Олга Ромај Переира. Интервју со авторот на „Кога бевме богови“

Фотографирање. Со благодарност од Олга Ромај.

Олга Ромај Переира, роден во Луго, е писател на историски роман и има објавено наслови како на пр Децата на сенаторот, Перикле првиот граѓанин y Шахистот. Неговиот последен роман е Кога бевме богови. Дај ми го ова интервју Ви благодарам многу за вашето време и kindубезност.

Интервју со Олга Ромај Переира

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

ОЛГА РОМЕЈ ПЕРЕРА: Низ целиот свет за осумдесет денаод lesил Верн. Тоа беше дел од збирката илустрирана Бругуера. Ликовите беа нацртани во песната, а на страниците имаше текст лево и стрип десно.

Првата приказна што ја напишав беше расказ, се викаше Десет проценти а стануваше збор за човек кој му ја продал душата на ѓаволот, кој му добил се што сака, секогаш земајќи процент од профитот. Мислам дека го изгубив, не вредеше.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ОРП: Леопардот на Лампедуза. Тоа беше мојот прв контакт со висока литература. Иако го читав кога имав петнаесет години, сепак се сеќавам на заплетот, некои амблематски фрази и ликовите. Не сакав да го прочитам повторно, дури ни кога отидов на Сицилија. Подобро е на овој начин, не мора да ја кршите магијата.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ОРП: Хиспанците повторно со задоволство би прочитале Варгас losоса, Унамуно, Мајкл Размислувања и Хуан Марсе. Американците да Скот Фитцџералд, Пол школка и Jackек Лондон. Германците до Томас Човек и Херман Хесе. Италијанците до Штало Калвин и француски до Пруст, Флобер веќе амели Нотомб, иако мислам дека смета како белгиски, но пишува на француски јазик.

Во историски: Леон Арсенал, Луис Вилалон y Емилио лара.

Иако ако требаше да однесам книга на пуст остров, секогаш најдоброто е она историја de Херодот.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

Брои Белисариј од Роберт Гробови.

 • АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

Ништо, пишувам en cualquier lugar каде што можам да го ставам мојот лаптоп.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

Во Јас самиот канцеларија после дремка.

 • АЛ: Што наоѓаме во вашиот роман Кога бевме богови?

ОРП: Романот започнува со смрт на Александар Велики во Вавилон, неговиот генерал Птоломеј го краде трупот и го носи да го погреба во Египет. Ве очекува блескав свет, културен судир помеѓу елинистичкиот свет и античката култура на земјата Нил, кој останува непроменет илјадници години.

Романот е поставени во два паралелни света: Вавилон и Египет. Во Вавилон се распаѓа Империјата на Александар, а во Египет се очекува новиот гувернер Птоломеј.

En Бабилонија ликовите живеат во палатата на Навуходоносор или во тоа на Дарјо, меѓу бирократите, харемот, евнусите и интригите на вдовиците на Александар. На Египет читателот ќе навлезе во Tebas во храмот Карнак, градот на Мемфис и ќе помогне во изградбата на Александрија.

Во земјата Нил, протагонисти се свештеници кои живеат во Карнак и поседуваат духовен ореол што им недостасува на Македонците. Светот Македонски Тој е воин, амбициозен и доминиран од поранешни генерали на Александар.

И испреплетувањето во заплетот се појавува како шарен обожавател на mujeres: Тајланѓаните, хеиирата од Птоломеј, Артакама, неговата персиска сопруга, Роксана, Вдовицата на Александар, Евридика, политичката сопруга на Птоломеј и Мирта, македонската ressубовница.

Двете рамкивавилонскиот и египетскиот, се приближуваат кога генералот Птоломеј пристигнува во земјата Нил. Тогаш, Македонецот треба да научи да управува и да се прилагодува на културата и обичаите на Египет.

 • АЛ: Други жанрови што ви се допаѓаат покрај историскиот роман?

ОРП: Јас сум многу арктички, Јас припаѓам на два клуба за читање и еден на уметноста, дозволувам да ме советуваат предлозите на моите колеги. Мислам дека е подобро на овој начин, на овој начин читам книги што никогаш не би ги избрала во книжарница. Тоа е фантастично искуство, го препорачувам на сите.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ОРП: Читам Утре слобода од Доминик Лапиер и Лери Колинс. Сега пишувам за вистински лик: ќерка на римски император. Повеќе сакам да не откривам за кого станува збор.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

Тоа е пазар преплавен со книги и со сè помали читатели. Се јавува парадокс: читателот сега сака да биде писател, многумина веруваат дека можат да се подобрат или, барем. одговара на вашите омилени писатели. Појавата на писатели носи последица дека едиторијали тие гледаат преплавен со ракописи. И, од друга страна, Интернетот е полн со писатели кои пристапуваат до десктоп издаваштво.  

Издавачите влегоа во перверзна спирала: секој месец објавуваат вести, преплавуваат книжарници со илјадници книги за кои некои не треба да бидат повеќе од еден месец на полиците. На полици за книги тие веќе не можат да препорачуваат книги затоа што се не може да чита толку брзо. Тие треба да им веруваат на прегледите, блоговите, критичарите и нивните инстинкти.

Борбата за зафаќање на просторот во првата линеарна е нееднаква, малите издавачи не можат да добијат толку многу новости и тие се ставени во вториот ред. Книгите се вртат низ излозите од книжарниците како облеката во излог на модна продавница, ако некој се врати на два месеци да ја побара таа книга што ја погледнал, најверојатно е дека ја нема.  

Со таква панорама, писатели ние сме осудени да бидеме скршени играчки од оваа индустрија, најкревливиот дел: мора да пишувате и пишувате и да пишувате, секогаш да бидете на линија на вести и потоа да бидете на мрежите. Нема повеќе збор од уста, само социјални мрежи. Луда. Имајте видливост или умрете.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или можете да задржите нешто позитивно?

ОРП: Јас Отсекогаш сум живеел во криза. Јас се приклучив на издавачкиот свет кога падна продажбата, сè што беше дигитализирано беше пиратско, а читателите одеа да гледаат серии на платформите. Не сум ги живеел празниците од деведесеттите, ниту големите изданија, ниту сум видел разнобоен асортиман на издавачи каде да ги понудам моите романи.

Como siempre Пливав меѓу ајкулитеЈас не сум носталгична и малите достигнувања се победи за мене. Како што велат во фудбалот: натпревар по натпревар. Претпоставувам дека сè уште сум во фаза на учење, не снемувам од идеи и ме забавува да пишувам.

Направивме нешто погрешно за да ги натераме читателите да бегаат. Не можете да пишувате како пред педесет години, па дури и како пред десет години. Читателот ако му здодее не оди подалеку од десеттата страница, романите веќе треба да започнат и да се борат против мобилниот телефон, телевизорот и компјутерот, читателите се расејуваат од што било, ние сме расфрлани. Исто така, мислам дека издавачите треба да преземат одредена вина. Можеби читателот е сè уште таму, но не му се нуди она што го сака.

Културниот свет е слаб базен полн со полноглавци, тие завршуваат едни со други, нема простор. На крајот ќе се случи неизбежното: читање Beе биде упориште на малцинствата, стриповите ќе заземаат се поголемо значење, книгите ќе бидат потенки, писателите повеќе медијатички и помалите изданија.

Позитивно: сè уште има книги за сите вкусови, искрени критичари и смели издавачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.