Годишнина на раѓањето на Бисер Бак. Биографија и дело.

Денес, 26 јуни, нова годишнина од раѓање од американскиот писател Перл С. Бак. Помина добар дел од својот живот во Кина а со тоа и врз неговото дело влијаеше големо влијание сагите и ориенталната култура. Тој ја доби наградата Нобеловата en 1938.

За мене Перл С. Бак е А. референтен писател што инспирираше некои од моето скромно приватно дело. Значи Прегледувам некои од неговите книги, книги што се дома од кога се сеќавам.


Неговото целосно име беше Бисер Сиденстрикер Бак и е родена во Хилсборо во 1892. Theерка на презвитеријански мисионери, таа живееше во Азија до 1933 година. Бак работеше во име на граѓански и женски права и ја основаа Добредојде куќа, првата меѓународна и мултикултурна агенција за посвојување.

Први дела

Неговиот прв роман беше Источен ветер, западен ветер (1930), што беше следено Добрата земја (1931 г.), поставена во Кина во 20-тите. Тоа беше огромен критички успех што доведе до тоа да ја добие наградата Пулицер. Тоа е многу комплетна и детална сметка за кинеските обичаи. Се смета за едно од ремек-делата на 1937 век. Адаптиран е во кино во XNUMX година.

Добрата земја е првиот дел од трилогијата завршена со Синови (1932) y Поделена куќа (1935) Во неа, кинеската традиционална тема се одржува преку три социјални претстави: селанецот, воинот и студентот.

Револуционери, трговци, селани и куртизани се појавуваат во сите три наслови. Тие покажуваат разновидна средина околу Семејство Ванг Бели дробови, за кого е раскажано неговото макотрпно социјално вознесение до последниот пад. Тешките почетоци со финансиски заштеди и како тие го добиваат своето богатство среде нивните подеми и падови на буржоаското однесување и чувства.

Други романи и раскази

Подоцна во 1934 година објавува Мајка и во 1942 година Змејска трка, уште еден роман каде ја поддржувал кинеската борба против империјализмот и јапонската окупација. Тоа е приказна за приказната за едно селско семејство кое живее во близина на Нанкинг. Филмска верзија е направена во 1944 година, иако без многу успех, но куриозитет е да се види западна екипа со закосени очи, како Катарин Хепберн.

Перл С. Бак напишал и многубројни приказни, составена под наслов Првата сопруга. Тие раскажуваат длабоки промени во општеството и животот во нивната земја на живеење. Главните теми со кои се занимаваат се противречноста помеѓу традиционалната Кина и новите генерации и универзумот полн со енергија и утопија на комунистичките револуционери.

Ветувањето

Овој роман совршено го пресоздава Борба на кинескиот народ против Јапонците. Во него наоѓаме селани, трговци, герилци, студенти и дворјани. Во ова разновидно социјално платно, без лични страсти, ликовите на земјоделецот Линг Тан, на неговите деца и на убавото Мајли. Двајцата ќе живеат во драма во која се мешаат реалното и романтичното, и двата аспекти се подеднакво потресни.

Патриотот

Тоа е приказна за животот во Кина и Јапонија во текот на најпроменливите години. Започнува со а студентска револуција и завршува во внатрешните планини на Кина, во најтешкиот и најтешкиот дел од борбата против јапонскиот освојувач. Но, тоа е исто така а голем loveубовен роман.

Други богови

Оваа книга ја раскажува приказната за жена која се омажи за познат маж, американски спортист, идол на масите. Но, во реалноста и во приватноста, овој човек е само фасада, макета без личност. Сепак, неговата сопруга го сака и повеќе сака скриј вистината за измамата што е нејзиниот сопруг. Прашањето е дали ќе успее или не.

Смрт во замокот

Со тон на неизвесност и интрига, оваа книга е и мала реткост и една од најизвршени дела од Перл С. Бак.

Некои Американци сакаат да купат англиски замок од XNUMX век за да го преместат во Конектикат. Но, во замокот се сместени а мистерија што нивните сопственици не сакаат да ги откријат. Но, и оние кои се заинтересирани да го купат и посетителите инсистираат на откривање.

Конечно, Вечното чудо

Напишано во 1973, веднаш на крајот од нејзиниот живот, таа остана скриена до неодамна. Пронајден е во складиштето на фарма во Тексас и е објавен како голем настан за издаваштво. Тоа е љубовна приказна и се смета за повеќе лична и страсна работа на авторот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.