Самотии, галерии и други песни

клупа на суви лисја

Секира во 1903 година го објави своето дело „Соледада“ и на крајот го прошири во 1907 година под името „Самотии, галерии и други песни“, дело од поинтимна и трезвена природа во кое претерано гласните аспекти се заменуваат со други што означуваат поголема внатрешност и едноставност, резултат на рефлексија и минување на времето помеѓу издавањето на „Соледади“ и неговото проширување.

Во ова дело се присутни како и во сите опсесии на Мачадо што со текот на времето го донесе наопаку, со постојаната меморија на изгубената младост и постојаното и тивко присуство на смртта што демне во секој агол, потсетувајќи на нашата минливост и фактот дека сите ќе завршиме мртви ден, нешто што се повторува одново и одново на различни начини во стиховите на севилскиот писател.

Покрај прашањата што ги фрла во воздухот поетскиот глас, во ова извонредно дело наоѓаме неколку симболи кои немаат единствено значење, но различни одгласи, што ги прави побогати и полудрагоцени. Попладнето би било едно од нив. Ова време од денот е секогаш тажно и меланхолично и се однесува на незапирливиот пад што ги чека сите живи суштества во овој живот и кој е толку опседнат со Мачадо.

Водата, сепак, е живот, иако кога звучи, таа нè транспортира во монотон и повторувачки свет во кој досадата е скоро збунета со болка. Фонтаните се сеќавање на изгубеното детство, среќно, но болно време се додека е неповратно, исто како градината и овоштарникот. Конечно патиштаНеговиот најпознат симбол се патеките што не водат до крајот на животот, но каде се наоѓа вистинското значење.

Повеќе информации - Theивотот на Антонио Мачадо

Фото - Самит2б

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мохамед dijo

    И зошто за интимниот модернизам се зборува во осамени галерии и други песни од Антонио Мачадо?