Yellowолтиот свет

Цитат на Алберт Еспиноза.

Цитат на Алберт Еспиноза.

Во 2008 година објавува шпанскиот писател Алберт Еспиноза Yellowолтиот свет, книга за која самиот автор рече дека не е самопомош. Тоа е долг сведок за тешкото искуство и учење предизвикано од десетгодишната борба против ракот. На овој начин, авторот конструира наратив во кој идентификува „други жолти“, со близок и многу пријатен стил за читателот.

Така, идејата за тотално жолт живот, од самиот почеток, е нешто впечатлив елемент. Мислам, зошто таа посебна боја? Во секој случај, Еспиноза изложува перспектива способна да ги прекине традиционалните стигми на болеста. Каде - и покрај минливоста на човечкото постоење - важно е да се потопиме во сегашноста, без страв од смрт.

За авторот, Алберт Еспиноза

Овој писател на филмски сценарија, автор на драмски дела, актер и шпански романсиер, е роден во Барселона на 5 ноември 1973 година. Иако беше обучен за индустриски инженер, тој го посвети својот живот на уметноста, постигнувајќи доста озлогласеност во кино и на сцената..

Став соочен со неволји

Eивотот на Еспиноза радикално се промени по дијагнозата на остеосарком на едната нога на 13-годишна возраст. Оваа состојба го погодуваше нешто повеќе од една деценија, па дури и така, тој влезе во Политехничкиот универзитет во Каталонија на 19-годишна возраст. Во меѓувреме - поради метастази во рак - претрпе ампутација на ногата плус отстранување на белите дробови и дел од црниот дроб.

Уметнички почетоци

Театро

Здравствените околности на Еспиноза подоцна послужија како мотив за создавање литературни парчиња за театар или телевизија.. Исто така, додека студирал инженерство (сè уште се борел со рак), тој бил член на театарска група. Оттука, потекнуваат неговите први изрази како писател, инспириран од сопствениот живот пред сè.

Отпрвин, Еспиноза пишувал театарски сценарија. Подоцна, учествувал како актер во Пелонес, драматично дело од неговото авторство инспирирано од неговото искуство со рак. На ист начин, таа титула служеше како име за една театарска компанија што ја основаше заедно со неговите пријатели.

Филм и телевизија

На 24-годишна возраст, тој го започна својот пат на телевизија, поточно како сценарист во разни програми. Половина деценија подоцна, каталонскиот писател успеа да стане познат кога ја исполни работата на сценаристот за филмот 4-ти кат (2003). Од овој филм, Еспиноза се етаблира на големото платно и доби награди како театарски сценарист и драмски писател во текот на следните години.

Литературниот аспект на вашиот живот

Во средината на 2000-тите, Алберт Еспиноза веќе беше признат во шпанскиот уметнички свет благодарение на неговите театарски, телевизиски и кинематографски дела, но тој сакаше нешто повеќе. Потоа, во 2008 година го издаде својот прв роман, Yellowолтиот свет. Во следните години не престана да објавува книги, меѓу кои, издвоите:

 • Ако ми кажеш, дојди, ќе оставам сè ... но кажи ми, дојди (2011)
 • Синиот свет: сакај го својот хаос (2015)
 • Ако не научат да губиме, секогаш ќе победувавме (2020)

Анализа на работата

Зошто? Yellowолтиот свет? (Големата причина)

Оваа книга обично се класифицира како самопомош заради пораката прокламирана во текстот. Бидејќи јадрото на текстот се врти околу вредноста на пријателството, живеењето во сегашноста, гледањето на позитивната страна на секоја реалност, без разлика колку е лоша ситуацијата ... За да го направите ова, Трнлив, од прилично интимна гледна точка, изгради оригинален начин на живеење и разбирање на постоењето на едни со други.

Затоа, тоа не е болна приказна (како што некој може да помисли на пациент со рак), бидејќи аргументот се фокусира на волјата за надминување на секое човечко суштество. На тој начин, Трнлив таа успева да ја покаже позитивната страна на своето искуство - иако не помалку тешко - без употреба на орнаменти што го нарушуваат реализмот на приказната.

Поканата на авторот до неговите читатели

На крајот од нарацијата, на гледачот му се поставува следното прашање: дали сакате да пожолтите? Иако треба да се разјасни дека „жолто“ тоа е многу повеќе од став кон несреќа. Всушност таа боја Исто така, претставува топло, светло место, каде што секое назадување е можност да научите, растат и напредуваат со поголема сила.

Сè е привремено, дури и болест

Болеста симболизира непостојана околност (исто како и повеќето нешта и луѓето во животот). Сепак, ова не подразбира игнорирање на последиците од многу тешката медицинска состојба, а уште помалку да се стави етикетата „ефемерна“ на сè.. Треба да се запомни дека главниот јунак на приказната губи дел од екстремитетот, па дури и некои органи.

Валидноста на книгата

2020-тите ќе останат во историјата како сјај на појавата на Ковид-19. Оваа епидемија низ целиот свет може да се земе како потсетник за човештвото: Мора да ја цените сегашноста и да покажете ectionубов кон најблиските. Соодветно на тоа, невозможно е да се игнорира гледиштето на Еспиноза за прашања поврзани со човечките односи во Yellowолтиот свет.

Резиме на книга

Алберт Еспиноза одлучува да ја обнови својата визија за светот од моментот во кој ќе му се објасни неговата здравствена состојба. Оттука, предлогот да се создаде цел свет што тој го нарекува жолт. Во сојузност, нараторот ги редефинира своите верувања и патот трасиран до тој момент.

Во тој момент, кога главниот јунак ќе успее да се препознае со своите јаки и слаби страни, тој може да ја трансформира својата концепција за универзумот. Покрај тоа, резултатот од таа еволуција активиран од внатре во лицето кулминира со разбирање на 23 невралгични откритија. Еве неколку:

 • Неопходно е да се промени перспективата за да се разберат прашањата што не биле разјаснети до тој момент.
 • Загубите се позитивни
 • Секогаш е можно да се подигне доброто на неизбежна ситуација
 • „Слушајте се лути“ како механизам за само-преглед
 • Зборот болка не постои
 • Моќта за прв пат

За тестаментот не се преговара

Во телото на текстот доминира автобиографска анегдотска нарација за човек со можност да ги задржи своите поплаки или да не покажува тага додека ја опишува неговата состојба. Така, Друго значајно откритие е карактерот за неспогодување на зајакнување на волјата. На крајот, Еспиноза објаснува дека само со справување со ракот бил во можност да ги открие откритијата.

Дополнително, шпанскиот автор ги означува жолтите како обележани индивидуи кои помагаат да се знаат обележјата на секоја личност што се дружи со нив. Конечно, на текстот му недостасува затворање како такво. Во тој последен дел, нараторот им предлага на своите читатели нов почеток во животот, без етикети, со бескрајна желба да го живеат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.