Кристи Агата. Годишнина од неговото раѓање. Избор на фрази

Кристи Агата, неспорното Реина del мистерија и на детективски роман, с still уште е многу присутна за сите fansубители на жанрот. И денес е неговиот роденден. Тој ги сруши сите продажни рекорди во својот ден со речиси Продадени 4.000 милиони книги и продолжете на подиумот. Покрај тоа, нејзиниот живот не беше без мистерија со тие единаесет дена што ги немаше, без да знае што точно направи. И, бидејќи денес е нејзиниот роденден, ќе ја паметиме еднаш читајќи го со ова избор на фрази и фрагменти Од неговите дела.

Кристи Агата. Избор на фрази и фрагменти

Се чини дека судбината понекогаш ги исмејува човечките суштества со задоволство да открие што би сакале да чуваат во тајност.

Мистеријата на синиот воз

Понекогаш сум сигурен дека е луд како шеширџија, а потоа кога е најлуд ми се чини дека постои метод за неговото лудило.

Мистериозниот случај на Стилови

„Мотивите за убиство се понекогаш многу тривијални, госпоѓо.
„Кои се најчестите мотиви, г -дин Поаро?
„Највообичаено се парите. Тоа е, да се победи во нејзините различни последици. Потоа, тука е одмазда и loveубов, чист страв и омраза и корист.
- Господине Поаро!
„О, да, госпоѓо“. Слушнав за; А, елиминиран од Б исклучиво во корист на В. Политичките атентати честопати доаѓаат во иста игра. Некој се смета за штетен за цивилизацијата и е елиминиран за тоа. Таквите луѓе забораваат дека животот и смртта се работа на добриот Господ.

Смрт на Нил

Womenените потсвесно набудуваат илјада мали детали, без да знаат дека го прават тоа. Вашиот потсвесен ум ги собира сите овие мали нешта заедно и го нарекува резултатот интуиција.

Убиството на Роџер Акројд

Секој секогаш знае нешто “, рече Адам,“ дури и ако тоа е нешто што не знаат дека го знаат.

Мачка во гулабица

Нема ништо толку страшно како да живееш во средина на сомневање, да гледаш очи како те набудуваат и како loveубовта се менува во нив од страв, ништо толку страшно да се сомневаш во некој близок и драг за тебе. Тоа е отровно, мијазм.

Водич за мистеријата на железницата

Кога жената ќе лаже? Понекогаш сама по себе. Обично поради човекот што го сака. Секогаш за нивните деца.

Убиство на теренот за голф

Она што им треба е малку неморал во нивните животи. Тогаш тие не би биле толку зафатени да ја бараат во туѓи луѓе.

Смрт во заменикот

Десет мали црнци отидоа на вечера. Еден се удави и останаа: Девет.
Девет мали црнци останаа до доцна во ноќта. Еден не се разбуди и тие останаа: Осум.
Осум мали црнци патуваа низ Девон. Еден избега и тие останаа: Седум.
Седум мали црни момчиња исекоа дрво со секира. Едниот беше пресечен на два дела и останаа: Шестмина.
Шест мали црни момчиња играа со кошница. Еден од нив го искаса пчела и ги остави: пет.
Пет мали црнци студирале право. Еден од нив докторираше и останаа: Четворица.
Четири мали црнци отишле на море. Една црвена харинга проголта и останаа: Три.
Три мали црнци прошетаа низ зоолошката градина. Мечка ги нападна и останаа: Двајца.
Две мали црнци седеа на сонце. Еден од нив изгоре и остана: Еден.
Мал црнец беше сам. И тој се обеси и немаше повеќе!

Десет мали црнци

Никогаш не кажувајте с everything што знаете, дури ни на личноста што ја знаете најдобро.

Мистериозниот г -дин Браун

Страсно грижата за друго човечко суштество секогаш носи повеќе болка отколку радост; но во исто време, Елинор, не би бил без тоа искуство. Секој што никогаш не сакал, никогаш не живеел.

Тажен чемпрес

Слоновите можат да се сетат, но ние сме луѓе и за среќа луѓето можат да заборават.

Слоновите можат да се сетат

Вистината е дека повеќето луѓе, без полиција, се премногу сигурни во овој злобен свет. Верувајте премногу во она што им се кажува. Јас не го правам тоа. Извинете, но јас секогаш сакам лично да ги набудувам работите.

Труп во библиотеката


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.