанија - 09 јуни (Фотографија од Гонзало Аројо Морено / Getty Images)

Иако во моментов, Слика на зачувачот на Марио Варгас Ллоса, е повеќе во центарот на вниманието и во вестите за изданија на „розовиот печат“ кои имаат малку или никаква врска со литературата, тој сепак е еден од важните писатели на овој век. Нобелова награда за литература во 2010 година и член на Кралската шпанска академија од 1994 година тие се само две од многуте награди и одлики што тој ги сместува во својата долга книжевна и креативна програма.

Овој напис вреди да се прочита, бидејќи автори како него ни препорачуваат добри книги, факт е да се земе предвид. И од друга смисла, кој автор би сакал да ги препорачаш неговите омилени читања или оние книги што сметаш дека се речиси задолжителни за преглед?

Книгите што ни ги препорачува Варгас losоса

Подолу, оставаме двајцата со насловите на книгите што треба да ги прочитате пред да умрете, според Варгас Lоса, и со причините дадени од перуанскиот автор зошто треба да го сторите тоа:

Големиот Гетсби, од Франсис Скот Фитџералд

Големиот Гетсби - Марио Варгас Лоса

«Целиот роман е сложен лавиринт со многу врати и која било од нив служи за влегување во нејзината приватност. Она што ја отвора оваа исповед на авторот на Големиот Гетсби ни дава романтична приказна, една од оние што не расплакаа », Ни вели МВ Лоса.

„Авто де фе“, од Елиас Канети

„Во исто време со демоните на неговото општество и на неговото време, Канети ги искористи и оние што живееја само во него. Барокен амблем на свет што ќе експлодира, неговиот роман е исто така фантазмагорична суверена креација во која уметникот ги спои своите најинтимни фобии и апетити со шоковите и кризите што го разбиваат неговиот свет “. ни кажува.

„Срцето на темнината“ од Josephозеф Конрад

„Малку приказни успеаја да изразат, на таков синтетички и привлечен начин, како овој, злото, разбрано во неговите индивидуални метафизички конотации и во социјалните проекции“, коментира Варгас Лоса.

„Тропски рак“ од Хенри Милер

„Нараторот-лик на„ Тропик на рак “е одлична креација на романот, врвниот успех на Милер како романсиер. Тој непристоен и нарцисоиден „Хенри“, презир кон светот, совесен само со својот фалус и цревата, има, пред сè, непогрешлив глагол, рабелсова виталност да ги трансмутира вулгарните и валканите во уметност, да ги духови со својата голема поетска искажете ги физиолошките функции, подлоста, сорди, да му дадете естетско достоинство на грубоста “, укажува на Лоса.

„Лолита“ од Владимир Набоков

Лолита - Марио Варгас Лоса

„Хамберт Хамберт ја раскажува оваа приказна со паузи, суспензии, лажни траги, иронии и нејаснотии на нараторот, постигнат во уметноста за повторно разгорување на curубопитноста на читателот во секој момент. Неговата приказна е скандалозна, но не е порнографска, па дури ни еротска. Непрекинато исмевање на институциите, професиите и задачите, од психоанализа - еден од црните beверови на Набоков - до образованието и семејството, проникнат во дијалогот на Хамберт Хамберт », објаснува за работата.

„Госпоѓа Даловеј“ од Вирџинија Вулф

„Систематското разубавување на животот благодарение на неговото прекршување во извонредни чувствителности, способно да ја црта во сите предмети и во сите околности тајната убавина што ја содржат, е она што на светот на г-ѓа Даловеј му ја дава својата чудесна оригиналност“, ни кажува.

„Мислења за кловн“ од Хајнрих Бал

„Мислењата за кловн, неговиот најпознат роман, е добар доказ за оваа скрупулозна социјална чувствителност на манија. Тоа е идеолошка фикција или, како што рекоа дури и во времето кога се појави (1963), „компромитирана“. Приказната служи како изговор за многу сериозно религиозно и морално гонење на католицизмот и буржоаското општество во повоена Сојузна Германија. ' размислете

Борис Пастернак „Доктор ivиваго“

Доктор ivиваго - Марио Варгас losоса

«… Но, без таа збунувачка приказна што ги тапка, ги зашеметува и конечно ги распарчува, животот на протагонистите не би бил тој што е. Ова е централната тема на романот, онаа што одново и одново се појавува како „лејмотив“, низ неговите бурни авантури: неодбранливоста на поединецот пред историјата, неговата кршливост и немоќ кога е заробен во тоа. вртлогот на „големиот настан“, ни кажува.

„Гатопардо“ од useузепе Томази де Лампедуза

„Како во Лезама Лима, како и во Алехо Карпентиер, барокни раскажувачи кои наликуваат на него затоа што и тие изградија некои лиерарни светови со скулптурна убавина, еманципирани од привремена корозија, во„ Ел Гатопардо2 волшебното стапче што ја извршува финтата со која фикцијата се здобива со сопствена физиономија , суверено време различно од хронолошкото, тоа е јазик », Објасни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)