Биографија на Дамасо Алонсо

Фотографија од Дамасо Алонсо

Познатиот шпански поет Дамасо алонсо Роден е во 1898 година во шпанскиот град Мадрид, каде што подоцна ја проучува универзитетската кариера по филозофија и писма и спроведува важни студии за работата на Гонгора, кои служеа за да се расветлат стиховите на еден поет со одушевување од темнината и дека дотогаш не беше толкувано добро во најголемиот дел.

Дамазо предаваше и го стори тоа во Универзитет во Валенсија, сè додека не го замени добро познатиот Менендез Пидал на чело на Катедрата за романтична филологија на Универзитетот во Мадрид на кој и самиот учеше. Наградите не изостанаа ниту за неговата кариера, а во 1945 година беше избран за член на Кралската шпанска академија, додека во 1978 година му беше доделена престижната награда Сервантес.

Освен студирање Гонгора и за да создаде свои поетски дела, Дамасо Алонсо беше одличен литературен критичар, задача која се ориентираше и се фокусираше на шпанската поезија, која беше негова вистинска страст, како нејзин творец, така и како студент на оваа тема. Конечно неговиот живот заврши во 1990 година во која тој за жал почина.

Повеќе информации - Симболи во поезијата на Мигел Хернандез

Фото - Маите Гарсија Нието

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.