Денот кога се изгуби разумот

Денот кога се изгуби разумот

Извор: Пингвин Чиле

Во рамките на лансирањето на книгата, има некои што, заради темата, моментот или историјата, триумфираат и одат многу далеку. Тоа е она што се случи со Денот кога се изгуби разумноста, заговор кој иако првично не знаете каде да го однесете, подоцна ве закачува на таков начин што сè што сакате е да стигнете до крајот за да знаете што тоа е. помина.

Ако сакате да знаете работи за денот кога се изгуби разумот, како што е тоа кој го напишал, за што станува збор, кои се нејзините ликови или дали книгата вреди, ве покануваме да прочитате што сме подготвени за вас.

Кој е автор на Денот кога се изгуби разумот

Кој е автор на денот loveубовта се изгуби

„Виновникот“ на денот кога го изгуби разумот е никој друг Хавиер Кастиloо. Овој шпански писател од Мијас го објави својот прв роман во 2014 година. Всушност, тој сам го објави. Сепак, издавачите ја забележаа кога започна да биде успешна, до тој степен што неколкумина понудија да ја објават. Конечно, тој се одлучи за Сума де Летрас и повторно беше објавен во 2016 година.

За разлика од другите писатели, кои имале страст за пишување и студирале за тоа, Хавиер Кастиloо бил финансиски советник. Во слободно време ја ослободи својата креативност и го донесе овој прв роман напред. И оттогаш не запре бидејќи има 5 романи на пазарот, последниот од нив, „Душата игра“, од 2021 година.

Кој е денот кога го загуби умот?

Кој е денот кога се изгуби loveубовта

Без да открие ништо од мистеријата, приказната за Денот кога разумноста се изгуби Започнува со убиство и апсење. Јаков се појавува гол и носи обезглавена глава на жена. Очигледно, полицијата го приведува и се обидува да открие која е оваа жена, зошто ја убил, каде е телото и сл.

За да го направат ова, тие ја испраќаат специјалистот на ФБИ, Стела, да ги добие тие информации од него. Но, obејкоб одлучи да му раскаже нешто постара приказна, да му даде значење на она што се случило ... И од таму приказната почнува да е интрига, мистерија и лудило.

Ликови од денот кога се изгуби разумот

За да ви биде појасно да имате перспектива на ликовите што ќе ги сретнете во Денот кога се изгуби разумноста, тука ги наведуваме:

  • Јаков Тој е првиот лик што го среќавате и не сте сигурни дали е луд, дали е разумен или што се случува со тој човек.
  • Д-р enенкинс. Овој лик на почетокот го гледате како секундарен, но во реалноста тој е важен за приказната. Тој е директор на психијатрискиот центар каде што е примен obејкоб.
  • Стивен Родител. Itе го видите за два пати; бидејќи авторот ви покажува етапа од ликот пред години и друга сегашност. Заедно со него, тесно поврзани се и други ликови: Карен, Аманда и Карла.
  • Стела хиден. Профилот на ФБИ што го испраќаат да разговараат со obејкоб и да дознаат што го навело да го изврши злосторството што го сторил.

Не можеме да откриеме многу повеќе за ликовите, бидејќи ако откриевме, ќе завршевме да ви даваме траги и да валкаме важни делови од книгата.

Дали вреди да се прочита книгата?

Дали вреди да се прочита книгата?

После она што ви го кажавме, нормално е да имате мислење дали е тоа книгата што би сакале да ја прочитате или, пак, поради заговор, приказна или начин на раскажување, таа не ве привлекува доволно. Вистината е дека начинот на раскажување на приказната е оној што на почетокот ве исполнува со сомнежи.

Кога ќе го прочитате првото поглавје, немате идеја што се случило.. Не знаете кој, зошто, што се случи. Авторот ви дава само неколку потези во денот кога се изгуби разумот. Ако на тоа додадеме дека второто поглавје ги менува поставките и знаците, тоа ве остава уште поиспределени и можеби мислите дека не е лесна за читање книга.

Низ страниците, ќе најдете две временски слотови дефинирани подоцна во романот. Од една страна „сегашноста“ (земајќи ја предвид годината во која е напишан романот или која го сместува) и од друга минатото (пред неколку години во времето на тие протагонисти). На почетокот тоа е многу вознемирувачко, особено затоа што не разјаснува дали сте во сегашноста или во минатото. Кога веќе ги познавате ликовите, тоа појаснување не е потребно.

Нема сомнение дека приказната на почетокот се чини дека нема смисла, и повеќе од еднаш може да почувствувате дека е досадна или дека нема ништо лошо во тоа да се продолжи. Но, мистеријата што ги опкружува ликовите ве тера да не можете да ја напуштите; Сакате да знаете што се случува, како авторот ќе се извлече од таа главоболка во која ги стави ликовите. И нешто што ми се допаѓа е дека крајот не е нешто што го очекувате. Постојат многу детали кои завршуваат да избегаат, кои ве изненадуваат и тоа е добрата работа. Дури и ако сте страствен читател, ќе ја добиете вашата доза на изненадување во книгата.

Значи, од наша страна, и од мој личен дел затоа што ја прочитав книгата, да, ја препорачуваме. Дури и ако не се закачите на почетокот, продолжете да giving давате шанса затоа што за мистеријата што ја има, вреди.

Бидете внимателни: има и втор дел

Пред да ја напуштиме темата, мора да ве известиме. Денот кога го изгубивте разумот е книга што може да се чита независно; тоа всушност има почеток и крај. Како и да е, на последните страници самиот автор прави „нешто“ што те остава со мед на твоите усни и, ако за време што си посветил на читање, се закачил, тој лабав раб што ќе го остави, ќе те натера да го посакаш вториот книга

Тоа е Денот кога се изгуби wasубовта и веќе е во книжарниците, така да не мора да чекате долго за да излезе. Во него е раскажан вториот дел од приказната, фокусиран на истите ликови, но додавајќи уште неколку што исто така се појавуваат како споредни во првиот.

Не е дека тоа е книга што мора да ја прочитате на задолжителен начин, бидејќи во реалноста, ако сте задоволни со Денот кога се изгуби разумот, можеби тоа нема да ве праша; Но, ако сте еден од оние кои сакаат да имаат целосна разрешница на мистеријата, тогаш ние ја препорачуваме.

И ти? Дали сте ја прочитале книгата или книгите? Што мислеше / размислуваше?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.