Како да напишете книга и да ја објавите

Како да напишете книга и да ја објавите

Има една изрека која вели дека во животот треба да направите три работи: да имате дете, да засадите дрво и да напишете книга. Многу луѓе се придржуваат до овие три премиси, но проблемот не е да се направи тоа, туку да се мора подоцна да се образува тоа дете, да се грижи за дрвото и да се издаде книга. Во овој последен аспект сакаме да застанеме за да знаете кои се чекорите како да се напише книга и да се издаде.

Ако отсекогаш сте сакале да пишувате, но никогаш не сте решиле да го сторите тоа, тогаш ќе ви ги дадеме сите чекори што треба да ги преземете за да видите дека не е толку тешко да го направите тоа. Тешката работа е да се биде успешен со книгата.

Совет пред да напишете книга и да ја објавите

Ако погледнете малку на издавачкиот пазар, ќе сфатите дека постојат три типа на публикации до кои можете да пристапите:

  • Објави со издавачот, каде што се задолжени за распоред, лекторирање и објавување. Има и добри и лоши страни, бидејќи денешните издавачи не се исти како порано (за нив си број и ако продажбата ти е добра тогаш почнуваат да ти обрнуваат повеќе внимание).
  • Објави со „уреднички“. Зошто го ставаме во наводници? Па, затоа што тие се издавачи каде што треба да платите за книгата да биде објавена. И тие се скапи. Покрај тоа, треба да платите дополнителни трошоци за корекција, распоред, итн. А тоа може да значи дека ти наплаќаат 2000 или 3000 евра за ситно печатење.
  • Објави хонорарен. Односно, објавувајте сами. Да, тоа значи дека треба да се дизајнирате и корегирате, но освен тие две работи, останатото може да биде бесплатно бидејќи има платформи како Amazon, Lulu итн. кои ви овозможуваат бесплатно да ги прикачите книгите и да ги ставите во продажба. И не треба да инвестирате за да ги извадите на хартија; Од истите тие платформи можете да нарачате копии што ви се потребни по многу пристапни цени.

Важно кога пишувате книга не е фактот да ја објавите, туку да се забавувате и уживате во процесот, да ја живеете таа приказна во вашето тело. Фактот на неговото објавување, и неговиот успех или не, мора да биде спореден.

Чекори за да напишете книга и да ја објавите

Чекори за да напишете книга и да ја објавите

Кога станува збор за пишување книга и нејзино објавување, ќе го направиме тоа поделете ја патеката на два различни дела. И двете се измешани, да, но не можат да се направат во исто време и ако книгата не се заврши прво, не би можела да се објави.

Како да се напише книга

Како да се напише книга

Пишувањето книга не е толку лесно како што звучи. Можеби имате одлична идеја, што е првото нешто што ви треба, но ако не знаете како да го структурирате и како да го кажете Надвор од фолио или две, нема многу смисла. Затоа, чекорите што треба да ги преземете за да се фатите за работа се следните:

Имајте идеја

Не велиме „добра идеја“, иако тоа би било идеално. Целта е тоа Знаете за што ќе пишувате, дека ја имате заплетот што ќе се случи.

Направете скрипта

Ова е нешто што функционира многу добро за мене, а исто така може дајте идеја за проширувањето што може да го има романот или книгата што ќе ја напишете. Но, внимавајте, тоа нема да биде конечната шема. Нормално, додека го пишувате ова, тоа ќе се промени, додавајќи повеќе поглавја, кондензирајќи други ...

Каков вид на водич треба да направите? Па, нешто слично како да знаете што ќе се случи во секое поглавје што го имате на ум. Тогаш вашата приказна може да добие своја личност и да се промени, но тоа ќе зависи многу.

Напиши

Следниот чекор е да се напише. Нема повеќе. Мора да фрли се што си помислил во документ и, ако е можно, добро организирана за да може лесно да се следи приказната.

Ова може да потрае од неколку недели, месеци, па дури и години, затоа не се обесхрабрувајте. Најдоброто нешто што можете да направите е да пишувате, без да размислувате премногу за тоа како испаѓа. Ќе има време за тоа. Вашата цел е да стигнете до зборот „Крај“.

Време е да се провери

на ревизиите обично се прават неколку пати, Не е само една, особено со првите книги. И тоа е дека не само што треба да се погрижите да е точен правописот, туку и заплетот да биде солиден, да нема лабави рабови, да нема проблеми или неверојатни работи итн.

Она што го прават многу писатели е да ја остават таа книга да одмори некое време, за да им изгледа нова и да бидат пообјективни кога треба да ја подигнат. Овде ќе зависи од секој човек да избере да го остави или директно да ве стави на преглед.

Имајте нула читач

Un Нулта читател е личност која чита книга и ви го дава своето објективно мислење, да бидете критични кон она што сте го напишале, да си поставувате прашања, па дури и да ви кажувате кои делови се најдобри и кои треба да ги прегледате.

Тоа е еден вид рецензент кој се грижи приказната да ја има таа цврстина што ви овозможува да ја објавите.

Како да објавите книга

Како да објавите книга

Книгата веќе ја имаме напишана и се претпоставува дека нема да допрете ништо од историјата што ја формира (ова со нијанси, се разбира). Значи, време е да размислите за објавување и, за ова, чекорите што треба да ги преземете се следните:

Корекција

Иако во претходните чекори ви кажавме да го прегледате романот пред да го објавите, вистината е дека имате Професионалецот за лекторирање не е лоша идеја, сосема спротивното. А тоа е дека таа личност ќе биде целосно објективна и ќе може да ги види работите што не сте ги сфатиле.

Распоред

Следниот чекор е распоред на книгата. Нормално кога пишуваме тоа го правиме во А4 формат. Но Книгите се во А5 и имаат маргини, заглавија, подножја итн.

За сето ова да изгледа убаво потребна ви е добра програма (за информација таа што често се користи е Indesign).

Ова ќе ви овозможи да имате документ погоден за печатење во формат на книга.

Покривка, заден капак и 'рбет

Друга инвестиција што ќе треба да ја направите е да имаат предна корица, задна корица и 'рбет на книгата, односно визуелниот дел и оној што може да ги плени читателите да ја земат вашата книга и да прочитаат за што се работи.

Ова може да биде бесплатно (ако користите шаблони) или платено ако побарате услуги од дизајнер да го направи за вас.

објават

Конечно, сега кога го имате сето тоа, време е да објавите. Или не. Ако сакате издавачот да го објави, тогаш ќе мора да го испратите и да чекате да одговорат..

Ако сакате сами да го извадите, односно сами да го објавите, само треба да ги видите опциите. Еден од најизбраните е Амазон, бидејќи не чини ништо да се извади таму.

Се разбира, препорачуваме да Пред да го направите тоа, регистрирајте ја вашата работа во интелектуална сопственост, па дури и добијте ISBN за никој да не ви ја украде идејата.

Сега кога знаете како да напишете книга и да ја објавите, дали имате повеќе прашања за неа? Прашајте не и ние ќе ви одговориме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)