Најпродавани книги во историјата

Најпродавани книги во историјата

Кога станува збор за утврдување кои биле книгите кои биле продадени најмногу примероци низ историјата, задачата не е лесна, особено ако се земат предвид бројните изданија и годината во која се објавени одредени големи дела. За среќа, и врз основа на проценките, го имаме списокот на најпродавани книги во историјата меѓу кои се вклучени некои класици и други наслови можеби не толку очекувани.

Дон Кихот де ла Манча, од Мигел де Сервантес

Дон Кихот од Мигел де Сервантес

Број на продадени копии: 500 милиони (проценка).

И покрај објавувањето во 1605 година, најуниверзалното дело на литературата исто така е најпродаван. Со повеќе од 500 милиони продадени примероци низ целиот свет, приказната за славниот хидалго де ла Манча кој се бореше со ветерници што ги земаше за гиганти го потврдува неговото влијание надвор од морињата и неговиот безвременски карактер, со стотици примероци што следат и тие продолжуваат да се множат.

Приказна за два града, од Чарлс Дикенс

приказна за два града од Чарлс Дикенс

Број на продадени примероци: 200 милиони.

Кога Дикенс ги напушти приказните за деца и адолесценти за да се осврне на историска епизода како што е Француската револуција, јавноста реагираше на масивен начин. Приказна за два града зборува за Париз и Лондон во 1859 век, претставувајќи ги како најдобар пример за социјална антитеза: револуција и спокој, бунт и мир. Прв пат објавено во списанието „Цел годишно коло“ во XNUMX година, романот имаше дистрибуција од 100 неделни примероци, што доведува до бренд што ја прави втора најпродавана книга во историјата.

Господарот на прстените, од ЈРРТолкин

господарот на прстените од rрр Толкин

Број на продадени примероци: 150 милиони.

Првично замислен како директно продолжение на неговиот хит „Хобит“, Толкин го разви „Господарот на прстените“ како многу подолг роман со свој лик. Објавено во 1954 година во која фантастична литература Не поминуваше низ својот најдобар момент, крстоносната војна на Фродо Багинс да го врати прстенот на моќта пред да се ослободи теророт во Средната земја предизвика културен феномен што доведе до две други рати и филмската трилогија се претвори во триумф.

Малиот принц, од Антоан Сент-Егзипери

малиот принц од Антоан де Свети Егзипери

Број на продадени примероци: 140 милиони.

Најпродавана кратка книга во историјата, објавено во 1943 година, успеа да ги остаре и надмине новите генерации благодарение на својата универзална порака. Авантурите на тоа руса момче кое го напушти својот астероид во потрага по подобар живот и неговото откривање на други ликови како што е географот или лисицата што претставуваше реалност во денешниот свет, станаа репер на полиците низ целиот свет.

Хари Потер и Филозофскиот камен

Хари Потер и камен на филозофот од веслање во веслање

Број на продадени примероци: 120 милиони.

Остатокот од подиумот може да ве достигне според датумот на објавување, но според бројките, и првата рата на Хари Потер и останатата сага се највлијателните и најпродаваните дела на нашето време. Напишано од Џ.К. Роулинг, самохрана мајка која талкаше по кафулињата во Единбург во потрага по понуди за работа, Хари Потер и каменот на филозофот ја раскажуваат приказната за славниот волшебник со лузна кој го осуди да се соочи со лордот Волдеморт, господарот на злото од волшебничкиот свет и паралелно тоа повеќе од една деценија предизвика сензација низ целиот свет, дозволувајќи им на децата да ги стават настрана конзолите за игри за да се изгубат со буквите.

„Хобит“, од R.Р.Р. Толкин

хобит на rрр Толкин

Број на продадени примероци: 100 милиони.

Откако напишал приказна во текот на дваесеттите години од минатиот век, фокусирана на забава на своите деца, Толкин го објавил „Хобит“ во 20 година, роман што ќе го започне тој магичен универзум на Средната земја што ќе ги заслепи loversубителите на Фантастична литература во средината на XNUMX век. За потомството ќе биде приказната за Билбо Багинс и неговата авантура на патот кон Еребор, чие богатство го чуваат злобните змеј smaug кој неодамна беше адаптиран во филм повторно од Питер acksексон. Успехот на работата по нејзиното објавување беше таков што издавачите наскоро му го доверија продолжувањето на оваа волшебна сага на Толкин. И сите знаете како продолжи.

Десет мали црнци, од Агата Кристи

десет црнки на агата Кристи

Број на продадени примероци: 100 милиони.

Иако оригиналниот наслов на ова дело од 1939 година беше променет во И немаше ништо по неговото објавување во САД, најпознатото како Диез негритос е Најпродаваниот роман на Агата Кристи, чии приказни се консумираа како крофни благодарение на нивната способност да се повикаат на неизвесност досега видена во светот на буквите. Поставен на остров каде пристигнуваат десет лица кои во тоа време побегнале од правдата откако предизвикале злосторство, заговорот ја повикува песната Десет мали индијци во исто време кога секој од посетителите е убиен од непознат џелат. Претставата во неколку наврати е адаптирана за телевизија, филм и театар.

Сон во црвениот павилјон, од Као Ксуекин

Сон во црвениот павилјон на Као Ксуекин

Број на продадени примероци: 100 милиони.

Најпродавано дело на кинеската литература Денес е класика да се открие кога станува збор за разбирање на историјата на источниот гигант во XNUMX век. Замислен како полуавтобиографско дело на Ксуекин, припадник на династија Кинг, која се спушти во пекол во истиот век, ова дело е исто така почит кон жените кои беа дел од животот на главниот јунак. Објавено во 1791 година, Сонот во црвениот павилјон се смета за еден од четирите одлични класични романи на кинеската литература заедно со „Романса за трите кралства“ од Луо Гуанжонг, „На работ на вода“ од Ши Наиан и Патување на запад од Ву Ченген.

Алиса во земјата на чудата, од Луис Керол

Алиса во земјата на чудата од Луис Керол

Број на продадени примероци: 100 милиони.

За време на патувањето со брод по реката Темза во 1862 година, математичар Чарлс Лутвиџ Доџсон започна да им раскажува приказни на три мали сестри што ќе доведат до создавање на оној бесмислен свет опфатен во Алиса во земјата на чудата, објавен во 1865 година. Стана една од тие водечки книги за млади и стари благодарение на неговите метафори и предизвик на Логично, патувањето што го започна малата Алиса откако го брка Белиот зајак денес е едно од нив највлијателните дела во историјата на литературата.

Дали прочитавте некоја од најпродаваните книги во историјата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Бенџамин Нужез Ортиз dijo

    Колку тажно е што најважната книга, тие сакаат да исчезнат, но БОГ многу јасно рече дека небото и земјата ќе поминат над Божјото Слово, останува засекогаш. Амин

бул (точно)