Виргилиј. Годишнина од неговата смрт. 25 избрани фрази

Виргилијска биста. Парк Вирџилијан. Неапол.

Публио Вирџилио Марон почина на ден како денес Бриндизиво 19 а. Ц. Е внимателен најпознатата латинска поема и без сомнение е една од најголемите во антиката. Од својата вечна Енеида на нивните Буколиќ, неговата работа продолжува да биде предмет на восхит и под влијание имиња како вашите колеги Овид или, многу подоцна, Данте алигери. Денес накратко ја разгледувам нејзината фигура и ја земам 25 негови фрази.

Публио Вирџилио Марон

Морам да признаам дека имам одредена одбивност кон Вирџилио. Тоа е чисто лично и непреносливо чувство за она што морав да го преведам од тоа во мојата прва година на универзитет. Тоа Енеида со Енеј и целата банда Грци и Тројанци бевме малку вкрстени со неговите метрики и неговите стихови на сврзниците и апсолутните аблативи. Но, без оглед на тоа, јас ја препознавам неговата вредност. Ова се некои од неговите најпознати дела.

 • Енеида: La најважна епопеја од латински букви. Тој го започнал околу 30-та година п.н.е. Ц. и не го завршил затоа што починал. Е поетска визија за неговата татковина и е поделена на 12 книги. Смртта го изненади, но тој го остави незавршен, па дури и нареди да се уништи. Но, Августо го објави. Првите 6 песни се инспирирани од Одисејата на Хомер, и последните 6 во Илијадата. Виргилиј ги воведува и ги поврзува Римјаните со херојскиот тројански народ.
 • Лас Буколикас: Друга книга, поделена на 10 екологи, во која тој целосно се менува како трет и ја напушта војната и ги фали хероите да му пеат на пасторалниот живот. Сè од идеализацијата.
 • Георгичарите: Поврзувајќи се со горенаведеното, тој го напиша ова поема посветена на земјоделството, но сега контекстот е реален, тоа е жртва на работење на земјата, иако има и свои компензации.
 • Уметноста на ovingубовта: Уште едно од неговите најпознати дела. Тие се 3 книги или песни со совети за loveубовни врски и како да се справите и да ги носите.

25 фрази

 1. Fortune ги фаворизира храбрите.
 2. Среќен е човекот што ги згази сите свои стравови и може да се смее на приближувањето на смртта што ги победува сите.
 3. Ако не можам да ги убедам небесните богови, ќе ги придвижам оние од подземниот свет.
 4. Оние кои веруваат дека можат.
 5. Времето за живот е кратко и непоправливо за секого.
 6. Не сите од нас можат да сторат сè.
 7. Loveубовта ги освојува сите нешта; Да му отстапиме место на loveубовта
 8. Не е Судбината што нè обзема. Смртни сме и смртниот е непријател што нè прогонува. Lивоти и раце имаме колку што има тој.
 9. Единствениот спас за поразениот е да не се очекува никаков спас.
 10. Дури и да имав сто усти и сто јазици, а мојот глас беше направен од железо, не можев да ги набројам сите форми на криминал.
 11. Што има за да не се влечат човечките срца, о, неиздржлив глад за злато?
 12. Спиењето е брат на смртта.
 13. Како може толку голем гнев да се вклопи во небесните духови?
 14. Човечките работи се претвораат во солзи, а нивните болести го допираат срцето.
 15. Стравот открива безобразни души.
 16. Не се поклонувај на неволјите; а смело се спротивставиме на тоа колку што ти дозволува среќата.
 17. Не верувај на коњот, тројанци. Што и да е, се плашам од Данаос, дури и ако донесат подароци.
 18. Секој е надминат од својата страст.
 19. Loveубовта освојува сè, ние и се предаваме на убовта.
 20. Но, ако имате толку многу желба да ги знаете нашите тажни авантури и да го слушнете накратко врховниот транс на Троја, иако умот е згрозен од самото сеќавање и се повлекува од страв, јас ќе започнам.
 21. Дисмална loveубов, кон кои работи не брзате со човечкото срце!
 22. Ах, ако Јупитер би ме вратил во минатите години!
 23. Секој е понесен од своите задоволства.
 24. Лесно е слегувањето во пеколот.
 25. Надвор од себе имам оружје и еднаш со нив во рака, ми недостасува потребната претпазливост.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.