Марио Вилен Лусена. Интервју со авторот на Назари

Фотографија: Марио Вилин Лусена. Профил на Фејсбук.

Марио Вилен Лусена, Жанровски писател роден во Гранада Историски, веќе објави неколку романи. Последниот е Насрид, фикција за основањето на емиратот Гранада, што го придружува Штитот на Гранада y 40 дена пожар, исто така поставено во тоа време. Ви благодарам многу за вашето време и добрина за ова интервју каде зборува за нив и за с everything по малку.

Марио Вилин Луцена - Интервју 

 • ТЕКОВНА ЛИТЕРАТУРА: Насрид е вашиот нов историски жанр роман. Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

МАРИО ВИЛЕН ЛУЦЕНА: Приказната раскажана во Назари Наидов на тоа кога документирав за мојата прва книга, пред повеќе од десет години. Во тоа време не се чувствував подготвен да го напишам, но неколку години подоцна, со завршувањето на снимањето, почнав да работам на тоа. 

Во оваа книга, основање на Насридскиот емират на Гранада и потеклото на династијата која владеела со неа повеќе од два и пол века. Првиот намир Насрид беше Ибн ал-Ахмар. По битката кај Лас Навас де Толоса, тој успеал да ги собере остатоците од Ал Андалус и да формира со нив силен емират. Меѓу многу други работи, тој започна изградба на Алхамбра

Од другата страна на границата, приказната за Фердинанд III, што дефинитивно ги обедини Кастилја и Леон и ги освои важните места како Кордоба, Хаен и Севилја. 

 • АЛ: Можете ли да ја запомните таа прва книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

MVL: Првата книга на која се сеќавам дека ја прочитав е Архитектот и царот на Арабија. Објавено е во колекција за млади, но не се сеќавам на авторот. 

Првото нешто што го напишав беше а песна за смртта, со нешто повеќе од 11 или 12 години. Малку мрачно. 

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

MVL: Cе наведам две: Амин малуф y Тарик Али. И двајцата напишаа многу лирски историски роман, со големо внимание на ликовите и нивните чувства. Го сакам начинот на кој раскажуваат. И двајцата имаат напишано за Ал Андалус.  

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

MVL: Умар, на Во сенката на калинката. Морам да признаам дека го зедов како референца да изградам еден од моите ликови Штитот на Гранада. Неговата личност ме фасцинираше. 

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

MVL: Јас обично користам музика да пишувам, да ме инспирира и да ги елиминира досадните звуци. Надвор од тоа, мислам дека нема забележителна манија. 

За моите читања, обично читам Поттикне и јас го контролирам porcentaje Читање. Се обидувам да наметнам дневен ритам и се обидувам да се усогласам со него, но ниту јас не сум опседната со темата. 

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

MVL: Мислам дека недостатокот на време, злобно толку типично за нашите денови, значи дека немам премногу грицкање кога станува збор за пишување или читање. Секаде и во секое време тие вредат. Ако ми дадат избор, претпочитам пиши прво нешто наутро, само разбуди се. 

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

MVL: Историскиот ми е омилен, но ми се допаѓа и современ роман. Читам скоро с everything, но во моментов сакам само да напишам историски роман. Во иднина Не исклучувам обид со други половите. 

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

MVL: Сега читам Исцелител на коњи, на Гонзало Inинер. Јас го сакам. 

Јас сум на лекторска фаза на ракопис и документирање за нов. Ја резервирам темата ... 

 • АЛ: Што мислите, каква е сцената на објавување? Многу автори и малку читатели?

MVL: Liveивееме а деликатен момент во светот на издаваштвото. Дури и пред пандемијата, пазарот се промени. На пиратерија направи и прави многу штета. Во Шпанија читате многу, но не купувате с everything што читате. Пандемијата ја влоши ситуацијата за издавачите. Последиците останува да се видат, но не изгледа добро. Според мое мислење, тие ќе бидат направени облози повеќе безбеден, тој ќе преземе мал ризик, трките ќе се скратат и помалку ќе се инвестира во промоција. 

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

MVL: Објавив во јуни 2020 година, среде пандемија, со многу затворени книжарници и со контрола на капацитетот во кој беа отворени. Беше тешка година, но Насрид Воопшто не помина лошо. Позитивните од сето ова, она што мислам дека го извадивме од оваа ситуација за да остане со нас, се виртуелни настани. Презентации, литературни состаноци, разговори ... Ограничувањата н forced натераа да доста интересна алтернативна патека дека би сакал да ги надополни традиционалните акти кога ќе се случи сето ова. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.