Инспекторот за белетристика Петунија Прадо дел Боске ја објавува стихозбирката Ллуев.

Роза Вале, авторка на серијалот за криминалистички романи со Петунија Прадо дел Боске во главната улога, на која и ја позајми својата прва стихозбирка.

Роза Вале, авторка на серијалот за криминалистички романи со Петунија Прадо дел Боске во главната улога, на која и ја позајми својата прва стихозбирка.

Врне жолти таги, вознемиреност, промени во внатрешноста, приврзани ветрови, пресврти на loveубовта и тоа го прават во форма на песни. Писателот и новинар од Хихон Долина на рози ги составил и составил во она што му е прво песни, со наслов Врне, и јас знам го позајми својот измислен лик Петунија Прадо дел Боске, Туниј, шеф на убиства во полициската станица Хихон, протагонист на сагата за криминалистички роман што Вале ја започна пред само една година со објавување на Soundе звучите под водите.

Книгата, уредувана и дистрибуирана од Продукцијаш Норте, има графичка соработка на карикатуристот Дева Гил Вале, ќерка на авторот, која дебитира во овој проект, како илустратор.

Поемата:

Дел од песните собрани во Врне имаат потекло во постови Терапија со писма (www.terapiadeletras.es), блог позајмен од авторката на нејзиното суштество Тунија.

Во романот се вика блогот на Петунија Прадо дел Боске Тантрум и бизарно. Другите стихови ќе ја дадат новата рата на Инспекторот за убиства, во која моментално работи Роса Вале, а останатите се независни креации.

Емоциите што проникнуваат во стихозбирката се обратни од оние што ги пишуваат и сликаат на wallsидовите на Фејсбук и другите социјални мрежи, засладен говор за среќата, на возрасниот Питер Пан, каде што индивидуалноста, семејството, животот, во нашето општество на потрошувачка утеха на кротките, се претставени засенчени со розова и совршенство.

Loveубов, отсуство, болка, минување на времето ... Темите на универзалната поезија се спојуваат Врне. Заедно со нив, други сегашни, како на пр негирањето на староста и диктатурата на обврските и парите, Меѓу другите.

Дизајнот на публикацијата, вклучително и корицата, е дело на Брезо Рубин.

Врне, првата збирка песни составена од измислениот инспектор, Петунија Прадо дел Боске.

Врне, првата збирка песни составена од измислениот инспектор, Петунија Прадо дел Боске.

Презентации:

Врне следниот ќе биде претставен Сабота, 22 декември, во 12.30:XNUMX часот, во Центарот на културата Антигу Институт од Гихон (CCAI), со астурискиот поет Ванеса Гутиерез како церемонијал.

Дождовите ќе бидат претставени во Миерес на 12 декември во книжарницата „Ла Пиларика“; на Рибадесела на 15 декември во Домот на културата; на Gijón на 2 јануари, во книжарницата Ла Буена Летра; и во Овиедо на 22 февруари во книжарницата Сервантес.

Авторот:

Долина на рози минатата година го објави својот прв роман, Soundе звучите под водите, од жанрот црн, успешно примена од читателската јавност. Во 2018 година, исто така, излезе на виделина Море бас Јозефина, кануист во Слегувањето на Села, со соработка на Организациониот комитет за меѓународно потекло од Села (КОДИС), започна втората детска приказна во серијата со Море бас Јозефина, шампион во одбојка.

Исто така, Вале објави приказни во тематски антологии, како на пр Се однесува на Mediterranis (Ед. Константи, 2018) и Венера ноќе (Ед. Рубео, 2014 година), по неговиот избор на Книжевните награди Константи 2017 година и на I меѓународен натпревар за еротска приказна Венера ноќеСоодветно.

Роза Вале има диплома за информатички науки (Новинарство) на Папскиот универзитет во Саламанка (УПСА), постдипломски студии од УНЕД во Магистер по бизнис менаџмент и маркетинг и насловена CAP (курс за педагошка адаптација) по јазик и литература од Овиедо Универзитет.

Голем дел од неговата професионална кариера помина во Астуриски печат (Гласот на Астуриас, Ел Комерсио). Неговата новинарска работа во областа на иновациите и информатичките и комуникациските технологии (ИКТ) го заработи во 2012 година XII новинарска награда за иновации Хозе Антонио Кото.

За неколкумина години го координираше Меѓународниот натпревар за кратки раскази Леополдо Алас Кларин де Квинтес (Вилавичиоза-Астуриас), од кој во моментов е жири.

Илустраторот:

Со уметничка вокација, младите Дева Гил Вале студира цртање и музика. Нејзиното добро разбирање со моливи доаѓа од многу рана возраст. Неговото графичко дело е изложено на групни изложби и наградени награди за детски цртежи. Врне е нејзината прва работа како илустратор на книги.

За илустрациите, користела Дева Гил Вале техники на молив, јаглен, акварел, маркер и мастило. Со исклучок на Волк во самрак, кои учествуваа на групна изложба, останатите не се објавени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.