Femaleенски протагонисти на современата црна роман татковина

Ивееме златно доба за главните женски ликови кои, во секој случај, отсекогаш биле во литературата. Но, тоа е во жанрот црно каде сега ги стекнуваат своите повисоки нивоа на популарност и успеси. Па јас се кандидира низ некои од оние имиња на нашиот крими-роман главно, иако со споменување на други странци и преседани. Тие се создадени од машки и женски автори, што е многу добро за толку хакирани, како што се тврди еднаквоста.

Претходници

Janeејн Марпл - Агата Кристи

Се разбира не. Janeејн Марпл, лна госпоѓицата Марпл, создадена од големата универзална дама на мистеријата, која беше Агата Кристи, е еден од првите и најпознатите женски протагонисти на жанрот. Да, тие се криминалистички или мистериозни романи отколку што денес се дефинира како црна. Но, без оглед на бројот на злосторства или нивните повеќе или помалку груби форми, генијалност, вештина и добра работа од Janeејн Марпл да ги реши тие случаи Секогаш работи.

Далеку е вашиот дапер француски колега ... извинете белгиец, Херкул Поаро, од најбританскиот од чајот од 5 часот и исто така Повеќе симпатична Мис Марпл.

Презентираат

Лисбет Саландер - Стиг Ларсон

Без сомнение, la Хакер Швеѓанка со своите тетоважи, нејзиниот генијалец и нејзиниот нескротлив карактер, означува пред и потоа во ширењето на силни и присилни женски протагонисти во жанрот. Ларсон доби добра рамнотежа во неговото создавање и на машкиот протагонист, новинарот Микаел Бломквист. Иако таа ги украде сите сцени во таа книжевна бомба што беше, и сè уште е, сагата Милениум. Лисбет го испука почетниот пиштол и нејзината сила, неговата харизма и неговиот имиџ никогаш не биле изедначени.

Петра Деликадо - Алиша Гименес-Барлет

Гименес-Барлет е А. пионер во конструкцијата на водечки женски лик во жанрот црно. Неговата полициска инспекторка Петра Деликадо, која работи во Барселона, се појави за прв пат во романот Обреди на смртта де 1996.

Деликатни ја означија поентата на цврстина измешана со чувствителност и идеализам, покрај кревкоста скриена во иронија. Во неговиот професионален живот тој е многу компетентни и одлучувачки, а неговиот приватен и сентиментален живот е независен како бурен. Накратко, А. добар преседан да се влезе во жанрот.

Елена Бланко - Кармен Мола

El најновиот феномен на црниот роман татковина е онаа на Кармен Мола (псевдоним што дополнително ја зголемува мистеријата) и неговите, за момент, два романи со мадриленскиот инспектор Елена Бланко. Тој беше претставен во општеството во Циганската невеста и продолжи во Виолетовата мрежа.

Ноктите вклучени приказни достојни за ноар повеќе груб и брутален што се случи во последно време во овие делови, Елена Бланко можеби е збир од сите канони и кликови резервирани за машки ликови класични протагонисти од жанрот. Силен карактер и мачен од исчезнувањето на неговиот син, со тенденција да самоуништување, на сложен или без комплексен сентиментален живот. И, се разбира, одлучувачка и присилна во нејзината работа, исто така без комплекси. Идеално за читатели кои сакаат да се потопат во жанрот без анестезија или елеци за спасување.

Бруна Хаски - Роза Монтеро

La футуристички детектив од Роса Монтеро, а. репликант во целиот закон, создаден за да Солзи над дождот, омаж на класичен филм за научно-фантастичен филм како Блејд ранер, иако со книжевна основа во приказната од истиот жанр од Филип С. Дик.

Се среќаваме со Хаски во Мадрид од 2109 година каде што се зголеми бројот на смртни случаи на репликанти кои одеднаш полудеа. И покрај тоа што сте во тоа нестабилно општество на иднината, вредностите што постојат остануваат универзални и безвременски, дури и ако сте репликант, агресивно, се чувствувате несоодветно и се наоѓате на сонцеa.

Антонија Скот - Хуан Гомез-Јурадо

Меѓу најновите пристигнувања на сцената на добри протагонисти за женски криминалистички романи, ја имаме Антонија Скот, најновата креација на авторот во тоа Црвена кралица. Ние не го напуштаме Мадрид, овој пат од Лавапи, каде што живее Антонија, многу посебна жена со извонредна интелигенција што спаси десетици животи, но исто така изгуби сè. Значи, тој не сака повторно да излезе на свет. Но, тој ќе го направи тоа, а она што го постигна е да ги заслепи и закачи сите.

Грејс Свети Себастијан - Ана Лена Ривера

Исто така друг новодојден, овој истражувач за измама, направено од Ана Лена Ривера en Што мртвите молчат, направи лажат во панорамата на добри ликови од женските протагонисти. Овој пат дn приказна која многу добро комбинира мистерија, истражување и манири на околина (главно Овиедо) што ги придружува и двата многу препознатливи секундарни карактери.

Благодат и Свети Себастијан е обележана со загуба на дете, е интелигентна, интуитивна и ефективна, и вашиот брак и семејството се многу важни. Така, наскоро ќе се врати со повеќе наслови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.