Интервју со Маркос Чикот, финалист на наградата Планета 2016 година

маркос-шикот

Маркос Чикот. © Новелашисторика

По објавувањето најпродаваната книга во светот на шпански јазик меѓу 2013 и 2016 година, Атентатот врз Питагора, психоаналитичарот Маркос Чикот Алварез (Мадрид, 1971) одлучи во 2009 година да застане кратко по раѓањето на неговата ќерка Лусија, која страда од Даунов синдром, и да го пишува романот шест години Убиството на Сократ, финалистичко дело за наградата „Планета“ 2016 година. Делото во кое, за разлика од неговиот бестселер, се занимава со поубав (и исто така хаотичен) период на класична Грција, кој можеби не беше толку далеку од Западот на денешницата.

Маркос Чикот: „Сократ ја направи разликата“

Тоа е 14:30 часот во хотелот „Фермонт Хуан Карлос Први“ во Барселона и покрај неговиот замор, Маркос Чикот продолжува да се насмевнува, покажувајќи ја елеганцијата што го карактеризира меѓу прес-службениците и новинарите. Бара од мене дозвола да изеде нешто од чинија предјадења што тие ги ставија на масата и тој се приближува напред, му се допаѓа блискоста.

Неговото дело, финалистот Атентатот врз Сократ, е „пријатен и ригорозен роман за класична Грција“, според зборовите на самиот автор. Приказна која започнува со кражба на бебе за да продолжи под позадината на Пелопонеската војна, конфликт што се соочуваше со Атина и Спарта цели 27 години.

Литературни вести: Како се чувствувате?

Маркос Чикот: Освен исцрпен. . . (се смее)

АЛ: Настрана 

МЦ: Се чувствувам како да сум на облак, мислам дека исцрпеноста му помага на чувството од сон. Сакам да се одморам утре и да имам поголема перспектива, со нетрпение очекувам да живеам секој ден, секој момент, да ги достигнам моите следбеници со книгата, со своите пораки, бидејќи сега сето тоа го чувствувам на нереален начин. Сакам книгата да биде во книжарниците, да ја допре, да ја почувствува, да им каже што мислат.

АЛ: По што се разликува овој нов роман „Атентатот врз Сократ“ од „Атентатот врз Питагора“?

МЦ: Овој роман е попривлечен од две причини: едниот е самиот Сократ, кој априори е попривлечен од Питагора. Тој е ексцентричен лик, кој привлече внимание во Атина и кој се вмеша во животот на неговиот град. Имаме повеќе информации за него и, се разбира, за неговата околина. Питагора ја претставувал Голема Грција инсталирана во јужна Италија, додека овој роман е сместен во срцето на Класична Грција, лулка на цивилизацијата, на светот. Сократ го одбележува раѓањето и не би рекол за филозофијата, туку за еволуцијата на оние објаснувања за небото или водата, на пример, дека придонел човечкото суштество. Сократ ја направи разликата и рече НЕ, важно е човекот, па ајде да бараме апсолутни вистини. Начин на размислување што го прави татко на рационализмот и хуманизмот, татко на филозофијата. Се што е родено во него, и тоа е она што нè дефинира. Оние децении во кои се појавува хуманизмот, се постигнува максимален сјај во културата, сликарството, архитектурата, медицината, исто така, литературата, сè што целосно излегува. Покрај тоа, се раѓаат многу други елементи кои се многу модерни денес: Олимписките игри, театарот, потеклото на нештата што ги чувствуваме денес и кои се појавија пред 2500 години со огромни сличности со оние што ги имаме сега. Откритија, кои со векови исчезнаа, а ренесансата беше движењето што ги спасуваше до денес. На кратко, тоа е нашето потекло. И тоа ќе ги привлече луѓето.

АЛ: Која е најважната лекција што ни ја носи Сократ?

МЦ: Тоа е негов сопствен живот и своја смрт, тој беше личност која воопшто не попушти, на која му се закануваше смрт со борба и живеење за вистината и правдата. Како резултат на него, се појави многу важно движење што не обележа. Кои мажи го означиле начинот на однесување на мажите или да служат како референца? Може да помислите на Ганди, на Исус Христос за католици; во Сократ. Неговите сопствени учења станаа начин на живот.

АЛ: Олимпијадата, театарот, елементите што човекот ги одржува уште од Античка Грција, но дали има други аспекти на социјално или политичко ниво помеѓу таа Грција што ја опишуваш и сегашниот Запад што можеби не се променија толку многу?

МЦ: Тотално. Постои паралела што доброволно ја одразувам во книгата за политичката состојба. Тоа беше прва демократија во светот, тие немаа референти, но тие ги сторија истите злосторства како и ние денес. Тоа беше собрание каде сите гласаа, многу чисто. Но, како што рече Еврипид, демократијата е диктатура на демагозите. На крајот дојдоа, ги убедија сите со своите страсти и донесоа страшни одлуки. На пример, пелопонеската војна што е опишана во книгата траеше 27 години и имаше неколку начини да се запре преку употреба на зборот, но имаше многу специфични луѓе кои решија да продолжат со насилството поради сопствената желба за моќ , поради тие страсти. дека ги убедувале другите и дека останатите, како овци, прифатиле.

АЛ: И дали важи тоа?

МЦ: Да, политиката честопати ја водат луѓе со харизма, и за жал од негативни причини и од нивните лични интереси. Затоа, на крајот, целото општество носи негативни одлуки во интерес на неколкумина со голема способност да ги придвижат највирулентните и најнеобмислените страсти на човечкото суштество.

АЛ: Вие вчера спомнавте дека започнавте да го пишувате овој роман кога се роди вашата ќерка Лусија, која е родена со Даунов синдром. Понекогаш имаме тенденција да пишуваме за теми што може да ни бидат поотуѓи кога, во реалноста, можеби имаме и свои или повеќе лични приказни што можеме да ги раскажеме. Дали сте размислувале да напишете поинтимен роман што се однесува, на пример, на татковиот однос? кој пишува и ќерка со попреченост?

МЦ: Да, она за што некогаш сум размислувал е создавање на роман денес во кој еден од ликовите има Даунов синдром. Тоа ќе ми овозможи да ја покажам реалноста на Дауновиот синдром, иако секогаш се обидувам да го покажам на многу начини. Тоа би бил начин да се растворат предрасудите што постојат за нив, покажувајќи ја нивната реалност, толку едноставна. На тој начин животот е многу полесен, а општеството им посакува добредојде. Тоа би бил најдобриот начин да се демонстрира тоа, создавајќи лик со Даунов синдром кој ми овозможува да прикажувам информации без да морам да престанам да зборувам конкретно за нив, што останува интегриран, испреплетен со заплетот. Отсекогаш сум размислувал за тоа, но исто така и сега можеби не одговара на моите најблиски проекти.

АЛ: Каков совет би им дал на оние млади писатели кои се подготвуваат да го напишат својот прв роман?

МЦ: Напор, истрајност. Зависи за каков вид роман станува збор, процесот може да биде многу тежок, тоа е жртва. Затоа мора да бидете убедени дека фактот што ќе го напишете ќе ве компензира. Ако, покрај тоа, работата стане успешна, тогаш дополнителните компоненти се веќе очигледни. Барајте задоволство преку пишување, а не успех.

АЛ: И кому би сакале да се претставите за наградата „Планета“?

МЦ: Секој што сака да напише роман и да биде успешен со него. Ова е занает и прво треба да научите. Секојпат кога ќе прочитам роман од пред неколку години и ќе видам нешто што не ми се допаѓа, си велам, одлично! Затоа што тоа значи дека сум во можност да видам дека можев подобро и сега можам да го сторам тоа. Тоа мора да биде многу јасно. Освен ако не сте Моцарт за пишување, во оваа професија е нормално дека мора да научите. Бегајте од ласкање и барајте критика. Тогаш исправете и корегирајте додека не ги убедите критичарите.

АЛ: Што ќе правиш со наградата?

МЦ: Прво, Хасиенда зема половина (се смее). Како и во сите мои романиИ 10% одат за организации на лица со попреченост. Потоа ќе го распределам останатото за три години до следниот роман и ќе ги платам сметките.

АЛ: Со кои организации соработувате?

МЦ: Главниот е Гаригу, бидејќи тој соработува со училиштето на ќерка ми. Исто така, со Фондацијата Даунов синдром на Мадрид. Кога ќерка ми беше бебе, ја однесов таму и тие ја примија многу добро, со третмани за физиотерапија, логопед, стимулација; Тоа е најдоброто нешто: стимулирање да го развијат својот потенцијал, а во случајот на мојата ќерка еволуцијата беше спектакуларна. Наклонетоста што ја добиваат од родителите, што е аспект за кој работам напорно, е исто така многу важна, бидејќи ако таткото е предрасуден со болеста, адаптацијата може да биде многу тешка и да биде предмет на постојано одбивање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)