Ибон Мартин

ибон мартин

Извор Ибон Мартин: Хералдо де Арагон

Ибон Мартин е еден од шпанските писатели што расте. Ако сакате романи со интриги, некоја мистерија и пред се таа кука, ова е еден од авторите што сега, книга што излегува, книга што триумфира.

Но Кој е Ибон Мартин? Кои книги сте ги напишале? Како ти е пенкалото? Ако не сте чуле за тоа; или ако го познавате, но сакате да дознаете повеќе детали за неговиот живот, тогаш ќе ви кажеме за авторот.

Кој е Ибон Мартин

Кој е Ибон Мартин

Извор: Баскиски весник

Ибон Мартин е новинар. Роден е во 1976 година во Доносија и студирал новинарство на Универзитетот во Баскија. По завршувањето на дипломата, како и многу од неговите соученици, тој започна да работи. Неговите први работни места беа во локалните медиуми, што му даде можност и му послужи како практика да го користи знаењето што го стекна на пазарот на трудот.

Од таа причина, и нешто што не го знаат многумина, е тоа Ибон Мартин започна да пишува за патувања. За него, тоа беше вистинска страст, затоа што тој обожава да патува и секогаш е подобро да работи во нешто што ви се допаѓа. Поради оваа причина, неколку години тој се посветуваше на пишување во медиумите за патувања и правци. Напишал неколку книги за патувања, особено на патиштата низ Баскија. Така, тој стана еден од најдобрите експерти за рурален туризам и забава во Баскија. И факт е дека неговите книги не само што се фокусираа на најпознатите делови на земјата, туку откриваа и други малку познати, кои не беа туристички, но носеа изненадувања или ве натераа да се за inубите уште повеќе од првите . Покрај тоа, тој дал многу совети и алтернативи за рути или начини на патување, како на пример со автомобил или од еден до друг град. За да го стори тоа, тој ја имаше помошта од varlvaro Muñoz Gabilondo, друг локален автор и експерт за местата и местата за кои пишуваа.

Ибон Мартин како писател на романи

Со години, Ибон Мартин патувал по патеките на Баскија и се посветил на објавување на патокази за да ги направи овие места познати, особено за да ја врати важноста што некогаш ја имале. И токму преку овие книги тој ја коваше идејата за неговиот прв роман „Долината без име“.

Оваа Тој сакаше да ги задржи своите корени и некако да ја комбинира својата страст за патување и запознавање со најпознатите и најважните работи во областа со таа идеја што ја имаше на ум. и дека малку по малку се појави со ликовите и заплетот.

Всушност, по тој роман, тој продолжи да објавува, во овој случај четири книги, кои беа сместени во митови и легенди за џунглата Ирати, нордиски трилер што го катапултираше.

Во моментов, тој продолжува да пишува. Неговата последна книга „Часот на галебите“ е објавена во 2021 година и за сега тој има доста успех, потврдувајќи го како господар на неизвесноста. Всушност, само така се смета во Шпанија, но и меѓународно се квалификува како такво и неколку странски издавачи веќе се осврнаа на тоа да ги објават своите дела на други јазици.

Така, наидовме на автор со долг пат пред него, кој сигурно носи со себе уште многу одлични романи.

Како ти е пенкалото

Како ти е пенкалото

Извор: Хафингтон пост

Оние што го прочитале Ибон Мартин се согласуваат за истиот детал: тој знае како да го закачи читателот. Начинот на кој е изразен, во тоа како ги претставува ликовите и како приказната ја подготвува приказната ги тера да чекаат да следат за да знаат што ќе им се случи на ликовите, но и со таа мистерија што на крајот станува типична за читателот.

Исто така се издвојува и за средини и сценарија што ги опишува, толку реални и верни на она што може да се види, дека многумина решаваат понекогаш да одат на тие места за да ги видат сами (веројатно заради нивната врска со книгите за патувања што ги напишав претходно).

Покрај тоа, нема сомнение дека тој истражува многу за своите романи, бидејќи деталите и начините на дејствување на ликовите, како и заплетот и самата мистерија имаат основа. Поради оваа причина, тој поминува многу време истражувајќи се за да може да го разработи романот и дека нема лабава раб што може да го „вознемири“ читателот.

Книгите на Ибон Мартин

Книгите на Ибон Мартин

Ако штотуку го запознавте авторот и сакате да знаете кои книги ги напишал, ќе ви кажеме дека тој нема многу на пазарот. Сепак И, дали неговата книжевна кариера започна во 2013 година, кога го објави својот прв роман „Долината без име“.

Овој автор, како и многу други, објавува само еден роман годишно, и мора да се земе предвид дека во 2018 година тој не објави, па затоа треба да му заслужиме 7 книги од неговото авторство. Овие се:

 • Долината без име.
 • Светилник на тишината.
 • Фабрика за сенки.
 • Последниот спој.
 • Кафезот со сол.
 • Танцот на лалињата.
 • Часот на галебите.

Мора да се каже дека четири од тие книги - Танцот на лалето, Солениот кафез, Последниот акелар и Фабриката за сенки - се дел од колекцијата „Светилски злосторства“.

Можеме да нагласиме од книгите, на пример, дека Танцот на лалето се најде на списоците со бестселери, што ја натера неговата кариера да се одвива на метеорски начин и многумина почнаа да го гледаат како се издвојува во жанрот трилер во и надвор од земја. Сепак, дури во времето за галебите тој ја доби титулата господар на неизвесноста.

Сега, кога го познавате Ибон Мартин малку повеќе, време е, ако не сте прочитале ништо за него, да бидете охрабрени да го сторите тоа. Можете да започнете со неговиот прв роман, а со тоа да ја сфатите еволуцијата што ја претрпе неговото пенкало. Но, исто така можете да започнете со последното објавено и, ако сакате, да ги барате претходните. Освен оние четири книги што го сочинуваат Криминалитетот на светилниците, остатокот може да се прочита независно. Во случај да веќе го познавате и сте го прочитале, дали препорачувате некоја од неговите книги повеќе од друга? Ние би сакале да слушнеме од вас!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.