Интервју со Хабиер Гутиерез, творец на жанрот Гастрономски ноар

Ксабиер Гутиерез: Автор на тетралогијата Ел Арома дел Кримен.

Ксабиер Гутиерез: Автор на тетралогијата Ел Арома дел Кримен.

Задоволни сме што денес го имаме на нашиот блог со Ксабиер Гутиерез, Сан Себастијан, 1960 година, творец на гастрономски ноар, во кој жанрот црн се одвива помеѓу шпорети и садови со потпис. Abабиер е еден од најреномираните готвачи во нашата земја и автор на тетралогијата Лос Арома дел Кримен, во која игра заменик-комесарот на Ерцаинца, Висенте Пара.

Пред да умре, тој го вкуси последното јадење. Но, овој пат имаше мала разлика од долгиот список на јадења за кои напишал во весникот каде што работел: овој што го подготвил со помош на двајцата заебани странци кои го нападнале. И вкуси крв и арома на јаглен каде што го имаа испечено свинското ребро што тој штотуку го заврши со јадењето пред два часа И, исто така, до смрт “.  (Критички вкус, Xabier Gutiérrez)

Литературни вести: Три книги, нов жанр и ерцаинца како протагонист. На своите обожаватели им пружате задоволство да пробаат незамисливи задоволства што го полудуваат непцето, а потоа да одлучите да им ја разбранувате душата со злото и очајот што крие криминал. Како еден брилијантен, награден и признат готвач, како што е Ксабиер Гутиерез, дојде до криминалистичкиот роман?

Хабиер Гутиерез:

Јас пристигнав пред многу години. Првиот пат кога дознав беше кога имав нежна возраст од тринаесет години. Прво го сторив тоа со книга што никогаш нема да ја заборавам. Време на тишина. (Луис Мартин Сантос) И од својата смелост замислив дека и јас можам да го сторам тоа. Или барем нешто слично. Глупост Мислам дека таа мисла се нарекува, хахаха. Мојот живот е закопчан со зборови. Јас сум од букви висцерално. Сакам да играм со нив. Натерајте ги да го кажат скриеното. Јас сум малку срамежлив и понекогаш користам зборови како штит за да се заштитам. Тие имаат доблест на експресивна тишина. Она што е кажано без збор, има интимно присуство. И скоро вечна трајност. Ниту еден ветер нема да ги однесе.

АЛ: Писателите ги мешаат и центрифугираат своите спомени и приказните што ги слушнале за да создадат ликови и ситуации. Вашата инспирација доаѓа од кујната, вашата природна средина, онаа што ја совладувате, каде се чувствувате пријатно. И токму таму, се појавува злосторството. Во вашите книги веќе починаа производител на вино, критичар на храна и разни луѓе поврзани со светот на гастрономијата. Дали идеите произлегуваат од вистински моменти, од настани доживеани во кујни, или е чиста имагинација да ја поставите сцената во околината ти знаеш најдобро?

XG: Моите романи се измислени, зачинети со реалноста. Играта наоѓа каде сум го зачинил. Евидентно е дека добро познавајќи ја околината, понекогаш паѓате во искушение да ја генерирате околината или блиските карактери, но јасно е дека тоа не е така. Јас создавам ситуации од мојата фантазија. Но, исто така е точно дека вашата имагинација, која е дел од генерацијата на креативен процес, е резултат на сопственото набудување и може да ве измами со сеќавање на суштества или ситуации што сте ги живееле, но не сте во можност да ги запомните. Тоа е игра во која честопати оставате да се занесувате несвесно.

AL: Мирисот на криминалот, Букет страв y Критичен вкус, последното објавено во 2017 година. Ни недостасува последното дело на тетралогијата и вашите читатели се прашуваат дали ќе останеме ако има повеќе случаи на Висенте Пара, дали кариерата на нашата омилена ерцаинца ќе заврши со неговиот следен случај?

XG: Во принцип, тоа е тетралогија и завршува со четвртата рата (парфем од црна роза) за која се надеваме дека ќе излезе наскоро. Во последната, скриените работи се откриваат од првата рата. Ова се очекува да биде случај, иако веќе знаете дека сите четири се романи што се затвораат самостојно. Да продолжам со истиот полицаец, не го исклучувам, дури и да направам претходник што веќе го скицирав, но само со три реда. Не знам. Сега се најдов како го завршувам новиот роман. Првиот надвор од поткомитетот на ерзаинца Висенте. Воодушевен сум и мислам само да можам да го завршам. Останаа едвај дваесет и триесет страници.

АЛ: Висенте Пара, ерцаица, во педесеттите години, fondубител на загатки, оженет и татко на семејство, со син кој учи готвење, интелигентен, curубопитен и со големо срце. Висенте не е голем гурмански, и покрај фактот дека дома јаде како во луксузен ресторан. Што им дал Ксабиер на Висенте и Висенте Ксабиер?

XG:  Колку убаво прашање. Мислам многу работи. Ние сме пораснати заедно. Јас го научив да јаде, тоа е јасно. Да размислиме за пријатната сензација што претпоставува гастрономијата директно поврзана со културата. Затоа што ако се одречете од задоволството на храната, повлекувате половина од најдобрите задоволства што може да ги доживее човекот со еден напад. СМЕЕЊЕ НА ГЛАС.

Но, тој ме научи да бидам малку поуреден, позамислен. Можеби малку помалку висцерална. Само малку. Јас сè уште сакам и мразам од цревата.

Од друга страна, јас и Висенте сме подеднакво тврдоглави и ги сакаме нашите жени, мислам, со ист интензитет.

Но Висенте ми даде многу повеќе од мене на него. Ми покажа дека скоро секогаш ако сакаш, можеш. Тоа е рецепт кој многу пати, не секогаш за жал, делува. Добра доза на работа и верувајќи во себе. Заедно тие се движат планини.

Понекогаш сум го кажал тоа. Можам да направам гомна, добро, добро, но тоа е мое и ВЕРУВАМ во тоа. И за нив убивам.

На Висенте и неговото семејство (исто толку важно како и заговорот за убиство) му должам еден пресврт на мојот живот што ме натера да откривам нови работи. Јас се смеев со нив, ги извикав очите, ми даваа гуски. Секој од нив е дел од група на сензации. Од клацкалка блиска како и самиот живот. На крајот на краиштата, тоа е уште еден, направен од хартија, оној што го создадов за нив. Многу сум му благодарен што ми ги покажа.

На дедото му ја должам неговата личност, на неговиот најстар син зделките со неговата девојка. Не знам, би можел да ти кажам за секој од нив.

Некогаш ќе го поканам на вечера во Арзак, .. хахахаха, му го должам тоа.

АЛ: Директор на одделот за иновации во ресторанот „Арзак“ во Сан Себастијан, соработник на разни медиуми, советник во хотелски компании, професор во мајстор за управување со ресторан, неколку објавени и наградувани книги за готвење и писател на криминалистичка фантастика. Од каде време за сè?

XG: Денот има 24 часа и не можете ни да замислите колку количина работи можат да се направат во текот на 1440 минути што ги имаат.

Haveе имате време да се одморите кога ќе умрете, .. хахаха. Не го земајте според номиналната вредност. Не сериозно, тоа оди долг пат. Пишувам наутро неколку часа. Тешко ми е да пишувам повеќе, да создавам. Подоцна, во попладневните часови, коригирам.

Abабиер е директор на иновации во Арзак.

Abабиер е директор на иновации во Арзак.

АЛ: Никогаш не барам писател да избере помеѓу неговите романи, но барам да ве познавам како читател. Во вашиот случај, curубопитноста е поголема од кога било: дали омилените книги на Xабиер ќе бидат книги за готвење, гастрономски роман, можеби класичен криминалистички роман…? Која е таа книга што ја памтите со посебна наклонетост, што ве теши да ја видите на вашата полица? Некој автор за кој сте страствени, оној вид што го купувате единствениот објавен?

XG: Тие се мешавина од сите. Сакам мистерија и неизвесност. Тие се клучни и во моите романи се обидувам да го пренесам тоа. Ми се допаѓа класиката, но и нашата. Лоренцо Силва, Долорес Редондо или Карлос Басас. Исто така, нордијците, иако понекогаш ги сметам за малку ладни.

Една книга што нема да ја заборавам е „Егзорцист“ од Вилијам Питер Блати.

Обично трчам до книжарницата ако пристигне последната од Кинг.

Мојот друг извор на инспирација е киното. Пијам од него и понекогаш ме критикуваат дека моите романи личат на сценарија од филмови. Излегува вака. 

АЛ: Кои се посебните моменти од вашата професионална кариера? Оние што ќе им ги кажете на внуците.

XG: Се надевам дека ќе им кажам на моите внуци дека имале дедо кој многу убаво си поминал што сакал. Кој сакаше блиски луѓе. Дека тој бил верен на своите принципи. Дека освоив неколку награди. Но, Исто така, ќе треба да ти кажам дека грешев илјада пати и дека ќе дадам се што имам за да го поправам тоа. Но, сето тоа е дел од играта.

На професионално ниво, ќе ви кажам дека пишувањето беше дел од мојот живот.

АЛ: Во овие времиња кога технологијата е постојана во нашите животи, таа е неизбежна заради социјалните мрежи, феномен што ги дели писателите меѓу оние што ја одбиваат како професионална алатка и оние што ја обожаваат. Скоро 6.000 следбеници на Твитер, 2500 на Фејсбук, скоро 3000 на Инстаграм, со профил во кој, верен на вашиот стил, мешате гастрономија и литература. Што ви носат социјалните мрежи? Дали тие ја надминуваат непријатноста?

XG: Сè има предности и недостатоци. Се работи за нивно вреднување и дека вторите не ги покриваат првите.

Јасно е дека социјалните мрежи имаат многу позитивен дел. Тие отворија многу простор за луѓето да ги познаваат моите книги. Да се ​​изнесат повеќе лични работи е малку полошо, иако понекогаш тоа го правам.

АЛ: Дали е полесно да се заработи за живеење пишување или готвење?

XG: Убаво да се завршат работите е тешко на еден или друг начин. Ако сакате да бидете број еден во светот, тоа ќе ве чини што и да правите.

АЛ: Дигитална книга или хартија?

XG: Хартија, тоа е повеќе сензуално.

АЛ: Ве повреди литературната пиратерија?

XG: Да.Луѓето мора да го сфатат тоа. Дека нашата работа е исто толку респектабилна како и она што тие го прават. Мислам дека работиме добро, но има уште многу да се направи.

АЛ: Да затворам, како и секогаш, ќе ти го поставам најинтимното прашање што можеш да го поставиш писателот: зошто пишуваш?

XG: За Забава.

Благодарам Ксабиер Гутиерез, ви посакувам многу успеси во сите ваши професионални и лични аспекти, низата да не престане и да продолжите да нè изненадувате со секое ново јадење и со секој нов роман.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)