Интервју со Марван

Марван

En Тековна литература Имавме огромно задоволство да можеме да го спроведеме ова интервју со Марван, кој беше пријателски расположен и отворен во секое време од кога го контактиравме. Утре неговата нова книга оди во продажба „Сите мои иднини се со тебе“ од издавачката куќа Планета, а нејзиниот наслов веќе ветува ... Ве оставаме со вашите одговори на нашите прашања.

Литературни вести: Го знаеме твоето име, Марван; знаеме дека тој е посветен на музиката и пишувањето, па може да се каже во општа смисла дека тој е уметник, но како Марван се дефинира себе си?

Марван: Дефинирање на себе си е невозможно затоа што луѓето имаат многу аспекти, но еј, мојата дефиниција е оваа: Се обидувам да бидам добра личност.

АЛ: Знаеме дека досега има објавено две книги, „Тажната приказна за твоето тело над моето“ во 2011 година и „Белешки за моето време во зима“ во 2014 година. Утре неговиот нов книга „Сите мои иднини се со тебе“. Што можеме да најдеме различно во оваа книга во споредба со претходните две?

MW: Првото нешто е што мислам дека секој пат кога пишувам подобро. Јас сум нов човек за пишување книги и првиот е многу понаивен од овој. Се разбира, тој е исто така посклонет и има свои позитивни делови. Во оваа книга што ја објавив сега многу повеќе се погрижив за ритамот, за поделбата на стиховите, пишувам за поразновидни теми, има многу loveубов и срцекршачка поезија како во првата, но има и многу социјална поезија, поголема рефлексија, таа е многу повеќе книга и освен неа има многу афоризми или микро-песни, нешто што во претходната книга тешко го имаше.

Сите мои иднини се со тебе Марван

АЛ: Колку трошите да пишувате и компонирате во вашиот секојдневен живот кога не сте на турнеја? Дали имате некои посебни ритуали или хоби што треба да ги направите пред да се фатите за тоа?

MW: Зависи некогаш цел ден и некогаш ништо за една недела. Секако, кога носам носам. Мислам дека најпозитивно е да поставам датуми за фокусирање и кога ќе се фокусирам не престанувам да пишувам. Немам ритуали од каков било вид, можам да пишувам каде и во кое било време. Стиховите доаѓаат ако ги барате, но тие исто така доаѓаат во кое било време и околност.

АЛ: Ако ви се даде избор помеѓу да продолжите да компонирате и пеете или да продолжите да пишувате за издавање книги, што би избрал Марван?

MW: Компонирајте и пејте. Мислам дека тоа е супериорен јазик. Но, ајде, тоа никогаш нема да се случи, така што ќе продолжам да правам сè, бидејќи и двете работи ме прават среќен.

АЛ: Претпоставувам дека ве поврзале или споредиле во одреден момент од вашата кариера со Исмаел Серано или Хорхе Дрекслер, бидејќи и тие се и текстописци и пишуваат за loveубовта и кршењето на срцето ... Што мислите за нив? Дали сте ги следеле во одреден момент од животот или ве имаат музички обележано кога компонирате?

MW: И двајцата ме обележаа многу во мојот начин на компонирање. Ги слушав двајцата повеќе од 15 години и јас сум тотален обожавател на обајцата, за нивниот начин на броење и пеење. За мене тие се две од моите главни препораки, тие секогаш биле.

АЛ: Продолжуваме за вашата музика, кои градови ќе ги посетите наскоро? И, која сакате да ја пеете, а сè уште не сте во можност да пеете?

MW: Сега одам на Сантијаго де Компостела и потоа мини-турнеја низ Мексико што ја намаливме за да можеме да се вратиме на саемот на книгата во Мадрид, но ќе се вратам во ноември. Во јуни ќе бидам во Сарагоса, Мурсија и Картагена и во јули ќе го направам најважниот концерт на турнејата. Е биде во Мадрид, во циклусот Лос Веранос де ла Вила по Цирко Прајс. Ги поканувам сите, без оглед на градот, да дојдат, бидејќи тоа ќе биде шоу, тоа е сигурно.

АЛ: Дали имате некоја посебна наклонетост кон одредена ваша песна или поезија? И затоа?

MW: На песни за многумина: Ангели, „Бидејќи спиеш до мене“, „Песна на татко ми“,… Ми се допаѓаат сите мои песни, но има и такви кои ме возбудуваат особено и ова се некои од нив. И, од моите песни сакам нова, наречена «Компашерас», друг повик „Зборот Марија“, „Почнете да го објаснувате“; „Континенти“, итн ...

АЛ: Кој писател или писател не може да го следите и да ја имате секоја своја книга? Ако не е ниту една, која книга ја имате како омилена?

MW: Има многу. Јас сум страстен за Хуан Хозе Милаш, имам прочитано многу од неговите книги. Исто така, Квим Монцо, Алсандро Барико, Бенџамин Прадо, Луис Гарсија Монтеро, Кармело Ц. Ирибарен, Мураками, Буковски,… Прочитав многу книги од секој од овие автори. Мојата омилена книга мислам дека е „Слобода“ од Jonонатан Францен, иако «Океанско море» И јас го сакав Барико.

АЛ: Конечно, Марван, место за за inубување, место за губење во осаменост и друго за откривање по својата посебна убавина.

MW: Да се ​​за inубиш, секое место е добро. Но, ако ме прашате за место што ме тера да се заубам, мислам дека одговорот е Форментера. Најдоброто место за загуба е Мадрид и поради својата убавина најспектакуларното нешто што го видов е глечерот Перито Морено во Аргентина.

 

Ви благодарам многу Марван за секој ваш збор изразен овде и од Тековна литература Ви посакуваме многу среќа во сè што преземате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.