Книгите на Елена Феранте

Книгите на Елена Феранте

Елена Феранте е псевдоним на најпродавана италијанска писателка. Дојдете, дознајте повеќе за неа и нејзината работа.

Книги кои се закачуваат

Книги кои се закачуваат

Откријте избор на книги кои се закачуваат за да започнете со читање и не можете да застанете додека не стигнете до крајот.

Хулио Котасар: песни

Хулио Кортасар: песни

Хулио Кортасар беше важен аргентински писател чија поезија се издвои на светската книжевна сцена. Дојдете, дознајте повеќе за него и неговата работа.

Фран Лебовиц

Фран Лебовиц

Фран Лебовиц е американска писателка која се истакна во XNUMX-тите со нејзината книга „Метрополитен живот“. Дојдете, дознајте повеќе за неа и нејзината работа.

Емили Дикинсон

Емили Дикинсон: песни

Емили Дикинсон беше една од најважните американски поетеси. Дојдете, дознајте повеќе за неговиот живот и дело.

Книгата на добрата љубов

Книгата на добрата љубов

Книгата „Добра љубов“ е разновидност од Хуан Руиз, протоереј од Хита од XNUMX век. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Книги на Олдос Хаксли

Олдос Хаксли: книги

Дали знаете кој е Олдос Хаксли? А твоите книги? Откријте ја биографијата на авторот и книгите што ги напишал во неговата книжевна кариера.

Рими и легенди на Бекер

Рими и легенди на Бекер

Ако го познавате Бекер, една од неговите најпознати книги е Rimas y leyendas de Bécquer. Но, за што се работи? Кога го напиша?

Црн волк

Црн волк

Лоба негра (2019) е деветтиот роман на шпанскиот автор Хуан Гомез-Хурадо. Дојдете, дознајте повеќе за писателот и неговото дело.

Слепи сончогледи

Слепи сончогледи

Los girasoles ciegos е книга со приказни на мадридскиот писател Алберто Мендез. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Прагот на вечноста

Прагот на вечноста

Прагот на вечноста е историски фантастичен роман на британскиот писател Кен Фолет. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Еретикот

Еретикот

Еретикот е историски роман на познатиот писател од Ваљадолид, Мигел Делибес. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Ана Марија Матуте

Ана Марија Матуте

Дали знаете која беше Ана Марија Матуте? Знаете каков бил животот на оваа авторка и книгите што ги објавила, како и наградите што ги добила.

Абдулразак Гурнах

Абдулразак Гурнах

Абдулразак Гурна е танзански писател кој ја доби Нобеловата награда за литература во 2021 година. Дојдете, дознајте повеќе за него и за неговата работа.

Матилда

Матилда

Матилда е класика на литература за деца напишана од познатиот романсиер Роалд Дал. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

кој е Georgeорџ Р.Р. Мартин

Џорџ Р.Р. Мартин

Georgeорџ Р.Р. Мартин е светски познат автор на серијата „Песна за мраз и оган“, чија прва книга е „Игра на тронови“. Знај го неговиот живот

Книги на Федерико Мокија

Федерико Мокија: книги

Федерико Мокија е еден од најпознатите светски малолетни автори или млади возрасни автори, но колку книги има напишано? Кои се?

Рамон Гомез де ла Серна

Рамон Гомез де ла Серна

Рамон Гомез де ла Серна беше шпански писател, еден од најголемите претставници на шпанската литература. Дојдете, научете повеќе за него и неговата работа.

Препорачани книги за есен

Препорачани книги за есен

Времето на мртвите лисја пристигна, и размислувајќи за тоа овде оставаме избор на препорачани книги за есен. Дојдете и запознајте ги.

Книги на Вероника Рот

Вероника Рот: книги

Дали сте ја прочитале Вероника Рот? Дали знаете кои се неговите книги? Откријте ја биографијата на Вероника Рот, книгите и iosубопитноста на нејзиното пишување.

Чекајќи го Годо

Чекајќи го Годо

Чекајќи го Годо (1948) е претстава на апсурдниот театар напишана од Ирецот Семјуел Бекет. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Хавиер Реверте: книги

Хавиер Реверте: Книги

Хавиер Реверте беше познат шпански писател и новинар. Дојдете и дознајте повеќе за неговата обемна работа и за неговиот живот.

Четвртиот мајмун

Четвртиот мајмун

Четвртиот мајмун е вториот роман на американскиот автор Dеј еј Баркер. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Шумата на четирите ветрови

Шумата на четирите ветрови

Дали сте слушнале за книгата Шума на четири ветрови? Ние ви кажуваме за тоа, неговиот автор и причините зошто треба да го прочитате.

Спомени за дивјак

Спомени за дивјак

Спомени за дивината е роман на валенсискиот писател Беби Фернандез - г -ѓа. Пиев. Дојдете и дознајте повеќе за авторката и нејзиното дело.

Загатката на просторијата 622

Загатката на просторијата 622

Енигмата на собата 622 е најновиот роман на прекрасниот швајцарски писател ëlоел Дикер. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

снежната девојка

Снежната девојка

Дали сте ја прочитале Снежната девојка? Што знаете за оваа книга од авторот Хавиер Кастиillо? Откријте дали вреди да се прочита, или дали има продолжение

Како да напишете бестселер

Како да напишете бестселер

Дали ги барате клучевите како да напишете бестселер? Тие не се непогрешливи, и едно нешто работи за секој писател, но еве ги.

Видови книги

Видови книги

Постојат многу видови книги кои се класифицирани според различни критериуми. Запознајте некои од нив за да видите колку ги има.

Видови приказни

Видови приказни

Според различни критериуми, можете да најдете видови приказни. Дали сакате да знаете што има? Откријте ги подолу.

Алехандра Пизарник

Алехандра Пизарник

Алехандра Пизарник е најчитаната аргентинска поетеса во светот во последните педесет години. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзиното дело.

Сомничавото сомневање

Сомничавото сомневање

Сомнежот на Софија (2019) е историски фантастичен роман на шпанската уметница Палома Санчез-Гарника. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзиното дело.

Нивес Хереро: книги

Нивес Хереро: книги

Нивес Ереро е успешен шпански новинар и писател со 20-годишна книжевна кариера. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзиното дело.

Инес од мојата душа

Инес од мојата душа

Инес дел Алма Маја (2006) е историски роман на познатата писателка Изабел Аленде. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Каде бевме непобедливи

Каде бевме непобедливи

Каде што бевме невидливи (2018) е криминален роман на шпанската писателка Марија Оруња. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзиното дело.

Злото на Корцира

Злото на Корцира

Ел мал де Корцира (2020) е криминален роман на истакнатиот шпански писател Лоренцо Силва. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Манел Луреиро

Манел Луреиро

Дали го познавате Манел Луреиро? Дали знаете какви книги има на пазарот? Откријте ја биографијата и книгите на овој писател и охрабрете се да ги прочитате.

Потеклото

Потеклото

Потекло (2017) е петти научно-фантастичен роман на американскиот писател Ден Браун. Дојдете, дознајте повеќе за книгата и авторот.

За кого ellвоно патарините

За кого ellвоно патарините

„За кого патарините“ е роман на американскиот писател и новинар Ернест Хемингвеј. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

спојувањето на сесиите

Соединувањето на сесиите

Откријте сè за книгата „Заплетот на будалите“, од кого е напишано, зошто ја освоил Пулицеровата награда и за што станува збор.

Сеќавања на гејша

Мемоарска книга за гејша

Што знаете за книгата Мемоари на гејша? Откријте кој го напишал, за што станува збор и за кој дел е реален во фикцијата.

Денот кога паѓа небото

Денот кога паѓа небото

Денот кога паѓа небото (2016) е роман на Шпанката Меган Максвел. Дојдете и дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Катедралата на морето Книга

Катедралата на морето Книга

Ја знаете ли книгата Катедрала на морето? Илдефонсо Фалконес го напиша тоа и тоа беше успех, дури и адаптиран во телевизиска серија.

Гробиштата на заборавени книги

Гробиштата на заборавени книги

Гробиштата на заборавените книги е тетралогија напишана од Карлос Руиз Зафон од Барселона. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Степски волк

Степски волк

Волкот степски е психолошки роман на германскиот прозаист, есеист и поет Херман Хесе. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Книги Лусинда Рајли

Книги Лусинда Рајли

Лусинда Рајли беше британска писателка позната ширум светот по серијата Седумте сестри. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзините дела.

Името на розата

Името на розата

Името на розата (1980) е успешен историски роман на италијанскиот писател Умберто Еко. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Janeејн Остин: книги

Janeејн Остин: книги

Janeејн Остин беше позната романсиерка од XNUMX век, нејзините книги се класици на англиската литература. Дојдете, дознајте повеќе за неговиот живот и дела.

Токио блуз

Токио Блуз

Токио блуз (1987) е петти роман на јапонскиот писател Харуки Мураками. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Кен Фоллет: книги

Кен Фоллет: книги

Кен Фоллет е најпродаваниот велшки романсиер, познат по своите историски и неизвесни наративи. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и за неговото дело.

Во чевлите на Валерија

Во чевлите на Валерија

Дали прочитавте во чевлите на Валерија? Дали знаете кој го напишал? И дека има серија на Нетфликс што го адаптира романот? Откријте се!

Хуан Хозе Милаш: книги

Хуан Хозе Милаш: книги

Хуан Хозе Милаш е осветен шпански писател и новинар со скоро пет децении во бизнисот. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Книгите на Jеј еј Бенитез

Книгите на Jеј еј Бенитез

Jеј еј Бенитез е шпански новинар и писател, познат ширум светот со својата сага за Тројански коњ. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Карлос Руиз Зафон: книги

Карлос Руиз Зафон: книги

Карлос Руиз Зафон беше еден од најистакнатите современи шпански писатели на XNUMX век. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

ибон мартин

Ибон Мартин

Откријте некои детали за Ибон Мартин, еден од писателите со прекар господар на неизвесноста. Познајте ја нејзината историја и нејзините книги.

Повик на Ктулуху

Повик на Ктулуху

Повикот на Ктулуху е ремек-дело на американскиот автор HP Lovecraft. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Како вода за чоколадо

Како вода за чоколадо

Комо агуа пара чоколадо (1989) е најпознатото дело на мексиканската писателка Лора Ескивел. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Рој Галан

Рој Галан

Дали сте чуле за писателот Рој Галан? Откријте некои аспекти од неговиот живот, како пишува и книгите на Рој Галан

Акватанија

Акватанија

Аквитанија е најновата книга на најпродаваната писателка во Шпанија: Ева Гарсија Саенц де Уртури. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Кланот на пештерската мечка

Кланот на пештерската мечка

Кланот мечка од пештери е првата книга на славниот американски автор Jeanан Мари Ауел. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Сето ова ќе ти го дадам

Сето ова ќе ти го дадам

Сето ова што ќе ти го дадам (2016 година) е криминалистички роман на баскиската писателка Долорес Редондо. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Кен Фолет

Кен Фолетт

Кен Фолет е еден од најпознатите писатели во светот. Сепак, што знаете за него? Ние ви кажуваме некои детали од неговиот живот.

Среќно на Роза Монтеро

Среќно (2020) е најновиот роман на истакнатата шпанска писателка Роза Монтеро. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Патувања на Гуливер

Патувања на Гуливер

Патувањата на Гуливер е позната прозна сатира напишана од Ирецот atонатан Свифт. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Танцот на лалето

Танцот на лалето

Танцот на лалето е најпродаван трилер на шпанскиот писател Ибон Мартин Елварез. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Денот кога се изгуби wasубовта

Денот кога се изгуби wasубовта

Не сте сигурни дали да ја прочитате Дневната Wasубов беше изгубена откако ја прочитавте првата? Откријте што ќе најдете на крајот од биологијата.

Старецот и морето

Старецот и морето

Старецот и морето (1952) е најпрепознатливото дело на фикцијата на Американецот Ернест Хемингвеј. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговата книга.

Мажи кои не сакале жени

Мажи кои не сакале жени

Мажи кои не ги сакаа жените е трилер-роман напишан од Стиг Ларсон. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Срцето со кое живеам

Срцето со кое живеам

Срцето со кое живеам е историски роман на Хозе Марија Перез, попознат како Перидис. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Денот кога се изгуби разумот

Денот кога се изгуби разумот

Денот кога го изгуби разумот беше првата книга објавена од Хавиер Кастиloо и со голем успех. Дали сакате да знаете дали вреди?

Бесконечност во трска

Бесконечност во трска

Бесконечност во ѓубре е есеј на писателот и филолог од Сарагоса, Ајрин Валехо. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Судбината на хероите

Судбината на хероите

Судбината на хероите е историски роман на истакнатиот шпански писател Чуфо Лоренс. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Ордеса де Мануел Вилас

Ордеса де Мануел Вилас

Откријте ја книгата Ордеса од Мануел Вила, автобиографско дело кое многумина им се допаднало и открива нешто повеќе за самиот автор.

Темнината и зората

Темнината и зората

Црнила и зора е претходница на познатата трилогија на Кен Фоллет „Столбовите на Земјата“. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Приказна за слугинката

Приказна за слугинката

Приказната на слугинката е футуристички дистописки роман на канадската писателка Маргарет Атвуд. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Tierra, од Елој Морено

Tierra, од Елој Морено

Tierra (2020) е роман со јасни современи нијанси на шпанскиот писател Елој Морено. Дојдете, дознајте повеќе за делото и авторот.

Времето помеѓу рабовите

Времето помеѓу рабовите

El tiempo entre costuras (2009) е роман на шпанската писателка Марија Дуењас. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Theолтите очи на крокодилите

Theолтите очи на крокодилите

Yellowолтите очи на крокодилите е бестселер на француската писателка Кетрин Панкол. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.