Книгите на Артуро Перез-Реверте

Кога корисниците на Интернет ќе внесат „Артуро Перез-Реверте Либрос“ во нивниот пребарувач, најчестите резултати се поврзани со успешната сага што го претвори писателот во бестселер: Капетанот Алатристе. Првиот роман од оваа серија е напишан заеднички од авторот и неговата ќерка Карлота Перез-Реверте. Покрај успехот на оваа прва рата, писателот одлучи да продолжи - сам - со авантурите на смелиот лик.

Многумина бренд Перез-Реверте се непочитни, па дури и арогантни. Ова, главно, поради некои контроверзии што беа презентирани преку социјалните мрежи. Во секој случај, прекрасната работа како новинар, како и неговото прекрасно пенкало го докажуваат спротивното. Не залудно, Перез-Реверте е еден од професорите кои припаѓаат на Кралската шпанска академија.

Кратка биографска скица

Артуро Перез-Реверте Гутиерез е роден во шпанскиот град Картагена, на 25 ноември 1951 година. Неговите високи студии беа извршени на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид, каде што доби диплома за новинарство.. Оваа кариера ја вежбаше 21 последователна година (1973-1994) во телевизија, радио и печат, во која ги покриваше меѓународните проблеми.

Дебитираше како писател во средината на 80-тите со својата книга Хусар (1986) година. Како и да е, стана познат преку неговите дела: Табелата Фландрија (1990) y Клубот Думас (1993). Овие дела беа само преамбулата за успехот што претстоеше. Неговата кариера имаше најголем поттик во објавувањето на историскиот роман Капетанот Алатристе (1996). Таква беше приемчивоста на јавноста, што на крајот стана сага од 7 книги со милиони примероци продадени ширум светот.

Од 1994 година, Перез-Реверте е исклучиво посветен на пишувањето, тврдејќи дека до денес е авторство на повеќе од 40 романи. Покрај тоа, има постигнато национално и меѓународно признание, и за неговите дела и за сценаријата прилагодени од нив за кино, како што се:

  • Награда Гоја 1992 година за најдобро сценарио адаптирано од Господар на мечување
  • Наградата Пале Розенкранц 1994 година, доделена од Данската академија за криминологија на романот Клубот Думас
  • Награда Кама 2014 за црн роман за Опсадата
  • Награда Либер 2015 за најистакнат хиспаноамерикански автор

Книги од Артуро Перез-Реверте

Табелата Фландрија (1990)

Тоа е трето дело објавено од писателот, историски и детективски роман полн со мистерија и сместен во градот Мадрид. За кратко време, ова дело на Перез-Реверте успеа да продаде повеќе од 30 илјади примероци преведени на повеќе јазици, што му дава значителен меѓународен дострел. Исто така, беше адаптиран во филм во 1994 година од англиска продукциска куќа и во режија на им МекБрајд.

Синопсис

Романот ја претставува енигмата заробена во позната слика како Табелата Фландрија - од сликарот Питер Ван Хјус (XNUMX век) - и во која се игра игра на шах помеѓу двајца мажи кои ги набудува девојка. Уште во XNUMX век, Јулија, млада реставратор на уметност, е овластена да работи на делото на аукција. Додека ја детализира сликата, забележува скриен натпис на кој пишува: „КВИС НЕКАВИТ ЕКВИТЕМ “ (Кој го уби витезот?).

Интригирана од она што го откри, Јулија бара овластување од Менчу Рох - пријател и сопственик на галерија - и од сопственикот на сликата, Мануел Белмонте, да ја испита оваа мистерија, што може да додаде поголема вредност на делото. Таму започнува истрага за решавање на една ваква комплицирана загатка, со античкиот дилер Цезар и стручен шахист по име Муњоз како советници.

Со секое движење на парчињата на таблата, ќе бидат откриени тајни полни со амбиција и крв, што ќе заврши со вклучување на секој карактер.

Мостот на атентаторите (2011)

Ова дело е седмата рата на популарната сага Капетанот Алатристе. Тоа е роман опфатен со акција за авантурите на мечувалецот Диего Алатристе и Тенорио низ главните градови на Италија како Рим, Венеција, Неапол и Милано. Со оваа приказна, Артуро Перез-Реверте ја завршува колекцијата на овој славен авантурист што му даде толку многу признание на литературно ниво.

Синопсис

Мостот на атентаторите Се базира на новата мисија за Диего Алатристе, овој пат во Венеција, каде што е придружуван од Íñиго Балбоа, неговиот неразделен пријател и штитеник. Преку Франциско де Квеведо, главниот јунак е избран да го убие сегашниот Дож додека трае Божиќната церемонија.

Главната цел на исчезнувањето е доделување на нова влада сојузник на шпанскиот кралски имот. Нема да биде лесна работа, ниту за Диего, ниту за неговите пријатели: Копонс, Балбоа и Мур Гуриато, кои ќе го преземат предизвикот, и покрај тоа што се гледаат себеси како невозможни.

Саботажа (2018)

Оваа историски роман полн со акција и мистерија тоа е затворање на трилогијата Фалко. Сместено е во Шпанија од 30-тите години, грчево од Граѓанската војна. Како и претходните, заплетот е полн со непознати, предавства, злосторства, bestверства, смелост, жртви и темнина.

Синопсис

Во оваа нова драма Лоренцо Фалко се соочува со две мисии доделени од адмирал на разузнавањето на Франко, и за да ги извршите мора да патувате во Франција. Прво, главниот лик ќе има за цел да спречи сликарството од Герника - Од страна на сликарот Пабло Пикасо - беше претставен на реномираната универзална изложба во Париз.

Како втор гол, Фалко мора да дискредитира научник кој припаѓа на левицата. Овој заговор ќе нè запознае со потемната страна на Фалко, кој мора да се соочи со безброј опасности на место полно со несериозност.

Огнена линија (2020)

Тоа е последната книга објавена од писателот Перез-Реверте. Тој е историски роман во чест на сите оние кои се бореле во Шпанската граѓанска војна. Оваа неверојатна приказна - и покрај тоа што има измислени ликови - ја раскажува реалноста што ја живееле граѓаните во земјите на Сервантес во тоа сурово време.

Перез-Реверте претставува маестрална комбинација на фикција со реалноста, каде добро документирани лични сметки му даваат огромна сила на заговорот. Крајниот резултат е оддавање почит во светла и писма до сите кои се вклучени во таков суров конфликт.

Синопсис

Драмата се фокусира на 24 и 25 јули 1938 година, кога започнува битката кај Ебро. Работата го опишува маршот на повеќе од 2.800 мажи и 14 жени кои припаѓаат на XI Мешаната бригада на Армијата на Република, кои напредуваат сè додека не ја преминат реката и не се населат во Кастелет дел Сегре. Токму таму започнува тешка конфронтација која траеше десет дена и предизвика илјадници загуби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.