Видови приказни

Видови приказни

Размислувањето во приказни е скоро секогаш поврзано со детската публика. Сепак, ова не мора да биде така, бидејќи има многу видови приказниНа Некои од нив се фокусирани на возрасната публика, додека други, со повеќе детски теми, би биле за деца.

Но, какви приказни постојат? За што се работи секој од нив? Ако ве заинтересира curубопитноста, тогаш ќе разговараме за тоа.

Што е приказна

Што е приказна

Приказната се дефинира како кратка приказна, која може да се базира на вистински настани или не, и чии ликови се намалуваат. Аргументот на овие нарации е многу едноставен и може да се каже со усни или пишани средства. Во него, аспектите на фикцијата се мешаат со вистински настани, и се користи за раскажување приказна, но и за да им помогне на децата да научат вредности, морал, итн.

La структурата на приказната се базира на три дела добро дефинирано во сите нив:

 • Вовед, каде ликовите се запознаваат и се запознаваат со проблемот што го имаат.
 • Јазол, каде ликовите се потопени во проблемот бидејќи се случи нешто што спречува с everything да биде убаво како во воведот.
 • Исход, кој се јавува кога ќе се најде решение за тој проблем со цел повторно да имаме среќен крај, што може да биде како почеток.

Какви видови приказни постојат?

Какви видови приказни постојат?

Не можеме да ви кажеме дека постои единствена класификација на видовите приказни што постојат, бидејќи има автори кои ги класифицираат во поголем број од другите. На пример, според предавањето „Од популарна приказна до книжевна приказна“ од Хозе Марија Мерино, постојат два вида приказни:

 • Популарна приказна. Тоа е традиционален наратив каде е прикажана приказната за некои ликови. Ова, пак, е поделено на бајки, животни, басни и обичаи. Дополнително, митови и легенди ќе бидат приложени кон сите нив, иако тие не би биле вклучени во поделбата на популарната приказна.
 • Книжевна приказна: дали е тоа дело што се пренесува преку пишување. Еден од најстарите сочувани е Ел Конде Луканор, композиција од 51 приказна од различно потекло, напишана од Дон Хуан Мануел. Во оваа голема категорија можеме да најдеме поголема поделба, бидејќи реални приказни, мистерија, историски, романтични, полициски, фантастични ...

Други автори не ја гледаат оваа класификација и сметајте дека поделбите се всушност типови приказни кои постојат. Така, најистакнатите би биле:

Бајки

Wouldе се дефинира во рамките на популарните приказни, една од најчитаните и карактеризирана со приказна што не е реална, што се случува во непознато време и простор и која има тест што мора да се надмине за да се стигне до среќниот крај.

Приказни за животни

Во нив протагонистите не се луѓе, туку животни кои имаат човечки личностиНа Понекогаш животните можат да бидат придружени од луѓе, но тие би дејствувале во позадина.

Приказни за обичаи

Тие се приказни каде што барате да бидете критични кон општеството или времето во кое се раскажува приказната, понекогаш преку сатира или хумор.

Фенси

Тие би биле вклучени во книжевните приказни, но многумина веруваат дека тие можат да бидат и популарни приказни. Во овој случај, приказната се базира на нешто измислено каде што се појавуваат магии, магии и ликовите имаат моќ.

Реален

Тие се оние што раскажуваат сцени од ден на ден, со кои децата можат да се идентификуваат и, на овој начин, да учат.

Од мистерија

Тие се карактеризираат со барање читателот да се закачи за приказната на таков начин што живее речиси исто како и главниот лик на приказната.

Хорор

За разлика од претходната, каде што се бараат интриги, тука стравот ќе го карактеризира заплетот. Но, исто така е наменето читателот да го доживее истото како и главниот лик, исплашен и да го живее теророт што се раскажува во приказната.

Од комедија

Вашата цел е да презентирате а смешна приказна што го прави читателот да се смее, дали преку шеги, смешни ситуации, несмасни ликови итн.

На историјата

Тоа не е толку објаснување на историски факт, туку тие го користат тој реален факт за да ги лоцираат ликовите и времето и просторот, но не мора да бидат верни на реалноста.

На пример, тоа може да биде приказна за Леонардо Да Винчи еден ден кога направи пауза од сликањето. Познато е дека ликот постоел и приказната се наоѓа во тој простор-време, но не мора да биде нешто што навистина се случило.

Романтичари

Основата на овие приказни е приказна во која главната тема е loveубовта помеѓу два лика.

полицијата

Во нив заплетот се базира на кривично дело, кривично дело или разјаснување на проблем преку ликови кои се полицајци или детективи.

На научна фантастика

Тие се оние што се наоѓаат во иднината или во сегашноста, но со многу напредни технолошки достигнувања (кои с yet уште не постојат во реалниот живот).

Она што ја прави приказната да спаѓа во една или друга категорија

Она што ја прави приказната да спаѓа во една или друга категорија

Замислете дека ќе раскажете приказна на синот или ќерката, на внукот или внуката ... Наместо да земете книга и да им ја читате, почнете да ја раскажувате приказната така што ќе ја измислите. Или раскажување оној што веќе го знаете. Врз основа на горната класификација, ова може да биде народна приказна ако се занимава со некаква поделба на тие народни приказни.

Од друга страна, ако она што го правите е да прочитате книга со приказни, таа би спаѓала во литературната сфера, бидејќи ќе се пренесе преку пишување.

Навистина Кога се класифицира приказна, може да се направи на многу начини:

 • Без разлика дали се раскажува или чита (пишува).
 • Без разлика дали е фантастично, самовили, басна, полицајци, двојка ...

Дури и некои приказните можат да се групираат во две или повеќе категории бидејќи во времето на каталогизирање, може да се направи според ликовите или според заплетот. На пример, замислете дека ликовите се животни кои имаат човечки карактеристики (зборуваат, разум, итн.). Wouldе се соочиме со приказна за животни. Но, што ако тие ликови беа детективи кои истражуваа грабеж во џунглата? Веќе влегуваме во полициска детска приказна.

Не давајте толку големо значење на желбата да класифицирате книга. Само издавачите ги класифицираат и го прават тоа за да одржат „ред“ во нивниот каталог на книги, како и да знаат кои книги треба да ги објават, а кои не. Но, кога станува збор за размислување за читателите, тие ќе ги читаат приказните врз основа на нивниот вкус, ќе можат да мешаат жанрови и, на тој начин, да бидат пооригинални за да ги изненадат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.