Ана Марија Матуте

Ана Марија Матуте

Дали знаете која беше Ана Марија Матуте? Знаете каков бил животот на оваа авторка и книгите што ги објавила, како и наградите што ги добила.

Абдулразак Гурнах

Абдулразак Гурнах

Абдулразак Гурна е танзански писател кој ја доби Нобеловата награда за литература во 2021 година. Дојдете, дознајте повеќе за него и за неговата работа.

Матилда

Матилда

Матилда е класика на литература за деца напишана од познатиот романсиер Роалд Дал. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

кој е Georgeорџ Р.Р. Мартин

Џорџ Р.Р. Мартин

Georgeорџ Р.Р. Мартин е светски познат автор на серијата „Песна за мраз и оган“, чија прва книга е „Игра на тронови“. Знај го неговиот живот

Препорачани книги за есен

Препорачани книги за есен

Времето на мртвите лисја пристигна, и размислувајќи за тоа овде оставаме избор на препорачани книги за есен. Дојдете и запознајте ги.

Книги на Вероника Рот

Вероника Рот: книги

Дали сте ја прочитале Вероника Рот? Дали знаете кои се неговите книги? Откријте ја биографијата на Вероника Рот, книгите и iosубопитноста на нејзиното пишување.

Чекајќи го Годо

Чекајќи го Годо

Чекајќи го Годо (1948) е претстава на апсурдниот театар напишана од Ирецот Семјуел Бекет. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Хавиер Реверте: книги

Хавиер Реверте: Книги

Хавиер Реверте беше познат шпански писател и новинар. Дојдете и дознајте повеќе за неговата обемна работа и за неговиот живот.

Спомени за дивјак

Спомени за дивјак

Спомени за дивината е роман на валенсискиот писател Беби Фернандез - г -ѓа. Пиев. Дојдете и дознајте повеќе за авторката и нејзиното дело.

Како да напишете бестселер

Како да напишете бестселер

Дали ги барате клучевите како да напишете бестселер? Тие не се непогрешливи, и едно нешто работи за секој писател, но еве ги.

Инес од мојата душа

Инес од мојата душа

Инес дел Алма Маја (2006) е историски роман на познатата писателка Изабел Аленде. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Каде бевме непобедливи

Каде бевме непобедливи

Каде што бевме невидливи (2018) е криминален роман на шпанската писателка Марија Оруња. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзиното дело.

Злото на Корцира

Злото на Корцира

Ел мал де Корцира (2020) е криминален роман на истакнатиот шпански писател Лоренцо Силва. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Манел Луреиро

Манел Луреиро

Дали го познавате Манел Луреиро? Дали знаете какви книги има на пазарот? Откријте ја биографијата и книгите на овој писател и охрабрете се да ги прочитате.

Потеклото

Потеклото

Потекло (2017) е петти научно-фантастичен роман на американскиот писател Ден Браун. Дојдете, дознајте повеќе за книгата и авторот.

Токио блуз

Токио Блуз

Токио блуз (1987) е петти роман на јапонскиот писател Харуки Мураками. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Кен Фоллет: книги

Кен Фоллет: книги

Кен Фоллет е најпродаваниот велшки романсиер, познат по своите историски и неизвесни наративи. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и за неговото дело.

Книгите на Jеј еј Бенитез

Книгите на Jеј еј Бенитез

Jеј еј Бенитез е шпански новинар и писател, познат ширум светот со својата сага за Тројански коњ. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

ибон мартин

Ибон Мартин

Откријте некои детали за Ибон Мартин, еден од писателите со прекар господар на неизвесноста. Познајте ја нејзината историја и нејзините книги.

Повик на Ктулуху

Повик на Ктулуху

Повикот на Ктулуху е ремек-дело на американскиот автор HP Lovecraft. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Како вода за чоколадо

Како вода за чоколадо

Комо агуа пара чоколадо (1989) е најпознатото дело на мексиканската писателка Лора Ескивел. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Рој Галан

Рој Галан

Дали сте чуле за писателот Рој Галан? Откријте некои аспекти од неговиот живот, како пишува и книгите на Рој Галан

Акватанија

Акватанија

Аквитанија е најновата книга на најпродаваната писателка во Шпанија: Ева Гарсија Саенц де Уртури. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Кланот на пештерската мечка

Кланот на пештерската мечка

Кланот мечка од пештери е првата книга на славниот американски автор Jeanан Мари Ауел. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Сето ова ќе ти го дадам

Сето ова ќе ти го дадам

Сето ова што ќе ти го дадам (2016 година) е криминалистички роман на баскиската писателка Долорес Редондо. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Кен Фолет

Кен Фолетт

Кен Фолет е еден од најпознатите писатели во светот. Сепак, што знаете за него? Ние ви кажуваме некои детали од неговиот живот.

Среќно на Роза Монтеро

Среќно (2020) е најновиот роман на истакнатата шпанска писателка Роза Монтеро. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Танцот на лалето

Танцот на лалето

Танцот на лалето е најпродаван трилер на шпанскиот писател Ибон Мартин Елварез. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Старецот и морето

Старецот и морето

Старецот и морето (1952) е најпрепознатливото дело на фикцијата на Американецот Ернест Хемингвеј. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговата книга.

Мажи кои не сакале жени

Мажи кои не сакале жени

Мажи кои не ги сакаа жените е трилер-роман напишан од Стиг Ларсон. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Срцето со кое живеам

Срцето со кое живеам

Срцето со кое живеам е историски роман на Хозе Марија Перез, попознат како Перидис. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Бесконечност во трска

Бесконечност во трска

Бесконечност во ѓубре е есеј на писателот и филолог од Сарагоса, Ајрин Валехо. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Судбината на хероите

Судбината на хероите

Судбината на хероите е историски роман на истакнатиот шпански писател Чуфо Лоренс. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Темнината и зората

Темнината и зората

Црнила и зора е претходница на познатата трилогија на Кен Фоллет „Столбовите на Земјата“. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Tierra, од Елој Морено

Tierra, од Елој Морено

Tierra (2020) е роман со јасни современи нијанси на шпанскиот писател Елој Морено. Дојдете, дознајте повеќе за делото и авторот.

Времето помеѓу рабовите

Времето помеѓу рабовите

El tiempo entre costuras (2009) е роман на шпанската писателка Марија Дуењас. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Theолтите очи на крокодилите

Theолтите очи на крокодилите

Yellowолтите очи на крокодилите е бестселер на француската писателка Кетрин Панкол. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Мануел Ривас

Мануел Ривас

Мануел Ривас е шпански писател кој се смета за еден од најистакнатите експоненти на современата галициска литература. За време на неговиот ...

Јукио мишима

Јукио мишима

Јукио Мишима беше важен јапонски романсиер, поет и есеист од XNUMX век. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Долгиот пат кон дома

Долгиот пат кон дома

Долгиот пат до дома (од Д. Стил) е приказна која отелотворува тешкотии и неправда. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Вислава Симборска

Вислава Симборска

Вислава Симборска е малку позната поетеса, сепак, таа ја доби Нобеловата награда за литература во 1996 година. Дознајте повеќе за овој автор.

Доба на невиност

Доба на невиност

„Ера на невиноста“ е класика од XNUMX век, напишана од американската авторка Едит Вартон. Дојдете, дознајте повеќе за неа и нејзината работа.

Полноќно сонце

Полноќно сонце

Сонцето на полноќ е роман за фантастична литература на американската писателка Стени Мајер. Дојдете, дознајте повеќе за неа и нејзината работа.

Мајката на Франкенштајн

Мајката на Франкенштајн

Мајката на Франкенштајн е историски роман на шпанскиот писател Алмудена Грандес. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Лажливиот живот на возрасните

Лажливиот живот на возрасните

Лажливиот живот на возрасните покажува што живее една девојка кога ја знае реалноста на постарите лица. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Современи чилеански писатели

Современи чилеански писатели

Многу современи чилеански писатели оставиле непроценлив белег во светската литература. Дојдете, дознајте повеќе за нив и за нивните дела.

Книги за Шерлок Холмс

Книги за Шерлок Холмс

Шерлок Холмс е популарна икона за култура создадена од Артур Конан Дојл. Дојдете, познајте го авторот и наредбата да го прочитате делото.

кармен посади

Кармен Посадас

Кармен Посадас е уругвајски писател со седиште во Шпанија (со шпанска националност). Откријте повеќе информации за неа и книгите што ги има

Yellowолтиот свет

Yellowолтиот свет

Yellowолтиот свет е внимателно сведоштво за 10-годишната борба на писателот против ракот. Дојдете, дознајте повеќе за делото и авторот.

Книги за шпански историски романи

Книги за шпански историски романи

Шпанскиот историски роман произлегува во деветнаесеттиот век, со делото Рамиро, Конде де Лусена, од Рафаел Хамара. Дојдете и дознајте повеќе за тоа.

Библиотекарот во Аушвиц

Библиотекарот во Аушвиц

Библиотекарот во Аушвиц е историски роман на шпанскиот писател Антонио Гонзалес Итурбе. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Едит Вартон

Едит Вартон

Едит Вартон беше позната американска писателка која се посвети на прекорување романи и раскази. Дојдете, дознајте повеќе за неговиот живот и дело.

Минатото лето на Силвија Бланч

Минатото лето на Силвија Бланч

Последното лето на Силвија Бланч (2020) е една од последните титули на шпанската Лорена Франко. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Најдобрата книга на светот

Најдобрата книга на светот

Подигнете го текстот како „најдобра книга на светот“ е предмет - секако - субјективен. Дојдете и знајте кое е најдоброто дело на човештвото.

Врвни бесплатни книги

Врвни бесплатни книги

Следните врвни бесплатни книги содржат многу разновиден избор на дела за сите вкусови. Дојдете, знајте малку повеќе за овие наслови.

Дневник на годината на чума

Дневник на годината на чума

Дневник на годината на чума е ремек-дело на британскиот писател Даниел Дефо. Дојдете, дознајте повеќе за книгата и нејзиниот автор.

Главни дела на Хуан Рамон Хименес

Главни дела на Хуан Рамон Хименес

„главните дела Хуан Рамон Хименес“ е вообичаено пребарување по мрежата според тежината на пенкалото на авторот. Дојдете, дознајте повеќе за писателот и неговите книги.

Поезијата на генерацијата на 27

Поезијата на генерацијата на 27

Поезијата на генерацијата 27 одбележа пред и потоа во шпанската литература. Дојдете, дознајте повеќе за нивните автори и нивните дела.

Современи шпански писатели

Современи шпански писатели

Современите шпански писатели се забележуваат дека се многу плодни. Дојдете, запознајте дел од нив и нивните дела.

Црвена кралица

Црвена кралица

Реина Роха (2018) е трилер напишан од Шпанецот Хуан Гомез-Јурадо. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Александрискиот квартет

Александрискиот квартет

Квартетот Александрија е серијал романи создадени од британскиот писател Лоренс Г.Дарел. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Шпански писатели

Шпански писатели

Откријте некои од имињата на шпански писателки кои се познати во земјата и ширум светот благодарение на нивните дела.

Преглед на психологот

Книга за психолог

Книгата Психологот е роман на норвешкиот истражувач и психолог Хелен Флуд. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Историски книги на Шпанија

Историски книги на Шпанија

Постои обилна библиографија во врска со историјата на Шпанија, еве дел од најрепрезентативните книги. Дојдете и пречекајте ги.

Најдобри книги за психологија

Најдобри книги за психологија

Студирањето и читањето за психологијата ви овозможува подлабок пристап кон човечкиот ум. Дојдете, запознајте ги најдобрите дела и нивните автори.

Трилогија невестата Циган

Трилогија невестата Циган

Под псевдонимот Кармен Мола, доаѓа возбудливата трилогија на „Циганската невеста“. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Книги на Елисабет Бенавент

Книги на Елисабет Бенавент

Елизабет Бенавент е шпанска авторка на романтични романи, која се издвојува по своето успешно и плодно пенкало. Дојдете, дознајте повеќе за неа и нејзината работа.

Книгите на Борис Изагир

Книгите на Борис Изагир

Изагиер е познат венецуелски писател и аниматор, кој досега има создадено десетина книги. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Книги од Хуан дел Вал

Книги од Хуан дел Вал

Хуан дел Вал е јасен пример за надминување и успех, неговите книги врескаат во секој ред. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Книги од Пилар Ер

Книги од Пилар Ер

Книгите на Пилар Ер го водат читателот да оди меѓу фикцијата и реалноста, маестрално. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Книгите на Артуро Перез-Реверте

Книгите на Артуро Перез-Реверте

Пенкалото на Перез-Реверте ги тера читателите да патуваат во поставки полни со акција, историја и мистерија. Дојдете, дознајте повеќе за него и за неговата работа.

Книгите на Роза Монтеро

Книгите на Роза Монтеро

Роза Монтеро е шпанска писателка со долга кариера и привлечен наратив. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Книгите на Хавиер Церкас

Книгите на Хавиер Церкас

Да се ​​зборува за Хавиер Черкас значи да се зборува, неизбежно, за успех: Солдадос де Саламина (2001). Дојдете, дознајте повеќе за овој автор и неговото дело.

Најдобри книги од Јеел Дикер

Најдобри книги од Јеел Дикер

Исто така наречен „Малиот принц на современата црна литература“, неговите книги се успешни. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и за неговото дело.

Најдобри хорор книги (втор дел).

Најдобри хорор книги (втор дел)

Бидејќи е невозможно да се лоцираат најдобрите хорор книги во една статија, еве го вториот дел. Дојдете, запознајте ги делата и нивните автори.

Книги од Сонсолес Енега

Книги од Сонсолес Енега

Книгите „Сонсолес Енега“ нè водат низ 16-годишно писмо кое истражува во груби човечки заговори. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзините дела.

Најдобри книги за филозофија

Најдобри книги за филозофија

Најдобрите книги за филозофија го одразуваат размислувањето на големите интелектуалци во историјата. Дојдете, дознајте повеќе за делата и нивните автори.

Најдобри книги од Перез-Реверте

Најдобри книги од Перез-Реверте

Перез-Реверте е шпански писател и новинар високо признат по својата плодна и беспрекорна кариера. Дојдете и видете ги неговите најдобри дела.

Најдобри книги за трилер

Најдобри книги за трилер

Книгите за трилер, поради силните емоции што ги имаат и пренесуваат, фатија многумина. Дојдете, запознајте ги најдобрите дела од жанрот.

Најдобри книги со неизвесност

Најдобри книги со неизвесност

Неизвесноста, напнатоста, стравот ... се елементи на најдобрите книги за неизвесност. Дојдете, запознајте ги најистакнатите дела и нивните автори.

Најпродавани книги.

Најпродавани книги

Авторот да го направи своето дело бестселер е сон на многумина. Дојдете, запознајте ги најпродаваните книги во историјата и 2020 година.