Други читања од различни жанрови. Избор

Постојат и други читања освен оние од фикцијата, или повеќе литературни, кои одвреме-навреме можеби ќе сакаме да ги прелистуваме и читаме. Други жанрови како биографии, испитувања, достапност, забава, мемоари, компилации на написи итн., и на различни теми. Ова е едно избор на 6 од нив за секој вкус. Тие се дела на Стефан Цвајг, Давид Гонзалес Јара, Моника Планас, Хавиер Сантамарта дел Позо, Мајкл Џеј Фокс и SpainSays.

Пораки од заборавен свет - Стефан Цвајг

Цвајг е еден од нив фундаментални автори од првата половина на XNUMX век а во ова дело за прв пат е собрано на шпански десет текстови како статии, испитувања, предавања, што авторот го напишал помеѓу 1914 и 1940 година. Некои од нив рефлектираат многу ужасни спомени од светот и искуства кои биле предодредени да завршат со почетокот на Втората светска војна. Но, Цвајг беше еден од оние кои го кренаа својот глас за мир и единство и го отфрлија фанатизмот на национализмот што се рашири низ Европа во време на неспоредливо насилство.

Зоолошка градина дома - Дејвид Гонзалес Јара

Авторот со информативен и хумористичен тон не води на обиколка на тоа зоолошка градина која сите ја имаме дома. Така, тој ги разгледува инсекти, арахниди o миријаподи на оние кои ни ја покажуваат нивната биологија и нè тераат да научиме за нашата. Читањето можеби не се препорачува за оние кои страдаат од одредени опсесивно-компулсивни нарушувања со чистење. А тоа е дека гледаме дека колку и да ја имаме куќата заштитена, уредна и чиста, секогаш ќе нè придружува многу од таа дива фауна.

Бакнежот на капетанот Кирк - Моника Планас

Кој е подобар од телевизиски лик на растот на Капетан Кирк да и се даде наслов на оваа книга? Читање што води до а исцрпна турнеја низ светот на телевизијата раскажана во осумдесет приказни или анегдоти. Во нив, а во некои случаи, ни се кажува до кој степен телевизијата може да биде совршено средство за да го направи светот попријателски и поблизок место. Но и телевизијата многупати не е невина и ги филтрира и продира во нашите животи повеќе отколку што можеме да замислиме.

Нема подобро време од иднината - Мајкл Џеј Фокс

Можеби, и за жал, тоа е најрепрезентативниот пример и воедно оној што ја даде видливоста што ја има денес на светско ниво на Паркинсонова болест. Во оваа биографија, канадскиот актер Мајкл Џеј Фокс ги пишува своите мемоари за фазите од неговиот живот поврзани со здравјето, од раната дијагноза на Паркинсонова болест до операцијата на Бениген тумор во 'рбетниот мозок. Им кажува во прво лице и се одразуваат сите тие здравствени проблеми што ги имал и како на моменти го обесхрабрувале. го прави тоа во поглавја со агилен тон, полни со спомени, размислувања и одлична смисла за хумор, покажувајќи ја и таа приказна за борба, храброст и совладување со која продолжува да ги игра лошите карти кои животот му ги дал.

Се разбира за безусловните фанови на повеќе од митскиот протагонист на Враќање во иднината и уште многу наслови од најдобрите филмови со пуканки од 80-тите.

Ни фу, ни ебам: англиски по лице – Вели Шпанија

Оние на SpainSays се доста повеќе или помалку неодамнешен феномен на социјалните мрежи за неговото учење — на свој начин — толку визуелно на Македонски на најсмешен можен начин. И тие ги користат нивните карактеристични бои за брендови на куќи, сина и жолта, за таа корица на книгата. Во него се собрани повеќе од 300 многу наши изрази (и од сите автономии) кои преминуваат на англиски во 12 да ги наречеме дидактички единици. Има и а крајниот анекс каде ни ја раскажува приказната за некои од фразите направени во Шпанија најкул што имаме.

Секако за сите ваши следбеници а исто така добро да се забавуваме со учење, но пред се да се забавуваме.

Лажни вести од Шпанската империја - Хавиер Сантамарта дел Позо

Хавиер Сантамарта е политиколог и писател, освен што е вљубеник во Историјата и нејзино ширење. Читателите на Еј-Би-Си веднаш ќе го препознаат затоа што тој пишува во овој свој весник Високи шпионски белешки. Во овој преглед, кажано во 10 поглавја и со сиот сарказам што го карактеризира сака да разобличи толкава омраза и апсурден секташизам кон историјата на оваа земја. Тоа го прави со користење на фактот дека употребата на слики и публикации за поткопување на угледот доаѓа од далеку и сега ги нарекуваме со англицизам лажни вестино тие отсекогаш биле измами. Еве добар преглед за тоа црна легенда Хиспанофобични што ги сочинуваат сите тие лажни приказни и вести кои се даваат откако Шпанија стана главна сила во светот.

За љубителите на историското откривање со удобност, но добро познавање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.