Книгите на Елвира Састре

Оваа минатата година, на мрежата има зголемување на потрагата по „Елвира Састре Либрос“. И, тоа не е изненадувачки, бидејќи оваа млада Шпанка, само 29 години, е поет, писател, филолог и преведувач. Успешно објави разни стихозбирки и беше наградена со Кратка награда за библиотека во 2019 година по презентацијата на својот прв роман: Денови без тебе (2019).

Састр се смета за една од најистакнатите писатели на нејзината генерација, како на национално така и на меѓународно ниво. Меѓу најновите признанија, списание Форбс (во своето издание за 2019 година) го вклучи меѓу „Стоте најкреативни“, ексклузивен список со само највонредните светски таленти.

Кратко резиме на животот на Елвира Састре

Летото 1992 година, во шпанскиот град Сеговија се роди Елвира Састре Санц. Благодарение на неговиот татко, неговото детство поминало меѓу книгите; ја охрабруваше да сака да чита од многу рана возраст. Пример за ова е тоа со само 12 години успеа да ја напише својата прва поетска композиција. Три извори подоцна, младата жена го создаде својот блог Relocos и спомени (сè уште е активен).

Првото признание добиено благодарение на неговото пенкало беше наградата за поезија Емилијано Барал, доделена за неговиот расказ Госпоѓица. Години подоцна, тој отпатува во Мадрид за да добие универзитетска диплома по англиски студии. Паралелно со нејзината кариера, нејзиниот живот како поет започна да бележи поголем бум во главниот град на Шпанија. Ова му дозволи да се мачка со реномирани личности од областа на писмата, дури и доаѓаат да споделат платформа.

Книжевни дела

Во 2013 година, Састр го објави своето прво поетско дело, кое го нарече Четириесет и три начини да ја олабавите косата. Прологот на делото го напиша писателот Бенјамин Прадо. Месеци подоцна, издавачката куќа „Валпараисо Едутиниес“ беше нарачана да ја започне својата втора стихозбирка, Бедем (2014). Ова дело сè уште останува на врвните позиции на најпродаваните поетски книги во Шпанија, исто така, има големо прифаќање во Латинска Америка.

Следниот пост на Елвира Састре беше Никој повеќе не танцува (2015), компилација од неговите први две книги со вклучување на некои нови песни. Во тоа време, тој заврши специјализиран курс по литературен превод (Универзитет Комплутенсе во Мадрид), зајакнувајќи се како преведувач за да ги направи своите први транскрипции на терен. Некои од книгите што ги превел до денес се:

  • Децата на Боб Дилан (Гордон Е. Мекнир)
  • Loveубовни песни (Оскар Вајлд)
  • Нелогична врска (Johnон Кори Вајли)

Неговата книжевна продукција продолжи со две стихозбирки: Осаменост на тело навикнато на раната (2015) y Тој наш брег (2018) Покрај тоа, тапкаше во весникот Земјата, извршување на неделното пишување на статијата Мадрид ме убива. Елвира дебитираше како романсиер со Денови без тебе (2019), публикација што му донесе разлика: Награда за кратка библиотека истата година. Следно, тој ја претстави својата најнова рата фокусирана на децата: Лошите работи не им се случуваат на добрите кучиња (2019).

Книгите на Елвира Састре

Четириесет и три начини да ја олабавите косата (2012)

Тоа е првата книга претставена од Елвира Састре, со која таа се впушта во современата шпанска поезија. Делото е составено од 43 песна натоварена со различни емоции, со кои многумина можеа да се идентификуваат. Секој збор претставува чин на храброст, ослободување и олеснување пред чувството на угнетување и вознемиреност.

Бедем (2014)

Елвира Састре го претставува своето второ дело преку збирка полна со песни со воздух на обновување, кои оставаат белег на авторот во секоја напишана линија. Изразената поезија допира до теми од секојдневниот живот, како што се: loveубов, разочарување, радост, тага, пријателство, па дури и сексуални работи. Поетката се изразува со целосна суптилност преку употреба на свежи и лесни зборови, но полна со поттик.

Бедем Тоа беше успех за младата писателка, ова - делумно - благодарение на фактот дека нејзината издавачка куќа беше во можност да се прошири на латиноамериканската јавност. Откако се позиционираше меѓу најбараните стихозбирки во неговата родна земја, делото се стекна со повеќе следбеници во земји како Мексико и Аргентина.

Денови без тебе (2019)

Со ова романтично дело, писателот направи силна пропаст во жанрот на романот; меѓу нејзините редови покажува приказна полна со многу размислувања и учења. Заплетот има два главни лика: баба и нејзиниот внук; тие ги раскажуваат своите искуства за loveубовта од две тотално различни гледишта.

Оваа титула му ја донесе на Састре наградата за кратка библиотека во 2019 година, настан на кој реномирани професори учествуваа како жири: Агустин Фернандез-Мало, Роза Монтеро и Лола Ларумбе.

Синопсис

Денови без тебе раскажува за другарството помеѓу баба (Дора) и нејзиниот внук Гаел, млад скулптор. Заплетот претставува две сценарија. Во првиот, Дора - наставник во времето на Републиката - и раскажува на Гаел за нејзината loveубовна приказна. Ова искуство е опремено со многу чувствителни детали, иако е кажано многу искрено. Старата жена му дава на младиот маж вредни совети засновани врз неговото долгогодишно искуство, без да знае тешки времиња низ кои минуваше.

Втората слика ни покажува дека Гаел страда од неодамнешно раскинување.. Сепак, секој од мудрите зборови што comes доаѓаат од нејзината баба и оставаат одлично учење што постепено ќе и помогне да ја надмине својата ситуација. Така се развива заговор со кој многумина би можеле да се чувствуваат идентификувани, со теми длабоки како loveубовта и животот.

Лошите работи не им се случуваат на добрите кучиња (2019)

Оваа потресна приказна е последната рата на Елвира Састре; делото беше суптилно придружено со детски илустрации. Во книгата, пенкалото на Младата писателка раскажува искуство што го одбележало нејзиното детство и дека е врзана за многу драга личност: куче. Секоја реплика во оваа прозна песна допира до прашања од најголема важност, како што се семејството и смртта на некој близок.

Во насловот, Авторот го претставува своето гледиште за едно од табуата на општеството: зборува за смртта на децата. Во врска со ова, поетот рече: „Апсурдно е да избегнувате да зборувате за смртта, порано или подоцна ќе мора да се справите со неа“.

Синопсис

Овој роман ја раскажува приказната за кучето по име Танго. Претставата детално ја раскажува 5-годишно девојче, кое го смета животното како дел од нејзиното семејство. Низ страниците на книгата - и заедно со секој раскажан момент - можете да видите слики од искуствата помеѓу нив, вклучително и моментот во кој кучето го напушта овој свет.

Ова е несомнено тешка околност за никого. Како и да е, слатката и невина перспектива на малото девојче прави сè повеќе сварливо, со што остава одлично учење за детската мудрост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.