Дамазо Алонсо. 5 сонети на 30-годишнината од неговата смрт

Портрет на Дамасо Алонсо. Од Хернан Кортес. Конзервирано во РАЕ.

Дамасо Алонсо почина ден како денес во Мадрид, градот во кој тој исто така е роден, Пред 30 години. Поет, учител, есеист, лингвист и книжевен критичар, тој беше член нагласи на Генерација на 27 и исто така директор на Кралска шпанска академија. Добив Наградата Сервантес во 1978 година. Па да запомниме, тоа се 5 сонети избран од неговата работа.

Дамасо алонсо 

Иако неговото детство поминало во Астуриас, тој дипломирал на Право и филозофија и писма во Мадрид. Тој сподели студии во Престој на студентот и тој беше дел од таа единствена генерација уметници, писатели и поети што беше генерација на 27. Тој предаваше во неколку универзитети странците сакаат Берлин, Кембриџ, Оксфорд или Стенфорд. Тука тој беше професор на универзитетите во Валенсија, Барселона и Мадрид.

Su работата е разновидна и комбинира наслови на книжевно творештво со други од историјата и критиката. Исто така беше Jamesејмс oyојс преведувач. Влегол во РАЕ во 1945 година и управувал со неа од 1968 до 1982 година. Меѓу неговото поетско дело се издвојуваат следниве: Чисти песни, Ветерот и стихот, Деца на гнев, Човек и бог o Радости на погледот.

5 сонети

Amor

Fестока пролет! Мојата нежност оди
истури низ најдлабоките вени,
свеж хонтанар и разгорен бес,
тоа до исцрпувачко чудење брза.

О каков наплив, каков врие, ох како наплив
да се најде, на затворениот рид,
црвената рана на замрзнатата пештера,
и неговиот најсладок лек, во лудило!

Чудовиште што минува, страв од мојот живот,
зрак без светлина, ох, моја пролет,
мој жесток штетник, мој силен архангел!

До која мрачна длабочина ме поканува,
се расплетува и астрално, твојата коса?
Убов. loveубов, почеток на смртта!

***

Loveубов наука

Не знам. До мене стигнува само, на пролет
од твоите очи, мрачни вести
на Бога; само на твоите усни, галењето
на свет во жетва, на небесна штала.

Дали сте кристално чисти или сте од снег
уништувач? Не, не знам ... Од ова задоволство,
Ја знам само неговата космичка алчност,
споредниот ритам со кој те сакам.

Не знам дали си смрт или си живот,
ако допрем розова во тебе, ако допрем starвезда,
Ако го повикам Бог или тебе кога ќе те повикам.

Junунко во вода или глув ранет камен,
Знам само дека попладнето е широко и убаво,
Знам само дека сум маж и дека те сакам.

***

Наскоро уништување

Iе те скршам, лескаво стапче,
ќе те скршам можеби? О нежен живот,
слепа страст во зелена зовриена родена,
ти, кревко суштество што го притискам со рака!

Минлива искра, само светло
криза во слатка треперење пулпа,
и ќе научите, о беспомошна гранка,
колку смрт можеше за едно лето.

Нема повеќе; Youе те оставам ... Играј на ветер,
додека не изгубиш, до острата есен,
твојот зелен бес, лист по лист.

Дај ми и мене есен, Господи, она што го чувствувам
Не знам колку длабоко да скрикам, каков нем страв.
Престани, о Боже, твојот црвен одблесок.

***

Ените

О белина. Кој ги стави во нашите животи
на избезумени бездните sверови
оваа јасност на страничните светла,
овие снегови, црвенило сонливо?

О слатки ловени верови.
О мазен допир. Ох знаци на зенит.
О музики. О пламен О кристали.
О, високи едра, се појавија од морето.

Ај, срамежливи очи, чиста орто,
кој те донесе до градите на овој тврд човек,
на овој црн татнеж на омраза и заборав?

Слатки гледачи, облаци, суетни цвеќиња ...
О нежни сенки, нејасно човечки,
тажни жени, од воздух или од стенкање!

***

Молитва за убавината на една девојка

Gave ја дадовте таа горлива симетрија
од усните, со жар од твојата длабочина,
и во два огромни канали на црнило,
бездни на бесконечност, светлина на твојот ден;

оние грутки снег, што зовриваа
Со соливација на мазноста на постелнината,
и, чуда на точната архитектура,
две колони што ја пеат вашата хармонија.

О, ти Господи, му го даде тој рид
дека во слатко сечиво се истура,
таен мед во позлатен чад.

Што чека твојата моќна рака?
Смртната убавина тврди вечност.
Дајте му ја вечноста што сте ја негирале!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.