Пола Галего. Интервју со авторот на Мастилото што не обединува

Фотографија: веб-страница на Пола Галего.

Пола Галего, Покрај тоа што е писател, таа е наставник и филолог и веќе објави неколку романи со издавачи како Киви, Ескалата и Планета. Меѓу неговите наслови се Кристал, смарагдниот воин, кој беше финалист во наградата „Атенео де Новела Јовен де Севиillaа“, 13 часа во Виена, 3 ноќевања во Осло, Зимски ден, 7 недели во Париз, диши, Огнена бура. Последниот е Мастилото што не обединува, што го објави оваа година. Јас навистина го ценам вашето време и nessубезност кон ова интервју дека тој ми даде.

Пола Галего - Интервју 

 • ТЕКОВНА ЛИТЕРАТУРА: La мастило што не обединува тоа е твојот последен роман. Што ни кажувате за тоа и како се појави идејата?

ПАУЛА ГАЛЕГО: Мастилото што не обединува е роман што зборува за надеж, семејство и loveубов во сите нејзини форми: loveубов кон пријателите и семејството што ги избираме, loveубов кон себе и loveубов кон слободата. Неговата приказна излезе со Хасрет. Таа беше првата што ми се појави во главата, подготвена да проговори. Потоа дојдоа Аник и Каел и со нив сè друго. Сè се вклопи совршено заедно: вистинските историски настани, датумите, малите совпаѓања ... Таа приказна беше тука за да ја напишам.

 • АЛ: Дали се сеќавате на првата читана книга? И првата приказна што ја напиша?

ПГ: Не беше првиот што го прочитав, но беше првиот што ме натера целосно да влезам во светот на читањето: Сеќавањата на Идун. Првите раскази што ги напишав беа раскази; а првиот роман беше фантастична приказна што ја објавив само кога имав 17 години.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

ПГ: toе кажам Леи Бардуго, Холи Блек и Сара Maеј Маас.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

ПГ: Јуда, на Суровиот принц. Ми се чини дека е многу добро развиен, интересен лик, со илјада различни рабови. Без сомнение, таа е еден од моите омилени литературни ликови и би сакал да ја запознаам.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање? 

ПГ: Читам наутро и пишувам ноќе. Сакам да пишувам кога ќе ги завршам останатите обврски, како награда.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

ПГ: Моето омилено место да се чита е во дневната соба, покрај мојата книжарница и моите маси со растенија и книги. Да пишувам ми се допаѓа да се биде во мојата канцеларија, со моите тапи полни со идеи, моето средено биро, моите книги на полиците и мачката што спиеше покрај мене.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат? 

ПГ: Мојот омилен жанр, и за читање и за пишување, е фантазија. Исто така, навистина уживам во научната фантастика. Мислам дека тоа се трите поджанови што најмногу ми се допаѓаат: историски амбиент, фантазија и научна фантастика.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ПГ: Завршувам со читање Кралица на ништо на Холи Блек, и сега работам на полирање на вториот и последниот дел од Црна воздишка; продолжението на Огнена бура.

 • АЛ: Што мислите, како е издавачката сцена за онолку автори колку што сакаат да објават?

ПГ: Мислам дека тоа е свет бара многу работа и напор, и исто така големи количини на среќа. Сепак, благодарение на новите издавачи, има сè повеќе можности за издавање книга. Пазарот е поголем отколку што беше пред неколку децении.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

ПГ: Мислам дека сè што живееме може да ни помогне на некој начин, но не би сакал да тривијализирам нешто што натера многу луѓе да страдаат. Во моментов, треба да се спротивставиш, оди напред и се надевам дека сè ќе се подобри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)