Инес од мојата душа

Пејзаж во Чиле

Пејзаж во Чиле

Инес од мојата душа е историски роман на познатата писателка Изабел Аленде. Објавен во 2006 година, заплетот ги раскажува искуствата на храбриот и шпански освојувач Инес Суарез и нејзината водечка улога во независноста на Чиле. Тоа е вистинска приказна која ги раскажува авантурите, загубите и борбите на многу патриоти во Латинска Америка, особено при заземањето на Чиле од страна на Шпанците.

Аленде спроведе исцрпна истрага за настаните што се случија со цел да се направи работата што е можно посигурна.. Покрај значајната чест што му се оддава на Инес Суарез, книгата ги отсликува искуствата и споровите на други важни личности, како што се: Франциско Пизаро, Диего де Алмагро, Педро де Валдивија и Родриго де Киирога. Во 2020 година, хомонимната серија на романот беше објавена од Prime Video, што беше продуцирано од РТВЕ, ТВ Бумеранг и Чилевисион.

Резиме на Инес од мојата душа

Почеток на приказната

На 70 -годишна возраст, Инес Суарез - Исто така познат како Инес де Суарез -  започнува да ги пишува хрониките за неговиот живот. Целта на пишување ваков дневник е нејзината внука Изабел да го прочита и да не се заборави нејзиното наследство. Покрај тоа, старицата копнее еден ден да биде почестена со споменик за нејзините постапки.

Европа (1500-1537)

Агнес е роден во Пласенсија (Екстремадура, Шпанија), во скромен семеен круг. Од осумгодишна возраст, нејзината способност да шие и да везе и помогна да го издржува своето семејство. За време на светата недела се сретна со Хуан де Малага, кон која беше привлечена од првиот момент. Повеќе од три години имаа страсна врска. Подоцна се венчаа и се преселија до Малага.

По две години без можност да забременат, нивниот брак стана непријателски. Хуан одлучи да ги следи своите соништа и се впушти во Новиот свет, таа се врати во Пласенсија, каде што доби вести за него од Венецуела. По долго чекање, Инес доби кралска дозвола за повторно обединување со нејзиниот сопруг. Тој тргна кон Америка во потрага по него и независноста за која толку копнееше.

Почетоци во Америка (1537-1540)

По неколку патувања, Инес пристигна на пристаништето Калао во Перу, наскоро тој отиде со свештениците во Градот на кралевите (сега Лима). Таму се распрашала за нејзиниот сопруг, и конечно се најде Војник кој го знаеше, ова му кажал дека Хуан починал во битката кај Лас Салинас. Оттаму, Инес одлучи да оди во Куско во потрага по одговори на непознатите работи за нејзиниот покоен сопруг сега.

Наскоро се прошири веста дека вдовицата е во тие земји, поради оваа причина, гувернерот на Маркиз Франциско Пизаро сакаше да ја запознае. По испрашувањето на Инес - која потврди дека не сака да се врати во Шпанија -, регентот му додели куќа за живеење. Откако ќе се инсталира таму, Инес се сретна со Педро де Валдивија, со кого имаше врска на прв поглед, од тој момент и двајцата станаа неразделни.

Валдивија сакаше да го ослободи Чиле, исто како што еднаш се обиде Диего де Алмагро; при коментирање на Агнес, таа Тој изјави дека ќе го придружува. Тие отидоа заедно во градот на кралевите за да побараат овластување од Пизаро, кој по одреден период преговори го одобри барањето. А) Да, и двајцата ја започнаа авантурата преку пустинската патека, придружуван од Хуан Гомез, Дон Бенито, Лусија, Каталина и неколку војници.

Патување во Чиле (1540-1541) и основање на Сантијаго де Екстремадура (1541-1543)

За патувањето тие користеа карта нацртана од Диего де Алмагро, кој го создал за да може да го води неговото враќање. По неколку месеци во камп приколка, тие кампуваа со недели во Тарапака додека чекаа засилување. Веќе кога ја губеа надежта, пристигна група луѓе предводени од Родриго де Киирога, заедно со капетаните како Алонсо де Монрој и Франциско де Вилагра.

Две недели подоцна, тие ја започнаа тешката мисија низ пустината. Валдивија, Инес, нивните мажи и Јанакона успеаја да стигнат до чилеанските земји за пет месеци. Во февруари 1541 година, и по надминување на неколку непријателски напади, Педро де Валдивија одлучи да го основа градот Сантијаго де ла Нуева Екстремадура. Земјиштата беа распределени и за неколку месеци местото беше просперитетно за секого.

Напади врз Сантијаго

Во септември 1541 година, додека Валдивија беше надвор од Сантијаго, Инес ја алармираше Квирога, зашто маса луѓе им се приближуваше. Така започна голема борба за одбрана на територијатаТие успеаја да доминираат во ситуацијата, иако градот беше во урнатини, со многу мртви и ранети. Инес имаше импресивен настап во борбата, таа се бореше заедно со мажите до крајот.

Валдивија пристигна 4 дена подоцна; Иако тажен, ги охрабри да започнат од почеток, извикувајќи: „Сантијаго и затвори ја Шпанија!“

Тешки години (1543-1549)

Откако Сантијаго беше разбиен, сите сакаа да се вратат во Перу, но Валдивија не им дозволи. Наместо тоа, тој побара од Куско засилување за обнова на градот; додека тоа се случуваше, тие живееја две години длабока беда. Кога се постигна комуникација со земјата Инка, тие испратија залихи и с began почна да се подобрува, со што Сантијаго беше прогласен за главен град на кралството.

Valdivia Бев вознемирен, добро сакаше да ослободи други територии во Чиле - Кај кои доминираа Мапуците - и интервенираа во настаните во Перу. Наскоро, тој тргна со други капетани, нешто што не му се допадна на ниту еден негов следбеник, кој беше задолжен за Вилагра. По заминувањето на овој човекИнес се чувствува предадена и како што минува времето се засолни во прегратките на Киирога.

Последните години

En 1549, двајца војници од Ла Серена - Новооснован град -пристигна во Сантијаго со веста дека биле нападнати од Индијанците. Востанието наскоро ќе ги стигне, поради оваа причина теророт навлезе меѓу доселениците. Беше одлучено дека Ви Villaагра ќе продолжи да ја поправи ситуацијата, тој постигна мировен договор, но беше донекаде нестабилен, сите сакаа гувернерот да се врати.

По неколкумесечна борба, Валдивија успеа да го напушти Перу, но наскоро беше повикан од вицекрај Ла Гарза. Педро мораше да се соочи со многу обвинувања, па се врати пред лицето на правдата. Иако овој човек ја докажа својата невиност, казната побара на Инес да и биде одземено богатството и да се врати во Перу или Шпанија.

Инес се спротивстави на напуштањето на Чилетака, одлучи да се омажи за Родриго де Кирога, бидејќи на овој начин тој нема да го загуби својот имот, ниту пак ќе мора да замине. Тој се заколна на вечна loveубов и верност кон овој човек, кој пред извесно време веќе се грижеше за својата ќерка Изабел. Двајцата останаа заедно долго време - Додека не умреле - и се бореле со Мапучи во нивните први напади.

За авторот, Изабел Аленде

Писателот Изабел Ангелика Аленде Ллона е родена на 2 август 1942 година во Лима, Перу. Неговите родители беа Томас Аленде Пеше и Франциска Ллона Барос; по нивниот развод во 1945 година, Изабел отпатува со својата мајка и браќа и сестри во Чиле, каде живееше неколку години.

Изабел Аleенде.

Изабел Аleенде.

По државниот удар во Чиле во 1973 година, Аленде мораше да замине во егзил во Венецуела со сопругот и децата (од 1975 до 1988 година). Во 1982 година, тој го објави својот прв роман: Куќата на духовите; Благодарение на оваа работа, тој постигна големо светско признание. До денес, славната писателка објави повеќе од 20 книги, со кои освои повеќе од 75 милиони читатели низ целиот свет.

Некои од неговите најистакнати креации се: Бесконечен план (1991), Пола (1994), Градот на beверовите (2002), Ел Зоро: започнува легендата, Инес дел алма маа (2006), Тетратка на Маја (2011), Јапонскиот убовник (2015); и неговиот последен пост: Womenени од мојата душа (2020).

Книги Изабел Аленде

 • Куќа на духови (1982)
 • Порцеланска дебела жена (1984)
 • На Loveубовта и сенките (1984)
 • Ева Луна (1987)
 • Приказни за Ева Луна (1989)
 • Бесконечен план (1991)
 • Пола (1994)
 • Афродита (1997)
 • Dерка на среќата (1998)
 • Портрет во сепија (2000)
 • Градот на beверовите (2002)
 • Мојата измислена земја (2003)
 • Царството на златниот змеј (2003)
 • Шума на Пигмеите (2004)
 • Ел Зоро: легендата започнува (2005)
 • Инес од мојата душа (2006)
 • Збирот на деновите (2007)
 • Loversубители на Гугенхајм. Работа на броење (2007)
 • Островот под морето (2009)
 • Тетратка на Маја (2011)
 • Amor (2012)
 • Игра на Рипер (2014)
 • Јапонскиот убовник (2015)
 • Надвор од зимата (2017)
 • Ливче со долго море (2019)
 • Womenени од мојата душа (2020)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)