Блас де Отеро

Фраза на Блас де Отеро.

Фраза на Блас де Отеро.

Блас де Отеро (1916-1979) бил шпански поет чие дело се споменува како едно од најамблематичните за извршената повоена литература. Еднакво, писателот од Билбао се смета за еден од најголемите експоненти на таканаречениот „внатрешен егзил“”Се појави во рамките на Шпанија во средината на дваесеттиот век.

Тоа е интимен лирски израз, настанат како форма на отпор кон општествено-политичката состојба што владее за време на режимот на Франко. Покрај тоа, Влијанието на Отеро врз поетите од подоцнежните периоди е очигледно благодарение на многу огромната поезија во стилските ресурси и неговата силна социјална посветеност.

За неговиот живот

Блас де Отеро Муњоз е роден на 15 март 1916 година во богато семејство во Билбао, Визкаја. На неговите основни студии присуствувале језуитски училишта, каде што добивал религиозни поуки (од кои се оддалечил во зрелоста). Во 1927 година се преселил во Мадрид заедно со семејството, принуден од големата економска депресија во меѓувоениот период.

Во главниот град на Шпанија завршил диплома и на Универзитетот во Ваladадолид се стекнал со диплома по право. Да ја кажам вистината, тој многу малку ја практикуваше оваа кариера (само во баскиска металуршка компанија, по Граѓанската војна). Кога се вратил во Мадрид, работел извесно време како универзитетски професор, но ја напуштил наставничката работа веднаш штом започнал да биде признат по неговата поезија.

Градилиште

Повеќето научници го делат литературното творештво на Блас де Отеро на четири периоди. Во секоја од нив ги одразуваше личните перипетии во тој момент. Иако најочигледна работа е еволуцијата на неговиот пристап од „јас“ кон „нас“. Тоа е, тој отиде од лични страдања во социјална (колективна) или извршена поезија.

Почетен период

Ierестоко човечки ангел.

Ierестоко човечки ангел.

Книгата можете да ја купите тука: Ierестоко човечки ангел

Две непогрешливи склоности се појавуваат во првите песни на Блас де Отеро. Од една страна, Меѓу маките на поетот, економските тешкотии и семејните загуби стануваат многу изразени. (неговиот постар брат и татко) страдал кога бил тинејџер. На ист начин, религиозноста е обележан елемент во рамките на мотивите и лирскиот состав.

Според тоа, сосема е опипливо бидејќи приливот на поети како што се Сан Хуан де ла Круз и Фреј Луис де Леон. Сепак, Отеро дојде да ја негира својата религиозна сцена, за што, тој го постави почетокот на неговото лирско творештво Ierестоко човечки ангел (1950). Наместо Духовно пеење (1942), чиј текст одразува искрена комуникација помеѓу првото лице на поетот и божественото „ти“.

Релевантни аспекти во Духовно пеење

 • Божествената loveубов како (парадоксален) извор на радост и страдање.
 • Бог се манифестира во конкретни ситуации, но секогаш непознат, апсолутен и недостижен. Каде што верата е единствениот начин што дозволува да се стремиме кон спасение.
 • Манифестација на изгубено „јас“, беспомошно пред гревот, одраз на несовршеноста на човечкото суштество.
 • Смртта како несомнена гаранција за средбата со Бога, затоа, смислата на животот е ограничена на копнеж да се почувствува присуството на Господ.

Втора фаза

Ierестоко човечки ангел, Свеста на совеста (1950) y Сидро (1958), се репрезентативни наслови на егзистенцијалистичкиот период на Отеро. Во нив, поетот се фокусира главно на неговите лични конфликти и тагите генерирани од мизеријата на човештвото. Понатаму, постои одредено „разочарување“ од ставот на „замислен“ Бог со злосторствата извршени од луѓе.

Иако во оваа фаза постојат индивидуални мотивации, загриженоста за нивната околина и колективот започнуваат да бидат поупорни. Следствено, егзистенцијализмот на Отеро е очигледна точка на кршење со неговите стари религиозни прописи и со франкоизмот. Всушност, во раните 1950-ти, неговите пристапи кон левичарските идеолошки позиции се несомнени.

Простории на егзистенцијализам со кои комуницирал Отеро

 • Човекот е конечен, содржан во лесно расипливо тело и може да го промени сопственото постоење преку неговите одлуки.
 • Нема предодреденост, нема души, ниту богови кои го одредуваат патот на луѓето.
 • Секоја личност е одговорна за своите постапки и за својата слобода.
 • Човекот свесен за својата индивидуална трагедија.

Трета фаза

Соочени со хаосот и неизвесноста што владее во човештвото, одговорот на поетот е да се донесе став за сочувство, солидарност и поддршка за жртвите на катастрофата. На овој начин се појави искоренетата поезија на Отеро, во која пристапот кон „нас“ се случува на штета на индивидуалните потреби.

Понатаму, во оваа фаза, Бог има „страшна“ улога на гледач затоа што го остави човечкото суштество беспомошно. И покрај невралгичната улога на надежта во списите на овој циклус, од рајот нема решение. Сепак, најголемите желби се мир, слобода и стремеж кон подобра иднина. Меѓу најрепрезентативните дела од оваа фаза се издвојуваат следниве:

 • Барам мир и збор (1955).
 • На шпански (1959).
 • Што е со Шпанија (1964).

Стилот и мотивите на искорената поезија

 • Емпатијата кон другите луѓе како ексклузивен начин за надминување на општеството и егзистенцијалните проблеми.
 • Loveубовните фрустрации.
 • Експлицитно насилство, драма и намерно нагли промени меѓу редови.
 • Концептуална густина, прецизност на лексиконот, иронични тонови и ритам на сечење.

Четврта фаза

Фактирани и вистински приказни.

Фактирани и вистински приказни.

Книгата можете да ја купите тука: Лажни и вистински приказни

Максималниот израз на социјалната и посветена поезија на Отеро доаѓа по посетите на поетот на земјите од комунистичката оска: СССР, Кина и Куба. Некои научници ја сметаат оваа фаза заедно со искоренетата поезија како една. Во секој случај, во овој период трите поетски времиња што ги користи шпанскиот писател се многу позабележителни:

 • Историско минато.
 • Историски сегашност.
 • Утописка иднина.

Работи како Додека Лажни и вистински приказни (и од 1970 година) ја демонстрираат разноврсноста на поетот во овој циклус. Па, тој користи бесплатни стихови, стихови или полуслободни, наизменично, во песни што не следат модел на постојана должина. Оваа фаза е позната и како „последна фаза“; бидејќи тие беа последните публикации на Отеро пред да умрат на 29 јуни 1979 година.

Песни од Блас де Отеро

Јас велам во живо

Бидејќи живеењето стана црвено жешко.
(Секогаш крвта, о Боже, беше црвена.)
Велам живеј, живеј како ништо
треба да остане од она што го пишувам.

Бидејќи пишувањето е бегство од ветер,
и објавете, колоната затечена.
Велам живеј, живеј со рака, лут-
умот умира, цитирај од струјата.

Се враќам во живот со смртта на рамото,
гнасно сè што имам напишано: урнатини
на човекот што бев кога молчев.

Сега се враќам на своето битие, околу мојата работа
најнесмртна: таа храбра забава
на живеење и умирање. Останатото е излишно.

На огромно мнозинство

Тука го имате, во песна и душа, човекот
оној што сакаше, живееше, умре внатре
и еден убав ден слезе на улица: тогаш
разбра: и ги скрши сите негови стихови.

Така е, така беше. Излегоа една вечер
пенлив во очите, пијан
на убовта, бегајќи не знаејќи каде:
Каде воздухот не смрди на смртта

Мировни шатори, светли павилјони,
тие беа неговите раце, како што го нарекува ветрот;
бранови крв против градите, огромни
бранови на омраза, види, по целото тело.

Еве! Пристигне! Ох! Арогантни ангели
при хоризонтален лет го преминуваат небото;
шетаат грозни метални риби
грбот на морето, од пристаниште до пристаниште.

Ги давам сите свои стихови за човек
во мир. Еве ти, во тело,
мојот последен тестамент. Билбао, единаесет
Април педесет и еден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.