Бенито Перез Галдос, највисок претставник на шпанскиот реализам

Бенито Перез Галдос, заедно со Леополдо Алас „Кларин“, се највисоки претставници на Шпански реализам. Сепак, денес го игнорираме вториот, за кој наскоро ќе разговараме во друга статија, и се фокусираме пред се на работата на првиот, Галдос.

Бенито Перез Галдос и неговиот роман

Во творештвото на Галдос главно се издвојува неговата голема романсиерска продукција, во која се разликуваат неколку групи:

 • На Национални епизоди тие претставуваат збир од 46 романи кои ја раскажуваат историјата на Шпанија од битката кај Трафалгар до монархиската реставрација. Неговите најистакнати наслови во овие национални епизоди се „Трафалгар“, „Бајлен“ y „Сарагоса“.
 • Во раните романи на Галдос, ова отворено ја манифестира својата прогресивна состојба: Ликовите кои претставуваат напредни идеи обично се соочуваат со други кои се конзервативни, што претставува нетолеранција и непопустливост. Работи како што се „Совршена дама“ (1876), „Слава“ (1877) y „Семејството Леон Рох“ (1878) Повеќето од овие романи се за „Тези романи“Со други зборови, презентираните факти се во служба на идејата и ликовите сè уште не покажуваат сложено карактеризирање на подоцнежните фази.
 • Од друга страна, Галдос, во целост книжевна зрелост, пишува современи шпански романи. Во нив, одберете се за пообјективен став и одрекување од идеолошки пристап толку очигледно. Во овие романи се перцепира и натуралистичкото влијание, но тој не се враќа во ова движење и покрај употребата на типични техники на натурализам. Мадрид е обично градот избран од писателот за овие романи: «Торменто» (1884), „Ла де Брингас“ (1884), „Meow“ (1888) y «Фортуната и Јацинта» (1887).

 • Од 1889, на последен период на производство на авторот. Ова се карактеризира со спиритуализација на неговите дела, бидејќи Галдос се фокусира на човечкото суштество и на смислата на неговото постоење. Во овој период, тој експериментира со нови наративни техники и вклучува елементи како што се соништата, симболичните или фантастичните. Оваа фаза вклучува романи како што се „Реалност“ (1889), «Ангел Гуера» (1891), „Тристана“ (1892), «Назарин» (1895) или „Милост“ (1897).

Идеи и тема на неговата работа

Постојат голем број идеи и теми кои можат да се сметаат за тотално „Галдосијанци“:

 1. La социјална критика. Галдос чувствува голема почит кон незаситната класа, како што се питачите, болните или осакатените, во исто време кога тој покажува одред кон оние што не се прилагодиле на денешното време, како што се свештени лица, благородници или безделник. Општествената класа што најмногу критикува во неговата работа е буржоазијата.
 2. La политика, што се гони од историска перспектива на моментот. Постојат дела кои се многу успешни анализи на сегашноста и блиското минато на нивниот автор. Во нив се појавува либералниот, републиканскиот и социјалистичкиот дух кој претседаваше со еволуцијата на неговите идеи. Галдос напредува кон песимистичка визија за Историјата, особено во неговата старост, што го наведува да ја смета трагичната судбина на земјата како нешто длабоко вкоренето во шпанскиот јазик.
 3. La религија. Тој е против моќта на свештенството, иако открива сочувство кон евангелистичкиот свештеник.

Реален стил на Галдос

Галдос создава во своите дела измислен универзум верен на реалноста. Современото општество е, всушност, неговиот извор на инспирација. Така, во неговиот влезен говор на Кралска шпанска академија, што е значително насловено „Претставете го општеството како роман предмет“, се наведува:

«Сликата на животот е Роман, а уметноста на неговото компонирање лежи во репродукција на човечки ликови, страсти, слабости, големите и малите, душите и физиономиите, сè што е духовно и физичко што нè сочинува нас и нас, и јазикот, што е знак на раса и живеалишта, кои се знак на семејството и облека, која ги дизајнира последните надворешни траги на личноста: сето ова без да заборавиме дека мора да постои совршена рамнотежа на рамнотежата. помеѓу точноста и убавината на репродукција. 

Дијалозите и хуморот се исто така фундаментални аспекти на стилот на Галдос.

Ако ви се допаѓа романот во реалистички стил, утре ќе продолжиме да истражуваме во него, анализирајќи го и другиот writerвезден писател на ова движење: Леополдо за жал „Кларин“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.