Роалд Дал е роден пред 100 години денес

Роалд Дал е роден пред 100 години денес

Тоа се случи на 13 септември 1916 година, така и денес 100 години од раѓањето на Роалд Дал, Британски писател на дела и за деца и за возрасни. Неговите најпознати книги се „Матилда“, „Чарли и фабриката за чоколади“, „Вештерките“ y „Приказна за неочекуваното“, меѓу многу други.

Тоа беше а плоден автор затоа што можеше да напише сè: поезија за деца, проза, раскази, автобиографски дела, театар, па дури и филмски сценарија.

Lifeивот и работа

Како што рековме претходно, тој беше британски писател, но негов потекло беше Норвешки, земја во која тој би поминал голем дел од детските одмори.

Неговиот живот не беше лесен: неговиот татко почина кога имаше само 3 години, 3 недели откако неговата сестра Астри почина исто така од воспаление на слепото црево; тој доби строго, неповратно образование по англиски јазик (желба на неговиот татко беше тој да се школува на англиски, а не на норвешки училишта); не успеа во студиите; учествувал во Втората светска војна како авијатичар, каде што бил удрен и соборен во неговиот авион предизвикувајќи толку сериозни повреди што го испратиле дома; Откако беше омажена за американската актерка Патриша Нил, неговата ќерка Оливија почина со само 7 години енцефалитис, а Тео, неговиот син, доживеа сообраќајна несреќа што може да предизвика хидроцефалус.

Почина во 1990 година во градот Оксфорд, за леукемија.

Забележителни дела

Ако започневме да ги именуваме сите дела што ги напиша Роалд Дал, немаше да завршиме, затоа ве оставаме со најзначајните и најзначајните, оние што го направија познат не само како писател, туку и дека продолжуваме да запомнете го денес, 100 години подоцна. од неговото раѓање:

 • „Дени, светски шампион“
 • „Волшебниот прст“
 • „Матилда, приказна за за inубена девојка во книги“
 • „Чарли и фабриката за чоколади“
 • Момче
 • „Летање“
 • „Кои одвратни грешки“
 • „Супер лисицата“
 • „Прекрасен лек на Хорхе“
 • „Големиот добродушен гигант“
 • „Приказни во стихови за злобни деца“
 • „Викарот што зборуваше наназад“
 • „Мојата година“
 • „Мимписот“
 • „Агу Трот“

„Чарли и фабриката за чоколади“

Роалд Дал е роден пред 100 години денес - Чарли и фабриката за чоколади

Тоа е најпозната книга на авторот и дел од „вината“ е филмот што е снимен за тоа. Книгата беше објавена во 1964 година, повеќе од 13 милиони примероци низ целиот свет и беше преведен на вкупно 32 јазици. Но, дури во 2005 година филмскиот режисер Тим Бартон Тој ја забележал големината на ова книжевно дело. Цела лекција и за најмладите и за најстарите.

Синопсис

Дете кое живее во сиромаштија, во куќа со само две соби, со неговите родители и баби и дедовци, секогаш добива еден чоколаден сад за роденден. Веднаш до неговата куќа, голема фабрика за чоколадо рафтува со водена тура и пет решетки на секој што ќе ја најде наградата во некое од обвивките.

Фрази и кратки цитати на Роалд Дал

 • Вампирите се секогаш мажи. И истото важи и за гоблините. И обајцата се опасни. Но, никој од нас не е полуопасен како вистинска вештерка “.
 • „Не е важно каков си и како изгледаш, се додека некој те сака“.
 • Сè во оваа просторија е за јадење. Дури и јас сум. Но, тоа би бил канибализам, драги деца, и во повеќето општества е намуртен. („Чарли и фабриката за чоколади“).
 • Тој што не верува во магија, никогаш нема да ја најде.
 • „Автобиографијата е книга што човекот ја пишува за сопствениот живот и обично е полна со секакви досадни детали.
 • „Ако планирате да стигнете каде било во животот, мора да прочитате многу книги.
 • „Возрасните се суштества полни со каприци и тајни.
 • «Во светот нема ништо полошо од тоа да седите пред телевизија. Всушност, многу би се препорачало да се отстрани оваа гнасна работа воопшто “. („Чарли и чоколадната басна“).
 • Не заборавајте дека вештерките имаат магија во прстите и ѓаволска моќ во крвта. Тие можат да направат карпите да скокаат како жаби и да направат огнени јазици да поминат над површината на водата. Овие магични сили се застрашувачки. За среќа, денес во светот нема голем број на вештерки. Но, има уште доволно да ве исплашат. („Вештерките“)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)