Меѓу најпродаваните во 2019 година. 6 книги за белетристика и нефантастика

Завршува 2019 година. Допир биланс на најпродавани книги и оваа листа нема да се разликува многу досега. Овие се 6 наслови на фантастика и не-фантастика нагласи што ги заземаат првите места во последниот дел од оваа година. Во фикцијата се Награда за планета најновата, поезија непобедлива за најновиот жанровски феномен и А. вообичаен бестселер. И во нефантастика приказни од прва личност за искуствата од минатото и сегашноста, како и политички и економски есеј од висок профил. Ајде да видиме…

Меѓу најпродаваните фантастики

Безусловно - Офредс

Или Хозе А. Гомез Иглесијас, кој се враќа на врвот на листата на најпродавани со своите поетски книги кои комбинираат стихови, мисли и поетска проза во неговиот успешен линија. Истакнати теми како безусловна loveубов, живот како пар, страст, кршење на срцето, пријателство ... И соништа за подобар свет каде таа loveубов може со сè.

Висока Тера - Хавиер Черкас

Неодамнешниот Награда за планета е направена ниша во оваа листа на најпродавани со нарацијата на А. криминал што го тресе мирниот регион Тера Алта. Мелхор Марин, млад полицаец, одличен читател и со темно минато, ќе се справи со случајот. Но, тоа минато секогаш се враќа.

Сиди - Артуро Перез-Реверте

Перез-Реверте е фиксен од најпродаваните книги на годината и оваа 2019 година пласираше две: Историја на Шпанија, компилација на статии напишана за да ја раскаже таа приказна на свој посебен начин; и ова Сиди, на исто така многу личен преглед на лик и херој толку наш и контроверзен во овие времиња како Родриго Диаз де Вивар, Ел Сид.

Меѓу најпродаваните во нефантастиката

Насмевнете се дури и ако ве чини - Анџела Мермер

Прва лична сметка за ова влијателно од ТикТок кој зборува за своето искуство како жртва на малтретирање. Наменет за младиот читател со повик за самопомош, во оваа книга исто така можете да научите препознајте и борбено со тоа вознемирување училиште Сè за да откриете многу поважни работи како што не се откажувате, верувате во себе и да бидете подобра личност. За ова, исто така треба да имате помош од други, за во исто време да можат да им подадат рака на оние кои го трпат.

Бесот и боите - Голем Вајоминг

Медиумите и популарниот актер, водител и писател, исто така, се прикрадуваат меѓу најпродаваните со ова сметка во прво лице, и на свој начин, за неговиот живот. Или поточно, за историскиот и социјалниот контекст околу него. Вежба во спомен со голема протестна компонента што тој веќе ја демонстрираше во уште еден литературен успех, Ние не сме луди.

La Транзиција, противречностите помеѓу Шпанија на диктатура и оној што почна да се буди на модерност на 80-тите години на минатиот век, плус лекови, На пол, музика. Сè измешано со политика и борби за наоѓање и на сопствено професионално место.

Капитал и идеологија - Томас Пикети

Веќе добив голем успех со претходна работа, Капитал во XNUMX век. Тоа му овозможи на Томас Пикети да продолжи со пристап до фискални и историски извори што досега многу и различни влади одбиваа да ги понудат. Значи, со тоа градење на податоци економска, социјална, интелектуална и политичка историја на моменталната нееднаквост. Сето ова минувајќи низ имотите и ропските друштва до современите хиперкапиталисти.

Неговиот заклучок: тоа нееднаквост тоа не е економско или технолошко, но идеолошки и политички. Во реалноста, заедничката нишка во историјата на човечките општества не е Lucha на часови, бранети од теоретичари како Маркс и Енгелс, но на идеологиите. Но, на крајот тој е убеден дека е можно да се надмине капитализмот и да се постигне тоа праведно општество.

Други фантастични и нефантастични наслови

Тие исто така се истакнуваат меѓу најпродаваните во нефантастиката Народ предаде de Пол престон; и измислени, Северно лице на срцето, од друго вообичаено, Долорес Редондо.

Извор: Куќа на книгата


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.