Ана Марија Матуте

Ана Марија Матуте

Извор на фотографија Ана Марија Матуте: Зендалиброс

Во големата листа на шпански автори, едно од имињата со големи букви за истакнување е, без сомнение, Ана Марија Матуте, шпански романсиер кој успеа да биде член на Кралската шпанска академија заземајќи го местото „К“ и добитник на наградата Сервантес.

Но, која е Ана Марија Матуте? Зошто се смета за една од најважните литература на XNUMX век во Шпанија? Ќе го откриеме подолу.

Која е Ана Марија Матуте

Која е Ана Марија Матуте

Извор: Кралската академија на јазикот

Ана Марија Матуте Аусехо е родена на 26 јули 1925 година во Барселона. Таа беше втора ќерка на семејство на каталонската буржоазија, карактеристична по тоа што е религиозна и конзервативна. Неговиот татко бил Факундо Матуте Торес, сопственик на фабриката за чадори Matute SA, а мајка му била Марија Аусехо Матуте. Вкупно имало 7 членови, 5 деца и родители.

Детството на Ана Марија Матуте не беше во Барселона, туку во Мадрид. Сепак, приказните што ги напишал обично не се фокусирани на оваа локација.

На четиригодишна возраст, идната авторка се разболела и тоа предизвикало целото семејство да се пресели во Мансила де ла Сиера, од каде што биле нејзините баба и дедо, поради нејзиното здравје, во Ла Риоха.

Ella Таа беше една од „девојките“ кои ја преживеаја Шпанската граѓанска војна од 1936 година, бидејќи во тоа време тој имал 11 години. Поради оваа причина, насилство, смрт, омраза, сиромаштија итн. Тоа беа ситуации кои таа ги доживеа и кои длабоко навлегуваа во неа, поради што можеше да пишува за тоа време како никој друг.

La Првиот роман на Ана Марија Матуте беше на 17-годишна возраст. Тоа е Мал театар, иако беше објавен дури во 1950 година. Една година претходно, тој го претстави својот роман Лусиернагас за наградата Надал, кој на крајот беше елиминиран во последниот круг, а исто така претрпе цензура.

Сепак, тоа не ги забави неговите книжевни обиди да се прослави и тој продолжи да објавува неколку години. Толку многу што во 1976 година беше номиниран за Нобеловата награда за литература.

Работата на Ана Марија Матуте се фокусираше на образованието, бидејќи таа беше универзитетски професор. Тој, исто така, многу патувал држејќи предавања во различни шпански и европски градови, како и во САД.

En 1984 година ја доби Националната награда за литература за деца и млади со „Само една боса нога“. Во 1996 година, уште едно нејзино големо дело, „Заборавениот крал Гуду“, повторно ја издигна во ѕвезда, но, без сомнение, најдобриот настан во таа година беше кога Кралската шпанска академија ја именуваше за член и сопственик на седиштето К. како трета жена која била дел од институцијата.

Ана Марија Матуте во седиштето К

Извор: asale.org

Наградите добија многу, не само споменувањата што ги споменавме претходно. Како примери можеме да ве наведеме: наградата Планета, наградата Надал, Националната награда за шпански писма, финалистот за наградата Принцот од Астурија за писма, наградата Мигел де Сервантес ...

Ана Марија Матуте вљубена

Неговиот љубовен живот беше малку подраматичен. И дали е тоа во 1952 година се омажила за исто така писателот Рамон Еугенио де Гоикочеа. Две години подоцна се роди неговиот син Хуан Пабло, кому му посвети многу детски дела.

Меѓутоа, 11 години подоцна се разделила од сопругот и поради тогашните шпански закони немала право да се гледа со синот бидејќи старателството не било таа туку нејзиниот сопруг. Поради тоа имал емоционални проблеми.

Години подоцна, љубовта повторно затропа на нејзината врата со бизнисменот Хулио Брокард. Но, неговата смрт во 1990 година, токму на роденденот на писателот, ја зголеми депресијата која веќе се влечеше од порано.

За жал, во 2014 година, Ана Марија Матуте почина поради кардиореспираторни проблеми.

Кои книги сте ги напишале

Книги на Ана Марија Матуте

Од Ана Марија Матуте можеме да најдеме многу романи, Но, можеби она што не го знаете е дека таа била и писателка на приказни и драми за деца. Покрај тоа, тие се уште се модерни и сигурно некои од вас прочитале.

Поточно, и со помош на Википедија, насловите на сите книги на Ана Марија Матуте се следниов (поделени во три главни категории):

Novelas

 • Авел
 • Светулки
 • Северозападна партија
 • Мал театар
 • Во оваа земја
 • Мртвите деца
 • Прва меморија
 • Војниците плачат ноќе
 • Некои момчиња
 • Стапицата
 • Стражарска кула
 • Морето
 • Заборавениот крал Гуд
 • Аранманот
 • Ненаселен рај
 • Познати демони.

Кратки приказни

 • Момчето следната врата
 • Малиот живот
 • Глупавите деца
 • Нов живот
 • Времето
 • На половина пат
 • Историја на Артамила
 • Покајникот
 • Три и сон
 • Реката
 • Богородица од Антиокија и други приказни
 • Од никаде
 • Вистинскиот крај на Заспаната убавица
 • Златното дрво
 • Кралот
 • Куќа на забранети игри
 • Оние во продавницата; Наставник; Целата бруталност на светот
 • Вратата на месечината. Целосни приказни
 • Музика.

Детски дела

 • Земјата на таблата
 • Паулина, светот и ѕвездите
 • Зелениот скакулец и Чирак
 • Игротека за туѓи деца
 • Луд коњ и Карнавалито
 • Службеникот на „Улисес“
 • Паулина
 • Новакот
 • Само една боса нога
 • Зелениот скакулец
 • Црна овца
 • Сите мои приказни.

Кое е најважното дело на Ана Марија Матуте?

Ана Марија Матуте ни остави многу дела за паметење и вистината е дека изборот на само едно од нив е комплицирано. Од сите што ги напиша, најмногу се истакнаа оние во кои го раскажуваше повоениот период, но не од возрасен, туку од детски. Исто така, неговите трилогии се важни.

Но, кое е најважното дело на Ана Марија Матуте? Во овој случај, би можеле да наведеме неколку од нив, но Можеби онаа што најмногу го познава авторот и имала најпозитивни оценки е „Мртвите деца“.

Со оваа книга, Ана Марија Матуте ја доби шпанската национална наративна награда во 1959 година. Но, не само тоа, туку и наградата за наративна критика на Кастилија.

Ја раскажува приказната за двајца мажи, Даниел, прогонет во Франција, кој болен и неуспешен се враќа во својата земја; и Мигел, син на анархист кој се враќа во својот град и завршува со злосторство.

Зошто оваа книга? Па, според критичарите, затоа што таква е силата и претставата на болката, осаменоста, декаденцијата итн. што ги натера читателите да се чувствуваат исто како тие ликови.

Која беше омилената книга на Ана Марија Матуте?

Прашањето на авторот која од неговите книги најмногу му се допаѓа е да ги ставите во врска. И тоа е дека, за нив, сите книги имаат делови што им се допаѓаат и не можеа да се одлучат за еден. Вистина е дека има одредени романи и книги кои можеби повеќе ќе им се допаднат на авторите.

Во случајот на Ана Марија Матуте, таа самата призна дека има омилен, заборавениот крал Гуду. Во него, авторот е сместен во средниот век, поточно во потеклото и ширењето на кралството Олар, каде што ќе им се вкрстат јужно девојче, чудно суштество што живее во подземјето и волшебник.

Како што можете да видите, тоа не е книга по која обично се препознава. А сепак тоа е фантазија, авантура и начинот на кој ги пренесува чувствата на љубов, моќ, нежност, страст итн. што го направи оној што најмногу му се допаѓа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.