Зборуваме со Ана Ривера Мужиз и Фатима Мартин Родригез, награда Торенте Балестер 2017

Врвна фотографија со благодарност од Ана Ривера.

Астурискиот Ана Лена Ривера Мужиз и Тенерифе Фатима Мартин Родригез тоа беше добитници на наградата XXIX Торент Балестер 2017 година, доделен за прв пат ex aekuo последниот декември. Нивните соодветни романи Што мртвите молчат y Аголот на замаглувањето тие ја заслужија наградата за „нивниот литературен квалитет“, според жирито на натпреварот.

Имаме среќа што имаме Ана Лена Ривера Мужиз во овој скромен тим на писатели на Actualidad Literatura. Денес Разговаравме со двајцата автори за наградата, за нивните дела, кариери и за идните проекти.

Во минатото XXIX издание на наградата Торент Балестер наратив на шпански јазик, учествуваа вкупно 411 необјавени дела од автори од повеќе од 18 земји. Оваа награда е роден во 1989 година и е обдарен со 25.000 евра и изданието на победничката копија.

Индекс

Фатима Мартин Родригез (Санта Круз де Тенерифе, 1968)

Канарија, диплома за информатички науки, на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид и со иницирани студии по ликовна уметност, на Универзитетот во Ла Лагуна. Авторот на Аголот на замаглувањето, роман награден со наградата Торенте Балестер 2017, е обучен на Канарската школа за литературно творештво. Добитник е на наградата Орола за искуства во 2012 година и 3-та награда на Конкурс за микро-приказна на културно поле во 2011 година. Има развиено проекти за фотографија и визуелни уметности, како на пр. Светло на зборови (фотографија и хаику поезија со Координатниот колектив F / 7 и поетот Кориолано Гонзалес Монтањес), и Архетипови, избрана работа во Откритија ФОТОЕСПАА 2012, меѓу другите.

Ана Лена Ривера Мужиз (Астуриас, 1972)

Астурианка и жителка на Мадрид, таа има дипломирано правни науки и деловна администрација од ИКАДЕ и автор на серијалот за криминалистички романи во главна улога на Грација Сан Себастијан. Твојот прв случај, Што молчат мртвите, не бил поуспешен со доделувањето на наградата Торент Балестер 2017 и финалистичката награда за наградата Фернандо Лара во мај истата година.

Нашето интервју

Ние ви предлагаме неколку прашања за да ни кажете повеќе за вашата професионална и литературна кариера, за вашите идни проекти и други поконкретни аспекти. И однапред ви благодариме за повеќе од сигурни интересни одговори.

Сè уште ги уживате наградата и успехот? Кажете ни како беше искуството.

Ана: Емоцијата кога ја гледавте вашата работа признаена во награда со престиж на Торент Балестер е неспоредлива бања на духот. Ова е многу осамена професија и гледајќи се себеси признати од толку многу луѓе и од такво литературно ниво како удар на серотонин. Посебните околности на оваа награда доделена на двајца писатели истовремено беа дополнителен луксуз: тие ми дозволија да ја запознам Фатима, мојот партнер, исклучителен писател, со кого да споделувам идеи, проекти и илузии дека никој надвор од ова светот и на овој занает можат да разберат и чувствуваат.

Фатима: Тоа беше неочекуван настан што ги надмина сите мои очекувања. Се претставив на овој голем натпревар сонувајќи да бидам една од осумнаесетте последни избори, но никогаш не можев да го замислам овој резултат со мојот прв роман; сè уште треба да се асимилира. Церемонијата на доделување на наградите во Ла Коруња беше многу возбудлива и Провинцискиот совет многу не поддржа. Фактот дека за прв пат е доставен до двајца автори ex aekuo Беше многу позитивно и не престанува да дава убави моменти. Мојата колешка добитничка на награда, Ана Лена, е неверојатна и восхитувачка писателка. Познавањето ни овозможи да ги обединиме целите и да размениме искуства. Од првиот момент, афинитетот е апсолутен и, без сомнение, извор на можности што ги споделуваме на секој чекор.

Што мислите, што ви носи оваа награда покрај тој успех и признание?

Ана: Можност да допрат до читателите, што е крајната цел на оваа авантура. Ме фасцинира кога сметам дека секој читател што ја чита мојата приказна ќе ја направи своја, ќе изгради своја авантура и ќе биде единствен. Soе има толку многу Што молчат мртвите Додека читателите го читаат и секој од нив ќе помине некое време сам со својата фантазија, со себеси, надвор од секојдневниот виорот што не влече сите нас.

Фатима: Се претплаќам на секој збор на Ана. Ова беше нешто невообичаено: добивање на оваа прекрасна награда и раѓање на вашиот прв роман, кој ќе започне да живее во читателите. Покрај тоа, за мене беше особено радосно да го постигнам тоа со дело што се одвива на Канарските острови. Мислам дека ќе понуди фасцинантни и непознати аспекти на мојата земја. Исто така, ја забележувам одговорноста што ја дава наградата со таква висина во идните проекти што ги сметам.

За што можеш да кажеш во две реченици Што молчат мртвите y Аголот на замаглувањето?

Ана: Тоа е класичен роман на интриги, со традиционален допир, со многу ритам, со напнатост, хумор и контроверзна човечка страна што ве придружува во вашите размислувања долго откако ќе го прочитате.

Фатима: Аголот на замаглувањето Инспириран е од француската експедиција од 1724 година што за прв пат ја измери планината Теиде. Лизга помеѓу авантурите на истражување и loveубовната врска што се јавува меѓу нејзините тројца протагонисти, двајца француски научници и една млада Канарканка Емилија де лос Селајес.

Во кои нови проекти сте вклучени?

Ана: Пишување на третиот роман и подготовка на вториот, Убиец се крие во твојата сенка, да им го покаже на читателите.

Фатима: Среде пишување на мојот втор роман, Странските жителии ќе претстави книга со приказни со група писатели, Раскази за досадни парови или досадни приказни за кратки парови.

Некое преправање со вашите романи или сакате само да раскажувате приказни?

Ана: Мојата цел е да имам пријатно време и потоа да носам нешто со нив засекогаш. Сакам да им дадам на моите читатели приказна што ги обвива толку многу што произведува ментално чистење, дека забораваат на секојдневните проблеми додека читаат, дека ја живеат приказната како да е своја и дека ја носат со нив кога ќе ја завршат последната.страница и оставете книга на полицата. Целта е читателот да се идентификува со доброто и лошото, линијата да биде толку нејасна што да се мешаат лајкови и не им се допаѓаат, бидејќи повеќето од нас не се ниту совршени ниту ужасни. Тие се романи за да се доведат во прашање мотивите, емоционалните рани и перипетиите на животот што можат обичните да ги претворат во криминалец.

Фатима: Не размислував да пишувам историски заговори, но се најдов многу удобно во нив, и покрај одличното време што ја проголта документацијата што треба да се консултира. Фасцинантно е да се гради романот, постојано откритие, ткаење да се нарушува, одење да се оди назад, и понатаму, тоа патување се случи во сите сетила: со време, во географија, во сензации. Благодарение на овој процес запознав многу интересни луѓе, отидов на многу места да ги набудувам, ценев податоци што не ги знаев, обичаи, употреба во неискористување, накратко, беа возбудливи. И кога ќе биде објавена, се надевам дека читателите ќе ја споделат оваа авантура и ќе ја живеат онолку колку што имам јас. Продолжете со патувањето, продолжете со пишување и сè што ќе се прочита ќе биде возвишено.

Која беше првата книга што ја памтите или прочитавте? И оној што решително ќе ве обележи да се посветите на пишувањето?

Ана: Отидов од Мортаделос до Агата Кристи. Првата книга што ја прочитав за неа беше Мачка во гулаб, Совршено се сеќавам.

Почнав да пишувам за неа, за Агата Кристи. Целата колекција беше во мојата куќа. Јас сè уште ги имам сите, во жалам состојба од бројот на пати што ги читав и ги препрочитував. Мислам дека не би можела да изберам само еден. Потоа отидов кај Georgeорџ Сименон со комесарот Меигрет, кај Стенли Гарднер со Пери Мејсон и оттаму цела еволуција од раката на авторите на психолошката интрига до денес. Сакам познати шпански автори и не толку многу што тие се одлучија за овој жанр, јас бегам доста од нордијците, кои се остри и многу фокусирани на убијци со нарушувања на личноста, иако тоа не ме спречи да се закачам на Стиг Ларсон со неговиот лик од Лисбет Саландер или проголтајќи ја целата колекција на Хенинг Манкел и станува обожавател на неговиот детектив Валандер. Оној што ќе ме обележи од жанрот? Ништо не се спротивставува на ноќта од Делфин де Виган. Само што го видов на мојата полица, ги оживувам сензациите што ми ги даде. Тоа е отвор во каналот на неговиот живот со биполарна мајка, нејзините трауми, повредите, чувствата.

Фатима: Се сеќавам на книгите во куќата на моите баба и дедо, тие беа наставници во училиштата и ги имаа полиците полни со нив. Имаше многу: имаше басни, приказни, шеги. Можеби виновникот за кој станав fondубител на авантуристички приказни и легенди беше IVANHOE. Потоа се појавија артурските митови, мистериозните острови, патувањата кон крајот на светот, во вселената или кон иднината. Јас пораснав со lesил Верн, Емилио Салгари, дури и некои битки во Галдос исполнија лето. Но, има автори кои, читајќи ги, претставувале пред и потоа затоа што ги разнишаа моите верувања. Ова не прави ништо исто кога имате намера да пишувате. Нешто вакво го произведе Габриел Гарсија Маркез кога читав Хроника за смртта која е претскажана. Сè беше таму, тоа беше светилникот. Јас го препрочитувам и секогаш учам нешто ново во сите негови елементи: заплетот, раскажувачот-хроничар, селото-универзум на ликови, јазикот. Сето ова зачинето со најефективната интрига, бидејќи постигнува постојан интерес иако е познат крајот на романот. Блудниот.

Кои се вашите главни автори? И највлијателен во вашата работа?

Ана: Многумина, но пред сè, со нетрпение ја чекам секоја книга на Хозе Марија Гуелбензу во неговата полициска серија во која игра Маријана де Марко, секоја нова авантура на Брунети во Венеција предводена од Дона Леон или Jeanан-Лук Баналек со неговиот комесар Дупин на француски Бретања и Петра Деликадо , во Барселона, Алисија Гименес-Барлет, која ме закачи пред многу години.

Фатима: Нема единствен писател или писател што ве просветлува. Вистина е дека Габриел Гарсија Маркез е чудо. Но, светот не заврши тука, туку започна. Постојат многу писатели кои ме импресионирале, на пример, Кортазар, Кафка или Лорка.

Дали имате некоја манија или навика кога пишувате?

Ана: Вирџинија Вулф велеше дека жената мора да има пари и своја соба за да може да пишува романи. Ми треба време и тишина. Неколку часа во тишина и сè почнува да излегува. Никогаш не знам што ќе напишам или што ќе се случи во романот. Тоа е многу забавен процес затоа што пишувам со емоција на читателот кој не знае што ќе се случи во следната сцена.

Се сеќавам на еден ден кога пишував среде Што молчат мртвите и решив да го препрочитам тоа што го носев за да продолжам доследно. Толку влегов во читањето што почнав да ја чувствувам напнатоста на читателот и се запрашав „Зарем Х не е убиецот?“ Додека не сфатив дека јас сум писателот и дека убиецот ќе биде кого и да решам. Понекогаш мислам дека ништо не одлучувам, дека романот е напишан на некој агол од мојот ум и јас само го препишувам на компјутер.

Фатима: СМЕЕЊЕ НА ГЛАС. Што изненадува Ана? Тоа е одлично. Вистина е дека кога одите во „транс“ скокате од реалноста во друг паралелен свет. Понекогаш се чини дека раката пишува самостојно и дека канализирате заговор што патува низ воздухот. Имам можност да се концентрирам и можам да пишувам каде и со каков било шум. Всушност, луѓето кои секојдневно наидуваат на мене секогаш ме гледаат со мојот компјутер влечен. Имам тетратки насекаде за да ги фатам „откритијата“. Она за што треба да бидам јасен е крајот на романот. Останатото не го знам, не ги знам причините, ниту кој, ниту како, но сè што се случува е наменето за таа цел, магнет што го проголта целиот роман.

И кога ќе завршите, дали прашувате од вашата околина мислење, совет или исправка?

Ана: Кога ќе завршам, имам клуб Бетаредерс, кој го чита романот и ми раскажува за своите чувства како читатели и гафовите што ги наоѓаат во него. Некои се блиски луѓе, други не ги ни познавам, а за мене тие се богатство. Верувам дека без нив моите романи ќе бидат недовршени.

Јас сум исклучително среќна што имам двајца брилијантни писатели од две различни генерации, Хозе Марија Гуелбензу и Лара Морено, како ментори и секој од нив ги истакнува моите недоследности и ме тера да гледам грешки во сопствените романи кои, без нив, никогаш не би пристигнал да корегира и полира за да ги остави онака како што читателот заслужува да ги прими.

Фатима: За време на процесот на пишување Аголот на замаглувањето Имав совет од еден од моите наставници по литература, големиот писател Хорхе Едуардо Бенавидес, кој беше одличен водич за „дијагностицирање“ на романот. Формирав тим од четири жестоки читатели од моето опкружување (мајка, сопруг, сестра и пријател), сите различни во нивната визија и во нивните литературни вкусови што служеа како компас.

Како можете да ги дефинирате вашите стилови?

Ана: Свеж, флуиден, брз, современ, модерен. Во моите романи, читателот паузира точно во вистинското време во цвета, работите се случуваат брзо како во телевизиско сценарио.

Фатима: Тешко е да се дефинира ова прашање. Можам да користам поим од пластичната уметност: експресионизам. Сакам да ги истражувам нијансите на зборовите, нивната сила, сакам да си играм со синестезија, метафори, иако мислам дека во денешно време се цени едноставноста, голиот јазик.

Која книга ја читаш сега?

Ана: Ме фаќаш во момент што обично не се случува: Јас сум со две книги и ниту еден не е криминалистички роман. Една е Смртта на таткото од Карл Ове Кнаусгард. Тоа е книга што треба да се чита полека, промислено, авторот им отвора одлична врата на своите емоции и ни овозможува да погледнеме внатре. Другото е подарок од издавачот Галаксија, Паметен дечкоод Хосе Монтеагудо. Тие го надополнуваат тоа што штотуку го завршив Смртта останува од Дона Леон и Канцеларијата на злото од Роберт Галбрајт (K.К. Роулинг).

Фатима: Имам нападна ноќна постела: Легендата за безгласниот остров, од Ванеса Монфорт, онаа што ја имам понапредна и со која се вклучувам, и во редот, Бојата на млекотоод Нел Лејсон и 4, 3, 2, 1од Пол Аустер.

Дали се осмелувате да им дадете совет на оние писатели кои штотуку почнуваат?

Ана: Нека напишат што би сакале да прочитаат, бидејќи на тој начин ќе веруваат во својата работа и ќе знаат дека пред да завршат веќе го имаат својот прв безусловен обожавател. Сигурно има повеќе луѓе на кои им се допаѓа истото што го сакаат и тие ќе бидат ваши читатели. Ако не, тие ризикуваат дека нивната работа нема да ги сака нив или никој и ниту една приказна не го заслужува тоа.

Фатима: Најтешкото прашање. За оние кои почнуваат, не запирајте. Тоа е трка на долги патеки, да влече жици, да се открие себеси, да се распадне и повторно да се состави, но не може да се запре. Ние мора да го разбиеме митот за стравот од празната страница. Треба да седнете и да чкртате со зборови. Одеднаш, сè ќе се појави. И кога ќе се роди приказна, препрочитај ја, исправи ја, одбрани ја, промовирај ја и оди колку што е можно подалеку, бидејќи веќе го имаме „не“ без да направиме ништо.

Па, ви благодариме за одговорите и kindубезноста. И ви посакуваме уште многу успеси во вашите литературни кариери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)