Гиilleермо Галван: „Обврска на секој автор е да бара свој глас“

Фотографирање. Твитер профил на Гиilleермо Галван.

Гиilleермо Галван Тој е писател и новинар. Роден во Валенсија и пензиониран од новинарството, практикуван многу години во Кадена СЕР, тој целосно и се посвети на литературата од 2005 година. Тој потпишува наслови како што се Повикај ме Јуда или Погледот на Сатурн, меѓу другите, и во 2019 година сагата во главната улога инспекторот Карлос ломбарди со Време за косење и извади на пролет Богородица од коски.

Јас навистина ја ценам вашата nessубезност и третман, покрај своето време за ова интервју каде ни раскажува малку за сè. Од нивните први читања, автори и ликови омилени дури и како го гледате стрсоцијална и уредничка анорама околу.

ИНТЕРВЈУ СО ГИЛЕРМО ГАЛВИН

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

ГИЛЕРМО ГАЛВИН: Моето прво читање, да речеме сериозно, беше Глазгов до Чарлстон, еден од помалите романи на Верн, што беше објавено на шпански јазик со наслов Принудувањето на блокадата. Таа копија сè уште ја чувам како злато на крпа, затоа што Јас го освоив на натпревар на осум години; Ги изгубив другите, но тоа, за среќа, го чувам. Што писател, моите први чекори беа стрипови, детски приказни во кои тој играше улога на сценарист и карикатурист.

Во наративното поле, вежби за пишување дека заборавив кога имав можност да се ослободам од нив, бидејќи моето академско образование од литературен аспект беше повеќе трауматично отколку разиграно. Морав да дојдам до адолесценција напредни за да најдат задоволство во фактот читај и пишувај, и во тоа време го добив драматургија, со дела - природно нецелосни - што денес може да се опишат, со голема великодушност, како егзистенцијалисти или апсурдот. Од нив нема ни трага.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ГГ: Најважниот во вашиот живот се оние во кои примате млада возраст. Барем, така беше во мојот случај, и во таа смисла не можам да се ограничам на само една работа. Јас ќе треба да цитирам неколку од нив Хесе, Кафка, Бароја, Унамуно или Достоевски. За тоа што сум еден од првите, можеби Степски волк на Хесе. Зошто? Сигурно затоа што во тоа време Јас се идентификував со збунет протагонист пред светот, и затоа што ме заведе начинот на раскажување.

 • АЛ: Омилен писател или оној кој има особено влијание врз вашата работа? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ГГ: Јас им се восхитувам на многу писатели, иако се обидувам да не влијаам врз мене. Верувам дека е обврска на секој автор да бара свој глас, а влијанијата - свесни или не - имаат тенденција да го наметнуваат. Тоа рече, и оставајќи ги класиците во нафтоводот: Галдос, Бароха, Марсе, Грандес, Ландеро, Падура, Достоевски, Аустер, Мекеван, Коу...   

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ГГ: одговори може да биде амбивалентен. Да знаеш значи да влезеш во заплетот на романот како уште еден лик, секундарен и дискретен, за да воспоставиш личен контакт со главниот лик. Возбудлива и многу книжевна игра сама по себе. Гледајќи го вака, Би сакал да разговарам со Расколников, главниот јунак на Злосторство и казна. И се стави на се создаде, да продолжиме со фикцијата: Дон Кихот.

 • АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

ГГ: Спокојството, колку што е можно. Како читател Имам повеќе капацитет за апстракција и можам да го сторам тоа со одредена бучава позадина Повеќе манијак, ако можете така да го наречете, јас сум со пишување. За почеток, ми треба барем неколку часа пред без прекини, ако сум целосно вклучен во процесот на пишување или сум ангажиран во документацијата. до држи белешки во секое време и ситуацијата е добра, а понекогаш и тие белешки се одлучувачки како што веќе напишав во моите најтивки часови.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ГГ: Во мојата „стапица за глувци“, на кој начин ја нарекувам просторијата каде што пишувам, се чувствувам пријатно, иако можам да го сторам тоа каде и да ги исполнува горенаведените услови. Традиционално Бев ноќна утка, и во тие доцни часови на ноќта се родија повеќето мои романи. Со возраста, а особено со моето пензионирање како новинар, Ми се допадна утра Така можеме да го кажеме тоа секое време е добро да работи ако имате волја да го стори тоа.

 • АЛ: Вашите омилени жанрови?        

ГГ: Ми се допаѓа добрата литература, без оглед на жанровите. Во рамките на овие, норови и историски романи, иако не го презивам доброто фантазија или научна фантастика. Како прецизен во документацијата, исто така, прочитав тест, особено историско-академски.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ГГ: Само што завршив Спомени од животот, на автобиографија на Хуан Едуардо Зига, иако моето читање во заднина од затвор е Национални епизоди на Галдос; Прочитав неколку, најзабележителни, но читањето со цел од почеток до крај нуди наративна кохерентност и е предизвик што докажува задоволство. Што се однесува до пишувањето, јас веќе напреднав четврта рата од сагата за Карлос ломбарди, што се надевам дека ќе го завршам до крајот на годината или почетокот на следната година.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ГГ: Тешко, ако се обидете со традиционален начин, и според бројот на писатели и според состојбата или интересите на издавачкиот сектор. Сепак, секој пат кога ќе им бидат понудени повеќе можности за објавување на работната површина преку одредени платформи, платформи кои, парадоксно, се натпреваруваат со голема предност со книжарниците до степен да го загрозат нивниот опстанок.

Ивееме моменти на длабоки промени на тоа поле, а предзнаците зависат од тоа кого ќе прашаш. Тоа ќе биде промена позитивни доколку се зголеми бројот на читатели кратко, тоа се оние што ги држат стапчињата на сенката. И зборувам за машки читатели затоа што читателите, за среќа, се чини дека растат од ден на ден.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или ќе можете ли да останете со нешто позитивно и за идните романи?

ГГ: Освен некои, кои прават убиство со пандемијата, криза од вакви размери никогаш не е позитивна. Од лична гледна точка, за среќа, не морав да претрпувам загуби, но професионално тоа влијаеше на мојот роман Богородица од коски, втората од сагата Ломбарди, која штотуку заминаа кога состојба на тревога. Забавување на нејзината промоција, кое сега, одговара и започнува, се обидуваме да го надминеме. Би било погрешно ако го сфатам како дело на судбината, бидејќи истата несреќа претрпе и многу други дела, автори и автори.

И нивни едиторијали тие биле принудени да одложувајте ги вашите планови во најмалку еден триместар; некои, најскромните, биле скоро фатални рани. Да не спомнувам многу други социјални сектори. Така засега ништо позитивно Можам да видам во оваа 2020 година. Веројатно, затоа што не сум ниту Бокачо ниту Ками.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.