Книги за работа на емоции со најмалите

Еден од соништата на секој lубител на читање е да им всади на своите деца, внуци, студенти и малолетни лица кои се грижат, воопшто, aубов кон книгите и читањето. За ова и така што, покрај создавањето на таа навика за читање во нив, тие ги зајакнуваат нивните емоции и знаат како да ги толкуваат и управуваат со нив, ние претставуваме серија книги погодни за оваа цел.

Овие книги за работа на емоции со најмалите не само што ќе создадат хоби во нив, туку и ќе добијат поголема емоционална благосостојба.

За 3-годишни момчиња и девојчиња

Чувства! Коко и Тула

Понекогаш се чувствуваме подобро од другите, и честопати не знаеме како да го изразиме. Ако понекогаш ни кажете на нас возрасните, замислете ги децата. Со оваа книга, децата ќе научат да комуницираат, да ги препознаваат и мерат своите чувства. Вклучува маркер за бришење и А. сентиментаметар со кои ќе можат да цртаат и да ја посочуваат нивната состојба на ум во секое време.

Се препорачува особено за деца од 3 и 4 години.

Тој е тврд повез и има вкупно 24 страници.

„Облак“ од Гòрија Фалкон

Нубе е почит кон имагинарните или невидливите пријатели кои не придружуваат за време на детството, па дури и понекогаш, во текот на целиот наш живот. Главниот јунак на оваа приказна е девојка која секогаш е придружена од нејзиниот Облак, нејзиниот имагинарен пријател. Облак има различни форми засновани на вашите сопствени емоции. Кога е тажна, Нубе плаче и кога е среќна, Нубе сака да игра… Гòрија Фалкон уште еднаш не воодушевува со прекрасен и оригинален нов предлог во кој уште еднаш го покажува својот одличен квалитет како илустратор и автор.

28 книга со меки корици.

Од 4 години

«Тажно чудовиште, среќно чудовиште. Книга за чувствата »

Среќни, тажни, лути ... Чудовиштата имаат и многу чувства! Во оваа иновативна pop-up книга, младиот читател ќе најде колекција од паметни маски што ги претставуваат различните расположенија и чувства што ги доживеале сите чудовишта (и секако, и децата!)

Има 16 страници и е со тврд повез.

„Лавиринтот на душата“ од Ана Лленас

Вашата душа има исто толку лица, мисли и чувства како состојби во кои можете да се најдете. Некои од нив се светли и живи, а некои се многу темни. Постојат некои што ви даваат охрабрување и енергија; а има и други кои, не знаеш како, тоа ти го одземаат ..

Оваа книга ве поканува да одекнете со сите овие состојби на патување кон себе, преку вашите емоции, мисли и чувства, следејќи го патот на лавиринтот. Патека колку сложена, толку возбудлива. Тешко е да се предвиди, но каде што авантурата, возбудата и имагинацијата се целосно сигурни.

Книга што може да се чита совршено со деца од 4 години, но која може да послужи до последните фази на основното. Задолжителна книга на оваа листа!

Долг е 128 страници и со тврд повез. Тој е високо оценет од читателите кои веќе го прочитале.

Од 5 години

„Големата фабрика на зборови“ од Агнес де Лестраде

Постои земја во која луѓето речиси и не зборуваат. Во таа чудна земја, мора да купите и да проголтате зборови за да можете да ги изговарате. На Хавиер му требаат зборови за да им го отвори срцето на убавите Нивеси. Но, кои може да ги изберете? Затоа што за да го кажете она што сакате да му го кажете на Нивес, ви треба цело богатство! Не можете да погрешите ...

Книга со тврди корици на 40 страници.

„Островот на дедо“ од Бенџи Дејвис

Лав го сака својот дедо. И дедото го сака Лав. И тоа никогаш нема да се промени. Прекрасна и утешна книга што ни покажува како луѓето што ги сакаме се секогаш близу, без разлика колку се далеку. Од авторот на Китот. Победник на Прва награда на Оскар на 2014.

Книга со тврди корици на 32 страници.

Од 6 години

„Разочарување“ од Клод Бујон

Некогаш, имаше две соседни дупки. Во едниот живееше господин Бруно, кафеав зајак; во другиот, г-дин Грималди, сив зајак. На почетокот на нивниот соживот, тие прекрасно се разбраа. Секое утро се поздравуваа kindубезно: „Добро утро, господине Бруно“, рече сивиот зајак. „Добро утро за вас, господине Грималди“, рече кафеавиот зајак. Но, еден ден, работите започнаа да се менуваат ...

Книга со тврди корици на 40 страници.

„Тристанија империјал“ од umeоме Копонс

Некои злобни вештерки ја украдоа магичната напивка Tristania Imperial, чувана во магацинот на вештерки и вештерки во забавниот парк Тибидабо. Целта? Саднете го паркот, градот и целиот свет! Бури Бури и неговите пријатели мораат да изберат помеѓу претворање во зло или борба за радоста повторно да заблеска.

Книга за меки корици на 48 страници.

Од 7 и 8 години

«Рецепти за дожд и шеќер» од Ева Манзано Плаза

Оваа оригинална книга е готвач на емоции. Од една страна, тој прави прецизен, целосно надреален опис на емоциите: од сочувство или себичност до благодарност или тага. Од друга страна, тој нуди рецепти со потребните и имагинарни состојки и како да ги зготвите за да управувате со емоциите, на пример, да не губите надеж, да престанете да бидете лути, да бидете lovingубовни или да се борите против мрзеливоста.

Книга со тврди корици на 64 страници.

„Дневник на емоции“ од Ана Лленас

Идентификувањето на она што некој го чувствува се чини лесно, но, во реалноста, тоа не е така лесно. Научени сме да размислуваме, да постапуваме, да одлучуваме, но ... и да чувствуваме? Ова списание е токму за тоа. Дека ги чувствувате вашите емоции, ги препознавате и изразувате на разигран, практичен, забавен и креативен начин. Преку низа уметнички вежби ќе можете да ја ослободите вашата креативност, да ги канализирате вашите негативни емоции и да ги промовирате вашите позитивни емоции, со што ќе постигнете зголемување на благосостојбата и поголемо знаење за себе. Но, не грижете се, не треба да знаете како да цртате. Потребни ви се само три работи: - Молив или пенкало, желба да експериментирате и да се забавувате.

Дневник на 256 страници.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.