«Играта со монистра» или интеграцијата на целата ...

Пејзаж нацртан од Херман Хесе

Во оваа работа на Херман Хесе, „Играта на абаловите“ се наоѓаме со сопствената желба на авторот да најдеме начин да интегрираме сè во едноставно нешто, овојпат игра, во која се вклопуваат научно, културно, музичко и секакво знаење, бидејќи сè може да се преведе на јазикот на оваа игра.

Романот, кој е привремено сместен во далечната 2.400 година, се одвива во Касталија, одличен извор на знаење и лулка на гореспоменатата игра, во која се влегува само со избор, нешто што се спроведува преку прецизно следење на сите деца за да се откријат оние исклучителни таленти што ја заслужуваат оваа чест.

Касталија, сепак, премногу се населува во неа елитистички и измислен свет и претпоставува значителен трошок за државата што го води главниот јунак во делото да размислува за легитимноста на наведеното место, како и за нејзините норми и да го спротивстави своето искуство со луѓе од „реалниот свет“, особено со оние кои доаѓаат како слушатели до Касталија, но тие имаат живот надвор од таму, меѓу кои ќе го најдете вашиот вистински контрапункт, нешто што ќе ве обележи за цел живот и кое секогаш ќе биде поврзано со вашата судбина ...

Повеќе информации - „Сидарта“, од Херман Хесе

Фото - ABC


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Баст Висенте dijo

  Ако наивноста и пикереста на моменти на младата „Сидарта“, резервата и curубопитноста на „Демијан“ и независноста, но загрижениот став во позадината на „Степскиот волк“, излегува со зрелоста на времето, Света Троица наречена „Играта на абаловите“. Тоа е густа работа токму поради последното, утопистичката (или „зрелата“) намера да се комбинираат истите стари идеи, да се сонува скоро еден вид „идеален свет во далечна иднина“ - и со непредвидливите непријатности што ова ги повлекува дури и подигање - со литературна пластичност во јазикот, долги текстови и „суспендирани идеи“ до крајниот добар вкус за loversубителите на естетската проза. ОСНОВНО - земајќи го предвид кажаното.

 2.   Даглас Тилен dijo

  мојата книга покрај креветот.