Што е визуелна поезија?

Визуелната поезија е привлечна

Визуелното или сликовитото толкување на кој било наративен жанр секогаш ми предизвикуваше одредена фасцинација, можеби затоа што потребата да се предизвикаат специфични слики преку букви резултира со многу поинстантна претстава.

Слики што произлегуваат од книги, урбана уметност инспирирани од литературата и исто така од визуелна поезија, експериментална форма во која пластичната уметност преовладува над буквите (или обратно), добивајќи резултати исто толку синглови, колку што се и бесконечни. Ти сакаш да знаеш што е визуелна поезија и откријте неколку примери?

Контурите на поезијата

Едноставна тетратка може да биде убава визуелна поезија

Футуризам Тоа беше уметнички тренд што се појави на почетокот на XNUMX век и ќе му претходи на кубизмот, стил кој беше овековечен од уметници како Пикасо или Брак, чија цел беше да ја обноват историјата на светот преку повозвишена употреба на бои или модерноста како клучен елемент на авангардата која бара нови начини на изразување.

Оваа сликарна струја исто така влијаеше на начините на зачнување на поезијата, што резултира во она што е познато како визуелна поезија, експериментална форма со јасни препораки во Античка Грција во која нејзините калиграми ќе бидат заменети кратко потоа со поконзервативни наративни форми.

Во визуелната поезија пластична уметност, слики или сликовити форми ја дефинираат поемата и обратно, станувајќи curубопитен хибрид и, пред сè, многу визуелен. Примерите може да се движат од а колаж разработени од стиховите на едно пишување до слика што сама по себе ја дефинира намерата на песната.

Во Шпанија првите референци за визуелната поезија се одржа во XVII век, со примери како што е Тивка романса до безгрешното зачнување од Gerеронимо Гонзалес Веласкез. Поемата, воведена како легенда за хиероглифите што ја придружуваа, не само што го направи читањето повеќе визуелно, туку нејзиното ширење во различни општествени класи го направи повеќе моментален, па дури и дидактички наративен модалитет.

Иако примерите беа сметани во текот на следните години, конечно во XNUMX век авангардите на футуризмот или кубизмот би резултирале со примери на визуелна поезија како што е урбаниот од anоан Броса или музичкиот бенд Групо Зај, составен од композитори, текстописци и визуелни уметници кои во 60-тите ја придружуваа музиката на нивните концерти со употреба на предмети или изведба на мали театри.

По пристигнувањето на XNUMX век и консолидацијата на новите технологии, визуелната поезија стана позната и како киберпоезија па дури и електронска поезија, со оглед на многубројните можности што ги нуди на социјалните мрежи и, особено, кај илустраторите или графичките дизајнери. Оттука, уметноста на моменталното, што е толку распространето денес, најде еден од своите најдобри експоненти во оваа „пластична“ поезија, нудејќи бесконечни можности.

Визуелната поезија е експериментална, разиграна, креативна. Особена врска помеѓу визуелното и буквите во кои и двата израза се преклопуваат едни со други се додека не се постигне резултат што понекогаш е шокантен, други поинтимни, а неколку дури и опортунистички. Секако, кога станува збор за уметноста, никој никогаш не го има последниот збор.

Потеклото на визуелната поезија

Иако е во дваесеттиот век (поточно околу 70-тите години), каде се чини дека визуелната поезија почнува да цвета, вистината е дека тоа не е нејзиното потекло. Претходно се користеше многу. Всушност, станува збор за многу антички времиња, како што е 300 п.н.е. Како може да биде? За да го направите ова, ние треба да се преселиме во Класична Грција.

Во тоа време не само што триумфираа великаните. Имаше писатели од многу видови и жанрови. И визуелната поезија беше една од нив.

Да наведеме пример, можете да го видите калиграмот «Јајцето». Е Симија на Родос и тоа е песна што ги следи карактеристиките на визуелната поезија. Но, навистина не е единствената што можеме да ја цитираме. Друг, и не од Грција, туку од Франција, е Рабле (од 1494 до 1553 година) со неговата поема „Сомбреро“.

Што правеа овие двајца поети? Тие сакаа да создадат песна со силуетата на името што ја дефинира. На пример, во случајот на јајцето, целата песна се наоѓаше во таа силуета. Истото со капа, или со која било друга слика.

Така, зборовите, стиховите, стиховите ... сè што се играше за да се создаде совршена композиција и дека ништо не остана надвор од последниот сет. Но, тоа мораше да има смисла и треба да биде добро конструирана поема.

Претходниците на визуелната поезија

Како што видовме порано, визуелната поезија произлегува од калиграмите. Ова е навистина позадина и како еволуираше во она што сега го знаете како такво. Но, авторите исто така беа, на свој начин, претходници на оваа визуелна поезија.

На пример, се издвојуваат двајца автори од XNUMX век, Гијом Аполинер и Стефан Маларме. И двајцата се сметаат за современи автори претставници на претходникот на визуелната поезија, односно на калиграмите. Всушност, постојат негови дела што можеби сте ги виделе често и мислевте дека се „модерни“, а всушност се стари неколку години. Тие се „Ајфеловата кула“ или „Дамата со капа“.

Визуелна поезија во Шпанија

Во случајот на Шпанија, визуелната поезија го доживеа својот најславен период во 60-тите години на минатиот век, време во кое се појавија многу автори кои и денес се активни, иако многу од нив починаа. Скоро сите започнаа во овој литературен жанр како форма на политичко оправдување и социјална критика. Она што тие сакаа беше да свртат внимание на редоследот што беше утврден и дека тој веќе не беше точен.

Имиња како Кампал, Броса, Фернандо Милан, Антонио Гомез, Пабло дел Барко, итн. се неколку примери на визуелни поети кои се обидоа да го променат светот со пооригинални креации кои не само што влегоа низ ушите, туку и преку очите.

Многу од нив се уште се активни, а други започнуваат со овој литературен тренд. Познати се делата на Едуардо Скала, Јоланда Перез Херарас или Ric. Рикарт. Навистина постои долг список, а самите социјални мрежи ја размножуваат визуелната поезија, бидејќи има многу слики и композиции што го развиваат она што започнало со години наназад со калиграми.

Видови визуелна поезија

Сè може да се искористи за да се создаде убава визуелна поезија

Визуелната поезија не е баш единствена. Има различни жанрови кои го класифицираат според користените визуелни елементи. На овој начин, можете да го најдете следново:

Визуелна поезија само типографска

Во овој случај, се карактеризира со користење само на буквите за да се формираат оригинални креации, кои го привлекуваат вниманието на читателите, или со дистрибуција на буквите на одреден начин, или со давање на боја на оние што сакаат да бидат промовирани, итн.

Оној што комбинира букви и цртежи

Во овој случај, не се важни само зборовите на песната, туку и самите слики, кои, во многу случаи, се поврзани со зборовите. На пример, има слика на сигурносен игла со одделен збор на таков начин што иглата носи букви „промаши“ и „Im“ останува таму каде што е прицврстен предметот.

Оној што црта со букви (тоа е најчистата визуелна поезија, бидејќи се заснова на калиграми)

Тие се навистина калиграмите што доведоа до визуелна поезија. Всушност, нема толку многу што се осмелуваат да го сторат тоа заради тешкотиите што ги носи тоа, но сепак е во пораст, особено користејќи го оној на античките поети и автори.

Комбинирајте букви и насликајте

Можеме да кажеме дека тоа е еден вид на визуелна песна помеѓу слика и зборови, но наместо да се користи фотографија, тоа е слика што влегува во игра, или создадена специјално за визуелниот сет, или користејќи некоја друга и и ’го дава тој поетски шмек.

Комбинирајте букви и фотографија

Од слики или слика се разликува по тоа што се користат вистински фотографии на предмети, а не цртежи или сликовити креации на тие предмети. Поради ова, тие се пореални и имаат поголемо влијание кога на читателот или на оној што ќе ги види, им дава друга корист на тој предмет што може да го имаат дома.

Направете колаж

Колаж е збир на фотографии кои се поставени на одреден начин за да се создаде композиција. Заедно со зборовите, може да се претвори во форма на визуелна поезија (иако во овој случај се користи повеќе за рекламни или комерцијални цели).

Визуелна поезија на видео

Тоа е релативно нов тренд, но кој цвета, особено во социјалните мрежи. Се базира на анимација за да се даде поголема конзистентност на дизајните.

Еволуцијата на визуелната поезија: киберпоезија

Исто како и визуелната поезија еволуираше од калиграми, ова исто така му отстапи место на новиот начин на гледање на песните. Ние зборуваме за киберпоезија, оној што се карактеризира со употреба на дигитални медиуми за создавање и развој. Така, на пример, се користат хипертексти, анимација, тродимензионалност итн. па дури и нешто што сè уште не е видено, но што веќе постои, употребата на виртуелната реалност.

Така, визуелната поезија е повеќе поврзана со визуелните уметности или графичкиот дизајн отколку со литературата, бидејќи самиот текст не е важен како визуелниот за целото.

Што мислите за визуелната поезија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   тони прат dijo

  Визуелната поезија за мене не е ништо повеќе од поезија ... и поезија за мене, тоа е она што има способност да ги придвижува луѓето свесно и несвесно, што предизвикува емоции и убедувања и изненадувања со својата апстрактна елоквентност и извонредна ...
  Сето ова кондензирано во метафора ...

 2.   Дино томасили dijo

  Визуелната поезија е „прогресивно ѓубре“, тоа е нешто како „Мажи со вагина“ или „жени со пенис“. Ако општеството продолжи да дозволува да се инокулира со тој отров, тој ќе продолжи да опаѓа, сега излезе тоа не само што е денатурализација на поезијата со создавање „слободен стих“ и преправање дека сè што е повратено на хартија е песна, со чувство и со форма на стих, туку сега тие сакаат да го одземат карактерот на пишувањето, како како и сексуалниот идентитет на нашите деца, социјалната структура заснована врз семејството, уметничкиот карактер во сликарството, скулптурата и поезијата, што кога ќе ги испрска комунизмот престанува да биде поезија и станува нечистотија ... продолжи вака, големите поети на шпанскиот јазик ќе се лута во нивните гробови секогаш кога жири комисија од самопрогласени поети ќе слави и ќе го наградува тоа ѓубре што е напишано сега, затоа што никој не се осмелува да каже Кралот е голооооооооооооооооооооооооооооооооооооогу! Поздрав «поети»

 3.   грункс dijo

  Како прво, голема прегратка до моите другари со писма и слики!
  (Еден се подели од нас на парче, за мене кој ја чита само библијата и на латиница сиромавиот ...)

  За другите, вид на визуелна поезија што мислам дека е особено читлив, во:
  Блог веб содржина. нето

  Ви благодарам!! (и добро лице со лоши вибрации, како оној ...)

 4.   Хумберто Лисандро ianанелони dijo

  Поетот е изграден со програми чие потекло е далечно и немилосрдно се пресоздава ... оттука обидите да се внесат нови предлози за неговото изобилство и длабоко чувство е неизбежна потреба.
  Лекот
  tor avid ќе ја избере од понудата онаа што одговара на вибрациите низ кои минува неговиот живот.